חבירה בין כחלון לניסנקורן היא הדבר הכי טבעי בפוליטיקה כיום

ההסתדרות צריכה מהפכה. בהקשר הזה, הנהגה חדשה עשויה לספק את התוצאה ■ ברמה הפוליטית, זו הזדמנות לייצר מפלגה לאומית-סוציאליסטית - תוספת מבורכת למפה הפוליטית בישראל שכיום חד מימדית יחסית

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה כחלון ואבי ניסנסקורן
משה כחלון ואבי ניסנסקורןצילום: ליאור מזרחי

בעת האחרונה ממשיכים להצטבר דיווחים על כך שניסנקורן יחבור לשר האוצר משה כחלון וירוץ יחד איתו לכנסת כחלק ממפלגת כולנו. זיווג זה נראה טבעי למדי בהתחשב בשיתוף הפעולה הנרחב שלהם והיחסים החמים לאורך הקדנציה. למרות זאת, בינתיים השניים מכחישים.

בהנחה שהדיווח נכון, אמנם אינני פרשן פוליטי, אך זה כנראה עוד אחד מהצעדים שכחלון עושה כדי לנטרל את אורלי לוי-אבקסיס. נראה שכחלון משפר עמדות לקראת הבחירות הקרבות, ולכן צעדים הזויים למדי (שיש לגביהם הסכמה רחבה של כלכלנים שהם לא טובים) כמו סבסוד טקסטיל ומכסי מגן או 90% משכנתא - נשלפים מהבוידעם. לצערי כנראה שאלו לא האחרונים בתקופה הקרובה.

מהלך זה מעלה כמה שאלות מעניינות לגבי ההסתדרות:

1. האם ניסנקורן מביא מצביעים לקלפי? להתרשמותי לא. אם כן, הם כנראה מצביעי המחנה הציוני שנחלש מסקר לסקר.

2. האם בעקבות המהלך הקשר בין העבודה להסתדרות ייחלש?

3. האם בעקבות פרישתו של ניסנקורן מההסתדרות, מחנה יחימוביץ' בהסתדרות יתחזק? האם היא תחליף אותו בבחירות הקרובות לראשות ההסתדרות?

אינני יודע מי יותר טוב כיו"ר ההסתדרות - יחימוביץ' או ניסנקורן. אך אני יודע שהארגון צריך מהפכה. בהקשר הזה, הנהגה חדשה עשויה לספק את התוצאה ואולי אפילו להוביל לשקיפות הכל כך נדרשת ממוסד גדול כמו ההסתדרות, שכופה על מאות אלפי עובדים לשלם לו דמי חבר מכוח החוק.

בתוך מפלגתו של כחלון החבירה עשויה להוביל לאי נוחות. במפלגת כולנו יש פרלמנטרים טובים (על אף חוסר הסכמה שלי לרבים מצעדיהם) שככל הנראה מצפים לשדרוג בכנסת הבאה. ואולם, כרגע לא בטוח שהם ייכנסו. יואב גלנט (שר השיכון) כנראה יעבור לליכוד, אבל אם ניסנקורן יעקוף את אלי כהן (שר הכלכלה) בדרך לתיק - רבים מהם ירגישו החמצה לדעתי. ולפי הסקרים האחרונים, ייתכן שכחלון וניסנקורן יהיו השרים היחידים.

ברמה האידאולוגית המהלך הזה לא רע. כחלון הוא פופוליסט הנוטה ימינה מבחינה מדינית, הוא מיישם רסיסי מהלכים מאג'נדה כזו או אחרת ובסה"כ מפקיר את התקציב. ניסנקורן הוא סוציאליסט ולמיטב ידיעתי אין לו זיהוי מדיני. הוא מאמין בזכויות עובדים גם בתחום האפור והשחור של החוק, אבל לא התרשמתי שהוא פופוליסט, אלא ריאליסט שמייצג נאמנה (על אף כמעט 100% מחלוקת שיש לי) את הגוף בראשו הוא עומד.

בדיוק בגלל זה התוספת של ניסנקורן אליו יכולה אולי לייצר מפלגה לאומית-סוציאליסטית. בעיני זו תוספת מבורכת למפה הפוליטית בישראל שכיום חד מימדית יחסית (ביטחונית), וצריכה לתת יותר מקום למימדים נוספים (כלכלה ודת ומדינה).

בימים האחרונים התגנבו לאוזניי שמועות על שיתוף פעולה אפשרי של כולנו והליכוד לקראת הבחירות הקרובות. אני מעריך שהצטרפותו של ניסנקורן למפלגה תקשה על מהלך זה, אך תקל על איחוד בין לוי-אבקסיס לכחלון. איחוד זה יהיה טבעי במקרה הסביר בעיני שמפלגתה של לוי-אבקסיס לא תתרומם מעל אחוז החסימה.

לסיכום, במידה שיצא לפועל זהו מהלך מעניין שיכולות להיות לו אדוות רבות בהסתדרות, בכולנו ובפוליטיקה הישראלית. לא ממש משעמם פה :)

רועי שוורץ תיכון הוא מנהל ערוץ הטלגרם ועמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר"

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker