תפסיקו לשנוא את האופניים החשמליים

המצב בתחום האופניים החשמליים אינו מושלם, אבל את הדיון צריך לקיים על סמך נתונים ולא תחושות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: עופר וקנין

כל פעם שיש תאונה חמורה של אופניים חשמליים אנחנו שומעים על כמה שכלים אלו מסוכנים. בעבר הייתי חבר בוועד המנהל של עמותת אנשים באדום לבטיחות בדרכים. עמותה ותיקה שאחראית לכמה רפורמות מוכרות בתחום הבטיחות בדרכים (למשל נהג מלווה), וגם לשולחננו הגיעה סוגיית הכלים החשמליים.

אני חושב שמרבית כלי התקשורת והאנשים העוסקים בסוגייה בעיקר פוחדים משינויים. הרוכבים מתיישבים טוב בעיני החברה תחת התדמית של "ילדים-פרחחים" שלא יודעים מה הם עושים, אל מול העולם הפשוט יותר שהמבוגרים חושבים שהם זוכרים מהתקופה שבה הם היו צעירים. הם לא יודעים שבסוף המאה ה-19, כשאופניים נהפכו לפופולריות, ביקרו אותם על כך שהם מאפשרים לנוער לגמוא מרחקים ארוכים בזמן קצר, להתרחק מהבית ולהזניח את קריאת הספרים. הם לרוב לא זוכרים ו\או מתעלמים מכך שההבדל העיקרי ביניהם לבין אופניים חשמליים הוא הנוחות, ולכן פשוט יותר אנשים משתמשים בחשמליים. והם לגמרי שוכחים שגם הם עשו שטויות באופניים או סקייטבורד כשהם היו צעירים.

לכן אמרתי בישיבות של אנשים באדום שצריך לבחון שני פרמטרים:
1. הנזק ביחס לתרומה;
2. דרכים אפקטיביות להקטין את הנזק והעלות שלהן.

הכוונה של הסעיף הראשון היא לבחון את הנזק של אופניים חשמליים ביחס לתרומה שלהם לחברה. התרומה שלהם לרבים גדולה משל רכב פרטי, מפני שניתן לרכוב עליהם בגיל צעיר יותר, הם עולים פחות, אין צורך בדלק (ובכך חוסכים כסף וזיהום אוויר) והם מקטינים את העומס בכבישים. למעשה, ברור שהם תורמים לפרט, שכן העובדה שהוא רוכש אותם ורוכב עליהם מעידה על כך. וכפי שאראה בהמשך – הן לא מזיקות לרוב למי שאינו רוכב.

לתרומה של כלל הפרמטרים האלו יש שווי כספי לא מבוטל, שאותו יש להשוות לנזק שנוצר כתוצאה מאופניים חשמליים, המתבטא בנפגעים ובנזק לרכוש.

כשנבחן את הנזק, נגלה שלזכות אופניים חשמליים יש שתי נקודות שלרוב יישכחו בדיון הציבורי:
1. גם אם הם מעלים את הסבירות לתאונה – הם מקטינים את הנזק ביחס לכלי רכב אחרים. שכן אם אופניים חשמליים נכנסים בך, לרוב הנזק קטן יותר מאשר מרכב ששוקל טונה. האופניים החשמליים מסוכנים בעיקר לרוכביהם.
2. במקרים מסוימים הם מקטינים את כמות הנסועה – שכן נער שלרוב ייסע עם אימו או אביו באוטו, ירכב לבד, וכך הנזק לנפש קטן יותר.

באופן אישי אני מאמין שהתרומה עולה על הנזק, אך האמונה שלי די חסרת משמעות ללא מחקר. אך בין אם הנזק גדול מהתרומה ובין אם קטן ממנה צריך לבדוק כמה ניתן לצמצמו באמצעות חינוך ו\או רגולציה. ייתכן שהרבה וייתכן שמעט. בשני המקרים יש לבדוק את ההשפעות הישירות והעקיפות - שכן אם יצמצמו את הנזק אך עוד יותר יקטינו את התועלת – לא השגנו בכך הרבה.

אופניים חשמליים על שביל בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

איני טוען שהמצב כיום בתחום האופניים החשמליים מושלם, איני טוען שאין מה לשפר, ייתכן ונדרש לשפר את החינוך, האכיפה, להקל על תביעת הרוכבים כתוצאה מהנזקים, אפשר לשקול להוריד את הגיל להוצאת רישיון נהיגה (בדומה לארה"ב), כדאי לשפר את התחבורה הציבורית כדי לצמצם את השימוש באופניים חשמליים, וייתכן שיש צעדים נוספים שצריך לבצע. אך, אני כן טוען שצריך לקיים דיון על סמך נתונים ולא תחושות.

לכן, בפעם הבאה שאתם קוראים או שומעים כמה אופניים וקורקינט חשמליים הם נוראיים בגלל שהיו 2\5\10 תאונות השבוע, שהגיעו למיון 2\4\6 ילדים, או שנהרגו חמישה, עשרה או 20 אנשים תמשיכו הלאה. נתונים אלו חסרי משמעות ללא הבנה של נפח הנסועה, מידת הנזק והתועלת של הכלים. מדובר בתיאור של תחושות על בסיס אירועים נקודתיים ולא עובדות. כשאנו באים לבחון מדיניות אסור לנו לעשות זאת על סמך תחושות או חוויות, אנו צריכים להתמקד במחקרים ועובדות.

רועי שוורץ תיכון הוא מנהל ערוץ הטלגרם ועמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר"

רועי שוורץ תיכון | לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker