משכנתא 90%: תוכנית מסוכנת ופופוליסטית - רועי שוורץ תיכון - הבלוג של רועי שוורץ תיכון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משכנתא 90%: תוכנית מסוכנת ופופוליסטית

התוכנית שיוזם שר הכלכלה אלי כהן ושנבחנת ברצינות באוצר תעלה את מחיר הדיור, מקרבת אותנו למצב של טרום משבר הסאבפריים - ותקשה על המדינה להיחלץ ממשברים כלכליים עתידיים

41תגובות
שר האוצר משה כחלון
מוטי מילרוד

היום (ג') פורסם כי במשרד הכלכלה והאוצר שוקלים למחזר את הצעת החוק ההזויה של אורלי לוי-אבקסיס למשכנתא של 90%. התוכנית מיועדת לרוכשי דירה ראשונה שמחירה עד 1.3 מיליון שקל, רק בעבור מי שעומד בקריטריונים של מחיר למשתכן (זוגות צעירים, רווקים מעל גיל 35 ומי שיש סיכוי שיצביע למפלגת כולנו בבחירות). פרטי התוכנית עדיין לא פורסמו במלואם, אך ככל הנראה ההצעה היא שבמקום שבנקים ייתנו משכנתא כנגד הון עצמי של לפחות 25% מערך הדירה, הם יסתפקו ב-10%, וכרית ביטחון של 15% נוספים תספק ערבות מדינה. אז בוא ננתח את ההצעה:

בטווח הקצר:

1. סביר שההצעה תגדיל את הביקוש לדירות וכתוצאה מכך תעלה את מחירי הדיור. אם זה יקרה, כל מי שיש לו מספיק הון עצמי ועדיין לא רכש, או שנמצא בתהליך לצבירת ההון העצמי הדרוש על פי המצב כיום, צפוי להינזק. זאת משום שמחירי הדיור יעלו בעקבות המהלך.

בטווח הארוך:

2. יש כמה גורמים שתומכים בסברה לפיה מחירי הדיור יירדו בעתיד הלא רחוק. כיום הריבית במשק נמוכה, ומהווה את אחד הגורמים העיקריים לעלייה במחירי הדיור. ריבית נמוכה גוררת החזר נמוך על המשכנתא, כך שניתן לרכוש דירה יקרה במימון זול - מצב שמגדיל את הביקוש ודוחף את המחירים למעלה. בנוסף, עלייה בהיצע הדיור צפויה אף היא להוריד את מחירי הדיור, אם כי לעת עתה לא מסתמן שכחלון מצליח להביא לשינוי משמעותי בהיבט הזה.

3. הריבית בישראל נקבעת לפי מצב המשק ולפי ריביות במשקים אחרים ברחבי העולם. המשק העיקרי שאליו מתייחסים בהקשר זה הוא האמריקאי. במשך תקופה ממושכת שמר המשק האמריקאי על ריבית נמוכה, ובשנים האחרונות היא עלתה. שינוי זה צפוי להתבטא בעתיד בהעלאת הריבית במשק בישראל, שתביא לייקור המשכנתאות שיקשה על החזרן - ולכן גם לנפילה בבביקוש לדירות ולירידת מחירי הדיור.

4. המשמעות של הצעת החוק החדשה היא שאם וכאשר מחירי הדיור יירדו ביותר מ-10%, ההתחייבויות של המדינה כלפי הבנקים במסגרת הערבויות שהעמידה ללוקחי המשכנתאות, בשיעור של 15% מערך הנכסים, ייכנסו לתוקף עבור כל מי שלא יוכל לעמוד בהחזרי המשכנתא. התוצאה היא שבמקרים שבהם הבנקים עשו טעות ונתנו משכנתא למי שלא יכול לעמוד בה, במקום שהם יהיו אלה שישלמו על הטעות הזו – יהיו אלה כולנו שנשלם על כך.

5. הסיבה העיקרית למשבר שפקד את ארצות הברית ב-2007, ושמדינות רבות עדיין לא יצאו ממנו, היא שוק המשכנתאות. יותר ספציפית – משכנתאות שניתנו בשיעור גבוה ביחס לעלות הנכס.

6. ההצעה החדשה של השר אלי כהן, שכחלון בוחן ברצינות, מקרבת אותנו למצב של טרום המשבר בארצות הברית. עם זאת, חשוב לציין שיש לנו מספר מנגנוני הגנה נוספים שלא היו בארצות הברית ערב משבר הסאבפריים. מנגנונים חשובים אלו הם תוצאה של העבודה היסודית של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל - אותו גוף מפקח שכעת מנסים כהן וכחלון לעקוף.

7. הסכנה העיקרית בחוק החדש המוצע, היא שהוא יקשה מאוד על המשק לצאת ממשברים כלכליים עתידיים שיתרחשו. משברים כלכליים חריפים תוקפים את כל התעשיות במקביל. ירידה קשה במחירי הדיור צפויה לחול לצד אבטלה גבוהה, נפילות בבורסה וקושי בגביית מסים. בסיטואציה כזו המדינה תצטרך, ככל הנראה, גם ללוות סכומים גבוהים יחסית. העמדת ערבויות למשכנתאות תעמיס על המדינה נטל נוסף - זה של חובותיהם אנשים פרטיים מול הבנקים.

8. חוב גבוה הוא הסיבה העיקרית לכך שמדינות מתקשות לצאת ממשברים כלכליים. ניתן לראות זאת בספרד, איטליה ויוון - שמתקשות עד היום להתאושש מהמשבר העולמי, בשל היקפי החוב העצומים שלהן. אם וכאשר תקלע ישראל למשבר כלכלי, אנחנו נתחיל מנקודת מוצא קשה יותר – מאחר שאין לנו איחוד אירופאי להישען עליו.

לסיכום, ההצעה החדשה שבוחנים באוצר היא פופוליסטית, מסוכנת וחסרת אחריות. אמנם בפני עצמו - יישום ההצעה לא יגרום לישראל לפשיטת רגל בעת משבר, אך יחד עם הנטייה הגוברת לפריצת מסגרות התקציב בשנים האחרונות, ולצד המשחקים החשבונאיים והמדיניות הפרו-מחזורית (הגדלת הוצאות וחוב בעת צמיחה, במקום הקטנתם כדי להתחזק לקראת משבר) שמנהיג שר האוצר - נוצר סיכון אמיתי וגדול למשק בעת משבר.

סיכום ביניים: 0 מתוך 5 ביצירתיות ו-5 מתוך 5 בפופוליזם

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

שטרות אירו בטוקיו

מי רוכש אג"ח בשווי 17 טריליון דולר בתשואה שלילית?

לא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה אפס, ובטח שלא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה שלילי - שהרי בתאוריה, מחיר שלילי יזמין ביקוש אין סופי למוצר כסף ■ אולם במציאות של הרחבות מוניטריות ושיעור אינפלציה נמוך, סיטואציה בה הכסף נסחר בריבית שלילית - אינה חלום אלא מציאות

סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר

בזמן שהלקוחה שוכבת בבית החולים: התגובה הגרועה של ארומה - ולמה אף פעם לא מאוחר לתקן

גלגול האחריות ללקוחה שמאושפזת בבית החולים נותן אולי מענה למותג לטווח הקצר - אבל הוא מעלה שאלות קשות באשר לרצינות המותג ולמחויבות שלו כלפי הלקוחות. מזל שמישהו בארומה ת"א התעורר

מפגין בצרפת

מתי עברנו משלטון העם לשלטון ההון - ואיך להציל את הדמוקרטיה

העולם המערבי עובר אט אט מדמוקרטיה לפלוטוקרטיה - שלטון בעלי ההון. קל להאשים את הקפיטליזם, אבל הבעיה העיקרית אינה טמונה בו אלא באופן היישום שלו. לא הכל אבוד: יש דרך ליצור משקל נגד לעוצמה הפוליטית של המיליארדרים

כתבות שאולי פיספסתם

*#