האפליקציה שתכריע אם אתם כשירים לנהוג

לרועי שוורץ תיכון יש רעיון לסטארט-אפ, אבל אין לו זמן לפתח אותו. אז הוא מציע אותו לכם - מי ירים את הכפפה, ויהפוך את כבישי ישראל לבטוחים יותר?

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בדיקת ינשוף
בדיקת ינשוףצילום: dreamstime

לכל ישראלי יש מאות רעיונות לסטארט-אפ. במקלחת, בנהיגה, רגע לפני שהולכים לישון - במקום לחשוב על אנשים שאנחנו אוהבים או דברים שיעשו לנו כיף, כולנו חושבים על איך להתעשר ולשפר לאחרים את החיים.

זה מתחיל באופוריה בימים הראשונים - מסיח את דעתך בזמן לימודים, עבודה או סקס. ולאט לאט מתגלות הבעיות - הרעיון לא ישים, אין לך בו יתרון יחסי, השוק קטן מדי, אין לך כוח להתעסק עם הממשלה, או גם אם אין ברעיון רבב, לפעמים הוא לא מספיק מושך אותך כדי להקדיש לו 250% משרה בשבע השנים הבאות.

גם לי יש רעיונות לסטארט-אפ, חלקם טובים יותר וחלקם פחות. חלקם יותר משעשעים מישימים, אבל אם אני לא מתכוון להוציא אותם לפועל - אולי אוכל לתת השראה למישהו אחר לצאת לדרך? אולי הרעיון יביא למישהו רעיון לפתרון של בעיה מתחום שונה לגמרי?

אז הנה הסטארט-אפ שלי:

תאונות דרכים הן אחת מהבעיות הקשות בחברה המודרנית. הן אולי המחיר הגדול ביותר של הקדמה - מחיר שכולנו משלמים. בישראל מרובת המלחמות - מניין ההרוגים בתאונות הדרכים גדול ממספר החללים במערכות ישראל ובשני המקרים - רבים מהמתים צעירים, ילדים שחייהם לפניהם.

הגורם למרבית התאונות הוא הגורם האנושי. המכוניות במאה ה-21 בטוחות למדי. מזג האוויר וכשלים מכניים הן סיבות משניות לתאונות דרכים, ביחס אלינו - הנהגים. התאונות נובעות מחוסר תשומת לב, לפעמים מחוסר הקפדה של הנהג ולפעמים מחוסר כשירות של הנהג.

הדרך למנוע תאונות הנובעות מחוסר הקפדה היא "לתפוס על חם", למשל נהג המדבר בפלאפון. הדרך לתפוס נהג לא כשיר - ברוב המקרים היא בדיקת נשיפה באמצעות ינשופון למדידת ריכוז האלכוהול בנשיפה, ובמקרים נדירים - בדיקת דם לבדיקת שימוש בסמים.

שוטר תנועה מצלם עם מצלמת מהירות נהגים בכביש הערבה
שוטר תנועה מצלם עם מצלמת מהירות נהגים בכביש הערבהצילום: דודו בכר

קשה מאוד "לתפוס על חם" את מי שמסתכל על הנוסע שלידו במקום על הכביש, או מי שמסתכל על האופק כדי ליהנות מהנוף, ורעיון זה לא עוסק בהם.

הרעיון הזה עוסק במי שאינו כשיר לנהוג. הבעיה העיקרית לדעתי היא שאנחנו מנסים לבדוק "מחלות" במקום תסמינים. האם כל שני אנשים כשירים לנהוג באותה מידה בשיעור זהה של אלכוהול בדם? כמובן שלא, לאלכוהול השפעה שונה על כל אחד - ולכל אחד מאיתנו מיומנות נהיגה, קואורדינציה וזמן תגובה שונים מלכתחילה. אני בטוח שמיכאל שומכר נוהג יותר טוב ממני בכל שיעור של אלכוהול בדם, ולא רק בגלל שהוא גרמני עם קיבולת אלכוהול גבוהה.

אבל מעבר לכך - ההנחה ש"איום הייחוס" (האיום החמור ביותר ממנו יש לחשוש) לתאונות דרכים היא אלכוהול תמוהה בעיני. מסוכנים לא פחות הם נהגים מבוגרים - כך למשל שיעור התאונות של נהגים בני 80 פלוס (ביחס לנסועה) גבוהה ביותר מפי 2 ביחס לבני 70-55, וזה אחרי שרבים מהם נמנעים מלנהוג כי הם מבינים שהם כבר לא במיטבם. בנוסף, עייפות היא גורם חמור לא פחות - מי שיצא לו לנהוג עייף יודע שבהרבה מקרים ייתכן שלא היה צריך לעלות על ההגה. שלא לדבר על המקרים המסוכנים של שילוב בין השניים, או ביניהם לבין אלכוהול או סמים.

נהיגה מסוכנת נובעת מזמן תגובה איטי ושיקול דעת לקוי, המסכן משתמשי דרך אחרים, אלכוהול הוא אחד הגורמים לכך אבל הוא אינו היחיד.

וכאן מגיעה השאלה - למה המשטרה מתעסקת בעיקר באלכוהול? למה למשטרה אכפת מהסיבה שבגללה אני לא כשיר לנהיגה?

איני יודע, אך יש לי שלוש השערות. הראשונה היא שהרבה יותר קל להאשים בתחלואי החברה צעירים שקל לתייג כמסוכנים ולא זהירים, מאשר מבוגרים חמודים שיכולים להיות סבים וסבתות. השנייה היא שפשוט לא חשבו על פתרון יותר טוב למדידת חוסר כשירות, והשלישית היא שאנו רגילים ממדע הרפואה שיש צורך לטפל בבעיה ולא בסימפטום, ובהרבה מקרים זה נכון, אבל צריך לאכוף את הסימפטום - חוסר כשירות לנהוג.

זה לא משנה ממה הוא נגרם, אפילו אם רק מיום גרוע בעבודה שמסיט את המחשבות. בדומה לתחומים אחרים שבהם המשטרה פועלת - צריך למנוע הונאה בין אם היא למטרת התעשרות או לשם נקמה.

לכן, אני מציע רעיון, שאני מודה שאני לא בטוח אם הוא ישים טכנולוגית אבל אני מאמין שכן. מדידת זמן ויכולת התגובה באמצעות משחק. שוטרי מחלקת התנועה יסתובבו עם "טאבלט" - וכשהם יעצרו נהגים הם יבקשו מהם לשחק במשחק. הם יתחילו מלהדגים להם איך לשחק ולאחר מכן יתנו להם לשחק - לו הנהגים יעמדו בקריטריון מינימום הם ישוחררו לדרכם ויסומנו כמי שנהג כהלכה. ואם לא יצליחו? שינסו סיבוב נוסף ואפילו שניים. המטרה היא לא להתעמר בנהג אלא לשמור על הבטיחות.

ברור לי מה אתם חושבים - במרבית המשחקים אפשר להשתפר ללא תלות בכשירות באותו רגע. אבל זה לא נכון לכולם. יש אפליקציות לבדיקת זמני תגובה בפלאפון. אפשר להשתפר בהן מהניסיון הראשון לעשירי, אבל אחר כך - מהמעט ניסיון שלי זה לא ממש אפשרי. בסופו של דבר יש לגוף זמן תגובה וזה המקסימום אליו ניתן להשתפר.

בדיקה זו עשויה להזכיר בדיקה המוכרת מארה"ב של הליכה בקו ישר, ההיגיון מאחורי הליכה בקו ישר הוא לא רע בסה"כ. אמצעי פשוט, לא חודרני המאפשר הערכה זריזה של המצב. הבעיה העיקרית במבחן זה היא שהוא לא מוצלח (68% הצלחה בלבד). מעבר לכך, הוא מושפע מהשוטר בשטח ורלוונטי רק לשכרות, ולכן אני מציע פתרון מודרני יותר. פתרון שיכול להיות מוצלח משמעותית ובלתי תלוי.

נשאלת השאלה - כיצד נהג יוכל לדעת אם הוא כשיר לנהוג?

זה החלק המדהים, הוא יוכל להוריד גרסה של המשחק לפלאפון ולשחק ככל שירצה. לו ייכשל בבדיקה אצל השוטר לאחר שעבר בהצלחה בדיקה בפלאפון שלו, אמנם יוטל עליו קנס, שכן לא ניתן לדעת אם שתה עוד אחר כך או מצבו השתנה - אך הקנס יופחת ביחס למי שלא בדק זאת, מתוך ההנחה שמודעות לבדיקה עשויה לשפר את מצב הכבישים.

בנוסף, אמנם ניתן לעשות זאת כבר כיום, ככל שהמשטרה תרצה, אך המערכת תוכל לשלוח למייל את תוצאות הבדיקה, שם השוטר, תאריך, מיקום ואף לאפשר חיוב ותשלום באשראי במקום, או לחילופין תזכורת מובנית ביומן לתשלום הקנס עם לינק לשירות תשלום אינטרנטי.

אני מקווה שהשוטרים האמונים על בטיחות בדרכים בארץ ובעולם יישמו טכנולוגיה זו או דומה. באמצעותה יהיה אפשר לצמצם את הקטל בכבישים, ולהפוך את האינטרקציה ביננו הנהגים לשוטרים לנעימה יותר.

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker