כחלון לא חייב להוריד את מחירי הדיור. הוא רק צריך שתחשבו שהוא מנסה

ההחלטה של רשות המסים למסות קבלנים על דירות שאינם מוכרים היא צעד לא מוסרי שבסופו של דבר יוביל לעליית מחירי הדיור. הקבלן לא אשם יותר במחירי הדיור הגבוהים מכל אזרח אחר במדינה

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

היום התפרסם ב-TheMarker כי רשות המסים מתכוונת להתחיל למסות קבלנים על דירות שאינם מוכרים. לכאורה צעד חיובי שיוריד את מחירי הדירות. בפועל צעד לא מוסרי, שעשוי לגרום דווקא לעליית מחירים.

מה בעצם קורה פה? קבלנים מחזיקים דירות ומוכרים אותן מתי שטוב להם. זה הגיוני אם התפישה שלך היא שהמדינה אמורה ליצור תנאים שבהם אזרחים הפועלים לפי האינטרסים שלהם מביאים לרווחה חברתית. או במלים אחרות - השוק החופשי. בהתאם לגישה זו - אם המדינה רוצה להוריד את מחירי הדיור, שתתכבד לשחרר קרקעות ולהקל על רגולציה. חשוב לציין שאפשר ונכון להציע סטייה מגישה זו כשקיים כשל שוק נקודתי, במקרה שיש מעט מדי מתחרים, חסם כניסה גבוה לשוק או בעיה נקודתית אחרת. אבל זהו אינו המקרה.

במקרה הנוכחי מיושמת הגישה השלטת אצל שר האוצר, משה כחלון, לקראת הבחירות - והיא הורדת מחירי הדיור ויהי מה, או לפחות להיראות כמי שמנסה. החלק השני של המשפט חשוב מאוד. הרבה אנשים אומרים לעצמם "לפחות הוא ניסה". אין להם הבנה כלכלית ובעיניהם הניסיון הוא העניין החשוב, גם אם כמעט כל מרכיביו נלעגים על ידי רוב מוחלט של הכלכלנים. בהתאם לכך כחלון אינו חייב ליישם תוכניות שעובדות, הוא פשוט חייב לעשות משהו.

כשהמטרה מקדשת את האמצעים, הרבה פעמים המדינה מפספסת את ההשלכות של מה שהיא עושה, או מתעלמת מהן במכוון. פה המדינה בעצם מחליטה שהקבלנים צריכים לסבסד את שוק הדיור. המדינה בעצם אומרת שהקבלן צריך לוותר על הרווח שלו (שכן אם הוא מחזיק בדירה - כנראה הוא חושב שזה מה שרווחי לו), על מנת להגדיל את היצע הדירות.

זה נשמע הגיוני בפעם הראשונה, אבל זה ממש לא טריוויאלי. אם נקודת המוצא היא שוק חופשי - הקשר בין קבלן למחירי הדיור הגבוהים הוא לא יותר ממקרי. הקבלן לא אשם יותר במחירי הדיור הגבוהים מכל חברה\אזרח אחרים במדינה. אולי להפך, בנייה דווקא מורידה את מחירי הדירות. העובדה שהוא מחזיק דירה שלא נמכרה לא שונה מאף גורם אחר במשק המחזיק בבעלותו דירה ריקה. הבעיה היא בתמריצים.

למרות זאת, החלטת רשות המסים משמעותה שבגלל שהוא עוסק בתחום עליו לסבסד את התחום שהוא עוסק בו. זה לא ממש נהוג בשווקים, בלשון המעטה, ואין בזה היגיון - גם חברות תחבורה ציבורית שמעלות ציבורים מסוימים בהנחה - ההנחה היא על חשבון המדינה, ולא על חשבון החברה.

ההצעה הנוכחית היא אבסורדית ודומה למצב שבו יכריחו אתכם למכור את הרכב שלכם אם לא נהגתם בו מזה שבוע. כן, יש אנשים שצריכים רכב ואין להם, וכל הורדה במחירי הרכב תהיה מבורכת, אך זו דרך מאוד עקומה עם השלכות שליליות מאוד לתקן את הבעיה.

כלי רכב חונים בתל אביב. לא נהגתם שבוע? תחויבו למכור
כלי רכב חונים בתל אביב. לא נהגתם שבוע? תחויבו למכורצילום: מוטי מילרוד

"אבל אני לא קבלן ואין לי דירה, מה 'כפת לי?"

שמח ששאלת. אכפת לך כי אמנם זה עשוי להוביל לירידה זמנית במחירי הדיור, אבל זה יקטין את הרווח שקבלן יכול לקבל מבניית בניין, ובהתאם גם יקטין את התחלות הבנייה - מה שעלול להוביל לעליית מחירי הדירות בהמשך (חשוב להבין שמחירי הדירות נובעים מהמון סיבות, לא יהיה ניתן לבודד סיבה זו בהמשך), וכך בעצם שוב אנחנו מקבלים צעד, בדומה לכל צעדיו של כחלון, שרק פוגע בשוק הדיור בטווח הארוך.

יש המון צעדים שהמדינה יכולה וצריכה לעשות כדי להוזיל את מחירי הדירות, אבל לחייב קבלנים למכור דירות ריקות הוא לא אחד מהם. אפשר להעלות את מחירי הארנונה למגורים, שכיום גורמים לעיריות להימנע מבנייה למגורים בשטחן; להוריד את מס רווחי הון, שמסיט השקעות לשוק הנדל"ן; להקל על רגולציה בתחום הדיור, שכתוצאה ממנה נדרשות שנים על מנת לקבל אישור לתוכניות בנייה; לשחרר קרקעות מידי רשות מקרקעי ישראל; לשפר את תשתיות התחבורה הציבורית; ולהרוס בניינים כדי לבנות לגובה איפה שהתושבים רוצים לגור.

בפועל מה שיקרה הוא שאני וחבריי הכלכלנים נמשיך לכתוב וכחלון ימשיך בשלו. לפחות אפשר להשתעשע בכך שהגענו לשיא חדש. מכאן אני מאמין שהדרך היחידה להתקדם ליותר פופוליזם-בורות-ראש בקיר היא רק למסות מעט מדי נפשות המתגוררות בדירות גדולות לדעתו של כחלון.

רועי שוורץ תיכון הוא מנהל ערוץ הטלגרם ועמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר"

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | |לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker