כחלון הוא הדמות הקומית בסיטקום - אבל הוא גם המרוויח הגדול מהסיבוב האחרון בעזה

מחירי הדיור לא ירדו בקדנציה של כחלון כשר אוצר, להפך - הם עלו. תוכנית מחיר למשתכן התגלתה ככישלון קולוסאלי, וכחלון סירב לנקוט במהלכים שעשויים באמת להועיל. אז למה שיצביעו לו שוב? לרועי שוורץ תיכון הפתרונים

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
משה כחלון, שר האוצר
משה כחלון, שר האוצרצילום: דוברות האוצר

אחרי הסיבוב האחרון בעזה, נראה שהמדינה נמצאת על סף בחירות, וזה הזמן לשאול איך הציבור מודד את ההצלחה של שר האוצר, משה כחלון. זו שאלה קשה. אני מאמין שבמרבית המקרים לפי הכיס, הנטו, סוף החודש. סוף קדנציה לעומת תחילתה. קשה לדבר אל הציבור עם נתונים מקרו-כלכליים משעממים.

אם כך, נשאלת השאלה - מה קרה לכיס של הציבור בקדנציה האחרונה? כחלון, בכל עניין תקציבי, נהג בצורה כלכלית הרסנית. D9 בחנות חרסינה. אבל מבחינה רגולטיבית – הוא לא שם מקלות בגלגלים לשוק החופשי. הוא איפשר לשוק הפרטי - היזמים - לעשות את מה שהם עושים הכי טוב - לעבוד ללא הפרעה. הוא אפילו קידם הקלה רגולטיבית חשובה במכון התקנים. במקביל, נתניהו קידם את הפחתת נטל הרגולציה, וכמה ח"כים בליכוד, בראשם ח"כ שרן השכל, עשו עבודה טובה בכנסת. לכן, מבחינת הנטו, השכר בסוף החודש - מצבנו לא רע. הוא השתפר בקדנציה האחרונה, ולמרות שיכול היה להשתפר יותר, המצב די טוב.

במקביל, בתקציב המדינה יש תוהו ובוהו. כחלון, שר האוצר שלנו, של כולנו, בתפקיד הדמות הקלישאתית בסיטקום. כחלון הוא הדמות שנכנסה לחוב באשראי וברגע שהכרטיס נחסם היא מנפיקה עוד כרטיס. כחלון הוא זה שכשהחברים מתערבים ואומרים שיש בעיה – הוא שם ידיים על האוזניים וצועק "אני לא שומע, אני לא שומע!".

משרד האוצר בראשות כחלון הגדיל את ההוצאות כשחילק כסף לכל קבוצת לחץ במדינה, והפחית בהכנסות עם המדיניות הקומית וההרסנית של שר האוצר שלא מוכן להעלות מסים, ואף מוריד אותם ללא תלות בהוצאות. כך המשרד הגדיל את הגירעון הגלוי וחרג מהיעד, תוך שהוא נלחם באופן מתמיד בכל גוף ממשלתי חיצוני המספק נתונים שלא תלויים במשרד האוצר ואף וצובר גירעון לא גלוי באמצעות טריקים חשבונאיים נלוזים למדי. אבל מה אכפת לציבור? הנטו גדל והחשבון יוגש לו ולילדיו בעוד כמה שנים.

אבל בניגוד לכל שר אוצר אחר – כחלון נמדד בדרך נוספת, שוק הדיור. כחלון, שנבחר על הטיקט של מי שיוביל לירידה במחירי הדיור, וריכז לעצמו את כל הסמכויות הממשלתיות בשוק הדיור – לא מצליח לספק את הסחורה. מחירי הדיור לא ירדו בקדנציה שלו, להפך - הם עלו. תוכנית מחיר למשתכן התגלתה ככישלון קולוסאלי, הציבור נמנע מלגשת למכרזים, הזוכים מוותרים על הזכייה שלהם, הבנייה מתעכבת, ואם במקרה פרויקט צלח את כל המשוכות, הדירות מאכזבות ובנויות בסטנדרט ירוד.

עם זאת, על אף המהלכים הרבים שניתן לעשות אפילו עכשיו כדי להוריד את מחירי הדיור – למשל לשנות את המודל של גביית הארנונה, כחלון, שחשף בפנינו את הקלפים שלו, הראה לנו שהוא לא מתכוון להשתמש בשום קלף שיכול להועיל; להפך, הקלפים שלו יכולים רק להזיק, למשל אימוץ התכנית למשכנתא בערבות מדינה.

הפגנת זוכי מחיר למשתכן גליל ים
הפגנת זוכי מחיר למשתכן בגליל יםצילום: אורי אפק

מי זוכר את מחיר למשתכן?

אז למה שיצביעו לשר אוצר שנבחר על הטיקט של הדיור ומחירי הדיור לא ירדו? שאלה טובה. חלקים בציבור יצביעו לו כי הם חלק מקבוצות לחץ שאיתן הוא היטיב. אחרים יצביעו לו כי לפחות הוא ניסה. במציאות שבה הרוב המוחלט של הציבור לא יכול להצביע על מדיניות אחת שיישמה הממשלה האחרונה בכל תחום, ובטח שלא בתחום הכלכלי, כחלון נתפש כמי שעשה. בניגוד למרבית הח"כים והשרים שנתפשים כמי שלא עשו כלום, אלא פשוט העבירו קדנציה, הוא נתפש כמי שניסה לעשות דברים, אף שנכשל.

אך הניסיון הזה לא מספיק. מפלגת כולנו, נכון לתחילת אוקטובר, ירדה מעשרה מנדטים כיום לשבעה, לפי סקר של חדשות 2 מ-7 באוקטובר, ושישה לפי סקר של מקור ראשון מ-11 באוקטובר, אם גנץ יתמודד בראשות מפלגה.

התזה שלי היא שבעקבות המבצע בעזה, גם מי ששמע על הגירעון התקציבי קודם לכן, שכח ממנו. גם מי שהיה מודאג משוק הדיור, מתעלם ממנו עכשיו. כחלון נהפך לאלטרנטיבה אמיתית לימנים (מדינית) שלא מוכנים להצביע לשמאל. הם לא מרגישים בנוח עם התפקוד של בנט, ליברמן ונתניהו שלא מצליחים לשכנע אותם במדיניות שלהם. אך הם מאמינים שממשלה בראשות ביבי עדיפה על לפיד וגבאי, וחלקם פשוט לא מרגישים בנוח להצביע לשמאל בקלפי.

וכך, לפי סקר חדשות 2 מהשבוע, כחלון מתחזק לשמונה מנדטים ללא תלות בהתמודדות של גנץ. אמנם זה לא מהפך, וייתכן שמדובר בטעות בדגימה – אך נשאלת השאלה, מי דיבר על מחיר למשתכן בימים האחרונים? מי זוכר כרגע את הגירעון בתקציב המדינה, שהטריד אותנו בשבוע שעבר, וכנראה שהיה מוריד את כחלון בסקרים? אף אחד.

ואם חלילה וחס הגירעון יעלה שוב? כחלון יענה שהוא לא חוסך בתקציב הביטחון בעתות מתיחות, ומי יזכור בכלל שחרגנו מהיעד עוד קודם לכן.

וכך, כחלון הוא המרוויח הגדול של הסיבוב האחרון בעזה. וכרגיל – אנחנו הציבור נשלם את החשבון בעוד כמה שנים.

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת, וכן מנהל ערוץ הטלגרם ועמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר"

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | |לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker