מיצים, שייקים ואייס קפה: מתי לגיטימי להשתמש בקש לשתייה?

בסרטון של אדריאן גרנייה הוא קורא לצמצם את השימוש בקשי פלסטיק חד פעמיים בשל הסכנות הנובעות ממנו. לרועי שוורץ תיכון יש (הרבה) מה להגיד על זה

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
משקה קר בסטארבקס. מותר עם קש?
משקה קר בסטארבקס. מותר עם קש?צילום: AFP
רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון

לפני קצת זמן עוקב שלח לי לעמוד הודעה בה התייחס לסרטון של אדריאן גרנייה, הקורא לצמצום השימוש בקשי פלסטיק חד פעמיים. הסרטון מתאר את הסכנות הנובעות משימוש בקשי פלסטיק ומהזיהום הנוצר מפלסטיק - בעיקר לאוקיינוסים, לחיות שבו ולמי שאוכל אותן (אנחנו). הוא קורא כשלב ראשון לצמצום השימוש בקשים, פרט לבעלי מוגבלויות הנזקקים לכך, ומשבח עיריות ותאגידים שהחליטו על הפסקת השימוש בפלסטיק כחקיקה מקומית או החלטה תאגידית.

התנועה מציבה את השימוש בקשים כיעד הראשון שלה בצמצום השימוש בכלל מוצרי הפלסטיק, כשלטענתה הערכות מראות על כך שעד 2050 יהיה יותר פלסטיק באוקיינוס מדגים. הבחירה בפלסטיק נובעת מכך שלוקח לו זמן רב להתכלות באופן טבעי, שכן מיקרואורגניזמים מתקשים בפירוק פולימרים מורכבים וגם אלו שמצליחים - יחס השטח פנים לנפח קשוח למדי בשבילם. התנועה הקוראת לצמצום השימוש בקשים בארץ מבקשת מבתי עסק להימנע מלהשתמש בקשים ולפרטים מציעים לעבור לקשים רב פעמיים ממתכת.

העוקב שאל לדעתי. לא בדקתי וחיפשתי את ההתייחסות של אחרים לנושא, או מה דעת מבקריהם בעבר, אבל אלו כמה נקודות שעולות לי בעקבות הצפייה בסרטון:

1. אדריאן גרנייה שחקן מעולה והפמליה מאוד מומלצת למי שעדיין לא ראה.

2. כל הכבוד לו ולכל מי שלוקח בכך חלק, פעילות החברה האזרחית מבורכת תמיד. היא מנגנון ביקורת חשוב ביותר שעוזר לוודא שאנחנו מתקדמים בכיוון הנכון.

3. ככלל הרבה מהשימוש בקשים אכן מיותר. זו הבעיה עם דברים רבים שניתנים בחינם, אף שלאו דווקא צריך אותם. זו בעיה מובנית, כשמוצר ניתן בחינם - יש בו שימוש יתר.

4. זה לא אומר שאסור לתת מוצרים בחינם, זה לא אומר שלא נכון לתת הרבה מפיות למי שמזמין מק'דונלדס (לונדון מיניסטור, אני כותב עליכם). זה כן אומר שיהיה בזבוז.

5. אני מקווה שברור לכם שהסיבות הלגיטימיות להשתמש בקש הם במיצים, שייקים ואייס קפה, לשתות משקה מוגז עם קש הורס את החוויה וזה עוול שלא נסלח גם ביום הכיפורים.

6. כמו כן יש מדור מיוחד בגיהנום למקומות שמגישים קשים דקים מדי למשקאות אייס או לגרניטה פקאן.

7. הקריאה לצמצם את השימוש בקשים עקרונית חיובית. אכן יש שימוש מיותר, אבל מאוד ייתכן שחלק מהתחליפים פחות טובים.

8. לכאורה עדיף שפשוט כל אחד יבקש קש במקום שיקבל אוטומטית. או במקום של טייק אוואי שתהיה עמדה בה ניתן לקחת קש.

9. אבל אם ישונה ההסכם החברתי מנתינת קש חינם לכך שצריך לבקש קש, יהיו לכך גם עלויות. אנשים שישכחו לבקש וייצרו עומס או יחכו הרבה זמן עד שיקבלו מאוחר יותר. זה לא מאוד נורא, אבל קש בפני עצמו הוא די קטן ואני בכלל לא בטוח שהזמן והמשאבים המושקעים בכך שווים זאת.

10. בין הפתרונות המיושמים הם קשים רב פעמיים (ממתכת) או כוסות מיוחדות שלא מצריכות שימוש בקש.

11. נדרש לבדוק שפתרונות אלו לא בעלי טביעת רגל אקולוגית גדולה יותר. ייתכן שייצור של קש רב פעמי והשטיפה שלו יוצרים יותר נזק מהשלכת קש חד פעמי לאוקיינוס. ייתכן שהכוסות המיוחדות מזהמות יותר.

12. עם זאת, חשוב לזכור שטיעון מהותי של המתנגדים לשקיות חינם ולקשים חינם - היא שהבעיה היא לא רק המשקל שהוא זניח, אלא הנפח ביחס למשקל. שקית שוקלת כלום, אבל בים היא עשויה להיפתח ולקבל נפח משמעותי שיפריע לדגים.

13. חשוב גם לציין שהמדינות היחידות שהפרויקט הזה יכול לעבוד הן אלו שהוא הכי פחות רלוונטי. קטעי הווידאו המפחידים בסרטון של אוקיינוסים מלאים בפלסטיק ושל צבים שנתקע להם קש בנחיר - אמיתיים. אבל אם אתה גר בארה"ב, אירופה וישראל, סביר שהקש שלך הולך להטמנה. לא אידאלי, אבל גם ממש לא נורא מדי. הנפח שלו יצטמצם ואלו אזורים שהחלטנו באופן מודע שאף שזה מצער, הם מיועדים לזבל, בהמשך אפשר להפוך אותם לפארקים כמו חירייה. שוב - לא אידיאלי, אך גם לא אסון.

14. וזו אולי הבעיה המרכזית בתנועה. אם הם הגיעו אליך כנראה שלא היה צורך שהם יגיעו אליך. אם אתה תושב אינדונזיה הם בחיים לא יגיעו אליך.

15. אם הם יום אחד כן יגיעו לאינדונזיה - זה יהיה אחרי שהממשלה תדאג לטפל בפסולת כמו שצריך.

16. לא בדקתי זאת אבל אני מאמין שהתחזית שעד 2050 יהיה יותר פלסטיק בים מדגים - לא לוקחת בחשבון התקדמות טכנולוגית ורגולטורית. זה טריק שמשתמשים בו הרבה פעמים כדי להביא לנתונים דמוגרפיים מדאיגים. החביב ביניהם בישראל הוא כתבות מהסוג של "עד 2075 המדינה תהיה מורכבת מ-99.999% חרדים וערבים, ממך ושני האחים שלך".

17. ככלכלנים יש לנו ניסיון בתחזיות מהסוג הזה. ב-1798 טען תומאס מלתוס כי שיעור האוכלוסיה גדל בקצב מהיר יותר מקצב יצור המזון ולכן אנו עומדים בפני משבר. רבים דאגו מזה, רבים עדיין מציגים תאוריות דומות לכך בשלל תחומים (מי ראה הנוקמים - מלחמת האינסוף?) אבל הם תמיד שוכחים את הצמיחה והטכנולוגיה. ואפילו אם לא - בכלכלה זה הכל עניין של שיווי משקל, גם אם המזון היה עומד להיגמר - האוכלוסייה היתה קטנה כתוצאה מכך עוד לפני שזו הייתה בעיה. אבל כאמור הטכנולוגיה פתרה את הבעיה הזו.

ת'אנוס מסביר את משנתו בסרט "הנוקמים"

18. בניגוד לדמוגרפים שמחפשים כותרות - לארגונים חברתיים דווקא מותר להשתמש במסרים האלו - שכן אם לא ניישם את מה שהם אומרים, בהחלט זה מה שיקרה.

19. ככלל, גם כשהייתי סיו"ר ויו"ר הועדה הירוקה בבית הספר תמיד טענתי שהפעילות שלנו היא כדי למנוע את מה שיקרה אם הטכנולוגיה לא תתקדם מספיק, אבל זה לא סביר.

20. לסיכום, אם יש לכם אפשרות לחסוך בקשים וזה לא מפריע לכם יותר מדי - לכו על זה. וכל הכבוד לכל פעילי הסביבה.

ואל תשכחו לראות את הפמליה!

רועי שוורץ תיכון | |לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ