הנכים חוסמים - והמשטרה שותקת

ההפגנה של הנכים שהתקיימה בשבוע שעבר לא קיבלה אישור מוקדם, ובמשך 3 שעות נחסם אחד העורקים המרכזיים במדינה. מה עשתה המשטרה בזמן הזה? טוב ששאלתם

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
מחאת הנכים בצומת השלום
מחאת הנכים בצומת השלוםצילום: תומר אפלבאום
רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון

בשבוע שעבר התקיימה הפגנה של כעשרים נכים בצומת בגין/השלום, אחד הצמתים החשובים במדינה. הם חסמו את התנועה בצומת בשעות הבוקר למשך כשלוש שעות. כשאני כותב הם חסמו זה לא ממש מדויק, המשטרה חסמה את כל הצומת, אלפי מ"ר, כדי לאפשר לעשרים איש להיכנס לצומת - עבור הפגנה שהתקיימה ללא אישור.

המשטרה עיכבה את המכוניות ויצרה נזק כלכלי. זאת, תוך שהיא מעכבת אמבולנסים מלהגיע לבית החולים איכילוב, חוסמת את הבסיס המרכזי של צה"ל, מטה משרד הביטחון, משרדי ממשלה רבים ועסקים.

קל להתחבר למחאת הנכים, הם אולי החלשים ביותר בחברה, ולא משנה כמה כסף הם יקבלו בסופו של דבר - אף אחד מאיתנו לא היה מתחלף איתם. עם זאת, ככל שמצבם קשה, החיים אינם משחק מונופול ואין להם כרטיס "יציאה מהכלא".

כאדם מהשורה ללא רקע משפטי, תמיד שיערתי שהפגנות יכולות לחסום כביש רק באישור. האישור יתקבל תוך התחשבות בחשיבות הכביש ומספר המפגינים הצפוי. שיערתי שלפעמים הפגנות שאינן חוסמות את התנועה יגלשו לחסימת התנועה, אך במידה שזה יקרה המשטרה תפעל על מנת למתן ולעצור זאת ככל האפשר, וכי מטרתם אינה לגרום לנו, האזרחים לסבול.

מחאת הנכים בצומת השלום
מחאת הנכים בצומת השלוםצילום: תומר אפלבאום

טעיתי. ההפגנה הזו הפריכה את כל ההשערות שלי. לא רק שהמשטרה לא ניסתה למתן את פעילות המפגינים - היא חסמה את התנועה אקטיבית באמצעות עשרות שוטרים, כדי לאפשר הפגנה שהתבצעה ללא אישור.

ההפגנה הזו מעוררת שאלות קשות - לא כלפי הנכים, אלא כלפי המשטרה. ביניהן - מדוע המשטרה חוסמת את הכביש למען הנכים? האם כל אחד יכול לגרום לחסימת כביש למען כל מטרה הקרובה ללבו? האם למשטרה יש נוהל העוסק בחסימת כבישים? האם ננקטת אכיפה סלקטיבית? האם כל המדינה תסבול עד שהמשטרה תסכים להצטלם מפנה נכים?

פניתי לדוברות המשטרה כדי לקבל תשובות לשאלותיי. רציתי לתת להם הזדמנות, טעיתי.

"במהלך מחאת הנכים שהתקיימה ביום חמישי בתל אביב, נערכו כוחות המשטרה בהיקף של עשרות שוטרים ומתנדבים. למרות שההפגנה התקיימה לא אישור, המשטרה איפשרה לציבור המפגינים להביע את מחאתם לפרק זמן מוגבל, תוך הפניית התנועה לפרק זמן קצוב לדרכים חלופיות. היערכות המשטרה בשטח הצליחה למנוע את כוונת המפגינים לרדת לכביש 20 עצמו (נתיבי איילון), ובכך נמנעה פגיעה רבה יותר במשתמשי הדרך לצד סכנה בטיחותית למפגינים ולמשתמשי הדרך. לאחר שהמפגינים סירבו להתפנות מרצונם, החלו הכוחות במאמצי הידברות מול המפגינים עד לפיזורם מהכביש, הכל תוך ניסיון להימנע משימוש בכוח ככל שניתן, לנוכח העובדה שהמחאה לא כללה אלימות מצדם.

מחאת הנכים בצומת השלום
מחאת הנכים בצומת השלוםצילום: תומר אפלבאום

"לצד זאת, אנו ערים לפגיעה שנגרמה למשתמשי הדרך כתוצאה מחסימת הציר, ולכן נפעל על מנת למנוע ולאכוף חסימות של צירי תנועה מרכזיים בניגוד לחוק על ידי כל אדם באשר הוא. משטרת ישראל תמשיך לאזן בין חופש הביטוי והמחאה לבין חופש התנועה ומניעת פגיעה במשתמשי הדרך".

מהתגובה אנו לומדים שהמשטרה ידעה על הפגנה שנערכה ללא אישור, נערכה לחסום את הכביש למענה מבעוד מועד, רואה כהישג מניעה מכעשרים נכים לחסום שני עורקי תחבורה בו זמנית, וכל זאת למען קבוצה שלא העריכה זאת ולא הסכימה להתפנות לאחר זמן החסד שהמשטרה נתנה לה. המשטרה לא מכירה דרך נעימה לפנות מיידית עשרים נכים מבלי להשתמש בכוח, והיא ספק לוקחת על עצמה סמכות משפטית גדולה ממימדיה כשהיא מנסה לאזן בין זכויות האזרח.

אין לי עמדה חד-משמעית לגבי הזכות להפגין, ייתכן שאם אדם רואה את העוול שנגרם לו כמספיק גדול - מגיע לו לחסום את הכביש המרכזי במדינה גם אם הוא אדם בודד. שכן, מי שעושה זאת, נואש. אני גם מוכן להבין גמישות מסוימת מצד המשטרה או כוחות אכיפת החוק, אבל בין גמישות מסוימת לבין אכיפה בררנית של המשטרה ומתיחת החוק יותר ממסטיק, יש הבדל עצום.

וזה המקום של המשטרה לספק תשובות, מה שבבירור היא מתחמקת מלעשות באותו אופן שבו היא מתחמקת מלפעול.

אז, נתראה בכביש שאחסום למען מטרה הקרובה ללבי.

רועי שוורץ תיכון הוא מנהל ערוץ הטלגרם ועמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר"

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | |לו הייתי שר אוצר

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ