איך זה שמכל חברות הפלדה - נתניהו עסק דווקא בזו שקשורה לתיסנקרופ?

התשובה פשוטה: סביר להניח שהחברה שנתניהו החזיק במניות שלה היא ספקית של רוב יצרניות הפלדה הגדולות בעולם. האמת היא שעסקת הצוללות עבור Seadrift היא מרגשת כמו שפתיחת מכולת חדשה בחיפה מרגשת את אסם. אז למה עושים מזה כל כך הרבה רעש?

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
נתניהו עם יעלון והרמטכ"ל לשעבר גנץ בטקס קבלת הצוללת אח"י תנין בבסיס חיל הים בחיפה, ב-2014
נתניהו עם יעלון והרמטכ"ל לשעבר גנץ בטקס קבלת הצוללת אח"י תנין בבסיס חיל הים בחיפה, ב-2014צילום: רמי שלוש
רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון

בואו נדבר שוב על עסקת מניות הפלדה של נתניהו. נתמקד כאן בחלק מאוד ספציפי שלה - אבל גם המרכזי שבה: הקשר בין תיסנקרופ לחברה שהיתה בבעלותו של נתניהו. כפי שניסחה זו עיתונאית שאני מעריך: "איך זה שמכל הספקיות של מוצרי הפלדה בעולם - אנחנו מוצאים דווקא את החברה הקשורה לראש הממשלה?". התשובה די פשוטה.

החברה שלנתניהו היתה אחזקה בה, Seadrift, מפיקה קוק נפט (Petcoke) - חומר הכרחי לייצור אלקטרודות המשמשות לייצור פלדה. היא לא סתם מפיקה את החומר הזה - היא השנייה בגודלה בעולם. אני לא מומחה לשוק הפלדה, אבל אני מאמין שבאופן עקיף כמעט כל חברה גדולה רוכשת ממנה. חברות גדולות לא רוצות להיות תלויות במעט ספקים ולכן עובדות עם רבים.

נתח השוק של יצרניות קוק נפט בעולם

אם כן, עסקת הצוללות לא מזיזה ל-Seadrift לכאן ולכאן. זה כמו ההשפעה של פתיחת מכולת בחיפה על אסם. קיים סיכוי סביר שמכרזים כמו רכש קרונות של רכבת ישראל, והקמה של נמלים חדשים, בית חולים, תחנות כוח, מסילות, בסיסים צבאיים, רכבת קלה, גדר או רכש טנקים בישראל - משפיעים על Seadrift במידה דומה לכל הצוללות שישראל ומצרים קנו בעשור האחרון. כל אלו פעולות יומיומיות של ממשלת ישראל בתקופה של כל ראש ממשלה.

למעשה, חברת הצוללות תיסנקרופ היא בין יצרניות הפלדה הגדולות בעולם (העשירית ב-2015), ולהבנתי - הגדולה באירופה, אם כי מרבית החברות הגדולות בתחום הן בסין, הודו ורוסיה. סביר שתיסנקרופ משתתפת בהרבה מסוגי העסקאות שתיארתי קודם. ייתכן שהיא ספקית מתכות של סימנס, שמוכרת קרונות לרכבת ישראל ורכיבים קריטיים לחברת החשמל. ייתכן שהיא מספקת פלדה לבניית טנק המרכבה, או להקמת לשדה התעופה החדש באילת. אפילו אם זו לא תיסנקרופ, קיים סיכוי גבוה מאוד שהחברה שמספקת פלדה לכל אלה היא לקוחה של Seadrift. אם כן, לטעון שהעסקה הזו איכשהו הזיזה משהו ל-Seadrift זה קצת כמו לטעון שמטוס ראש הממשלה מיטיב עם מיקרוסופט, שמספקת תוכנה לתעשייה האווירית.

סרטון מהקמפיין של רשימת כחול-לבן

אז למה ברשימת כחול-לבן מתייחסים לעסקה כל כך זניחה? למה הם מתייחסים בכלל לתיסנקרופ? ולמה לצוללות? כי זה מקפיץ את הפיוז להרבה אנשים. הרבה מאוד אנשים. כי ישראלים כבר מכירים את תיסנקרופ, ואנחנו במצב שלא מעט ישראלים בטוחים שכל דבר שקשור לצוללות מושחת.

האם כל העסקאות של נתניהו כשרות? אין לי שמץ. האם בן דודו היטיב עמו? אין לי מושג. אבל לטעון שרכש הצוללת הטיב איכשהו עם Seadrift ולכן שנתיים קודם לכן, לפני שאפילו אושר, נתנו לנתניהו הטבה - זה מגוחך.

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | |לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ