משכנתא 90%: תוכנית מסוכנת ופופוליסטית - רועי שוורץ תיכון - הבלוג של רועי שוורץ תיכון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משכנתא 90%: תוכנית מסוכנת ופופוליסטית

התוכנית שיוזם שר הכלכלה אלי כהן ושנבחנת ברצינות באוצר תעלה את מחיר הדיור, מקרבת אותנו למצב של טרום משבר הסאבפריים - ותקשה על המדינה להיחלץ ממשברים כלכליים עתידיים

41תגובות
שר האוצר משה כחלון
מוטי מילרוד

היום (ג') פורסם כי במשרד הכלכלה והאוצר שוקלים למחזר את הצעת החוק ההזויה של אורלי לוי-אבקסיס למשכנתא של 90%. התוכנית מיועדת לרוכשי דירה ראשונה שמחירה עד 1.3 מיליון שקל, רק בעבור מי שעומד בקריטריונים של מחיר למשתכן (זוגות צעירים, רווקים מעל גיל 35 ומי שיש סיכוי שיצביע למפלגת כולנו בבחירות). פרטי התוכנית עדיין לא פורסמו במלואם, אך ככל הנראה ההצעה היא שבמקום שבנקים ייתנו משכנתא כנגד הון עצמי של לפחות 25% מערך הדירה, הם יסתפקו ב-10%, וכרית ביטחון של 15% נוספים תספק ערבות מדינה. אז בוא ננתח את ההצעה:

בטווח הקצר:

1. סביר שההצעה תגדיל את הביקוש לדירות וכתוצאה מכך תעלה את מחירי הדיור. אם זה יקרה, כל מי שיש לו מספיק הון עצמי ועדיין לא רכש, או שנמצא בתהליך לצבירת ההון העצמי הדרוש על פי המצב כיום, צפוי להינזק. זאת משום שמחירי הדיור יעלו בעקבות המהלך.

בטווח הארוך:

2. יש כמה גורמים שתומכים בסברה לפיה מחירי הדיור יירדו בעתיד הלא רחוק. כיום הריבית במשק נמוכה, ומהווה את אחד הגורמים העיקריים לעלייה במחירי הדיור. ריבית נמוכה גוררת החזר נמוך על המשכנתא, כך שניתן לרכוש דירה יקרה במימון זול - מצב שמגדיל את הביקוש ודוחף את המחירים למעלה. בנוסף, עלייה בהיצע הדיור צפויה אף היא להוריד את מחירי הדיור, אם כי לעת עתה לא מסתמן שכחלון מצליח להביא לשינוי משמעותי בהיבט הזה.

3. הריבית בישראל נקבעת לפי מצב המשק ולפי ריביות במשקים אחרים ברחבי העולם. המשק העיקרי שאליו מתייחסים בהקשר זה הוא האמריקאי. במשך תקופה ממושכת שמר המשק האמריקאי על ריבית נמוכה, ובשנים האחרונות היא עלתה. שינוי זה צפוי להתבטא בעתיד בהעלאת הריבית במשק בישראל, שתביא לייקור המשכנתאות שיקשה על החזרן - ולכן גם לנפילה בבביקוש לדירות ולירידת מחירי הדיור.

4. המשמעות של הצעת החוק החדשה היא שאם וכאשר מחירי הדיור יירדו ביותר מ-10%, ההתחייבויות של המדינה כלפי הבנקים במסגרת הערבויות שהעמידה ללוקחי המשכנתאות, בשיעור של 15% מערך הנכסים, ייכנסו לתוקף עבור כל מי שלא יוכל לעמוד בהחזרי המשכנתא. התוצאה היא שבמקרים שבהם הבנקים עשו טעות ונתנו משכנתא למי שלא יכול לעמוד בה, במקום שהם יהיו אלה שישלמו על הטעות הזו – יהיו אלה כולנו שנשלם על כך.

5. הסיבה העיקרית למשבר שפקד את ארצות הברית ב-2007, ושמדינות רבות עדיין לא יצאו ממנו, היא שוק המשכנתאות. יותר ספציפית – משכנתאות שניתנו בשיעור גבוה ביחס לעלות הנכס.

6. ההצעה החדשה של השר אלי כהן, שכחלון בוחן ברצינות, מקרבת אותנו למצב של טרום המשבר בארצות הברית. עם זאת, חשוב לציין שיש לנו מספר מנגנוני הגנה נוספים שלא היו בארצות הברית ערב משבר הסאבפריים. מנגנונים חשובים אלו הם תוצאה של העבודה היסודית של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל - אותו גוף מפקח שכעת מנסים כהן וכחלון לעקוף.

7. הסכנה העיקרית בחוק החדש המוצע, היא שהוא יקשה מאוד על המשק לצאת ממשברים כלכליים עתידיים שיתרחשו. משברים כלכליים חריפים תוקפים את כל התעשיות במקביל. ירידה קשה במחירי הדיור צפויה לחול לצד אבטלה גבוהה, נפילות בבורסה וקושי בגביית מסים. בסיטואציה כזו המדינה תצטרך, ככל הנראה, גם ללוות סכומים גבוהים יחסית. העמדת ערבויות למשכנתאות תעמיס על המדינה נטל נוסף - זה של חובותיהם אנשים פרטיים מול הבנקים.

8. חוב גבוה הוא הסיבה העיקרית לכך שמדינות מתקשות לצאת ממשברים כלכליים. ניתן לראות זאת בספרד, איטליה ויוון - שמתקשות עד היום להתאושש מהמשבר העולמי, בשל היקפי החוב העצומים שלהן. אם וכאשר תקלע ישראל למשבר כלכלי, אנחנו נתחיל מנקודת מוצא קשה יותר – מאחר שאין לנו איחוד אירופאי להישען עליו.

לסיכום, ההצעה החדשה שבוחנים באוצר היא פופוליסטית, מסוכנת וחסרת אחריות. אמנם בפני עצמו - יישום ההצעה לא יגרום לישראל לפשיטת רגל בעת משבר, אך יחד עם הנטייה הגוברת לפריצת מסגרות התקציב בשנים האחרונות, ולצד המשחקים החשבונאיים והמדיניות הפרו-מחזורית (הגדלת הוצאות וחוב בעת צמיחה, במקום הקטנתם כדי להתחזק לקראת משבר) שמנהיג שר האוצר - נוצר סיכון אמיתי וגדול למשק בעת משבר.

סיכום ביניים: 0 מתוך 5 ביצירתיות ו-5 מתוך 5 בפופוליזםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

חנות בארה"ב

האם ישראל תיהפך לכלכלה ללא מזומן - ומה השימוש בצ'קים מלמד אותנו

על פי סקירה שנתית של בנק ישראל, בסוף 2017 עמד מחזור המזומן בישראל על 82 מיליארד שקל, כשכ-73 מיליארד שקל מתוך הסכום הזה הוחזקו בידי הציבור. זהו הכסף בארנקים, בכספות בבתים פרטיים, במעטפות מהחתונה ומתחת לבלטות

דגם מכונית המציג חיישן של מובילאיי בביתן אינטל בתערוכת טכנולוגיה בינלאומית בלאס וגאס

מובילאיי היא רק ההתחלה: ההיי-טק הישראלי יוביל בעידן הרכב האוטונומי

האתגר הכרוך במעבר לעולם הרכב האוטונומי מושפע גם מתקופת מעבר שבה יימצאו על הכביש כלי רכב אוטונומיים ורגילים זה לצד זה, כך שהמכוניות האוטונומיות יצטרכו ללמוד לצפות ולזהות התנהגות אנושית בלתי צפויה ומסוכנת

כתבות שאולי פיספסתם

*#