כחלון מתגאה ב"הישג" שבנק ישראל מנסה למנוע

האם שקל חזק זה דבר לחשוש ממנו? לא. האם זה דבר לשמוח ממנו? גם לא. זו הסיבה שכל כך חבל שכחלון ממשיך לנסות לעבוד עלינו במקום לעבוד בשבילנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה כחלון
משה כחלוןצילום: עופר וקנין

כמעט לכל בן נוער היה את השלב הזה. אתם יודעים, כשאתה רוצה את רכב הספורט הכי מהיר, הנשק הכי מקוצר, האופנוע הכי אימתני. רובנו עוברים את השלב הזה בתוך שנה-שנתיים כשאנחנו מבינים, ש…הגודל לא קובע. אבל חלקנו לא עוברים זאת ולפעמים נהפכים לשרי אוצר.

אחרי שנלחם בנתונים על מחירי הדיור ועל הבור התקציבי כפי שפורסם ב"גלובס", חלילה אזרחי ישראל ידעו שהוא מבלף אותם; התגאה בקיפאון בשוק הבנייה, פירסם נתונים שקריים ואינסוף הצעות פופוליסטיות - מגיע הזמן שבו כחלון מתלהב מכך שבהיעדר דרך טובה יותר לציין זאת - יש לנו הכי גדול. כחלון פשוטו כמשמעו מתגאה בכך שהשקל הוא המטבע הכי חזק (גדול), כפי שפורסם ב-TheMarker.

הפוסט בעמוד הפייסבוק של כחלוןצילום: צילום מסך

לכאורה שקל חזק הוא דבר חיובי, נכון? לא בדיוק.

כשהשקל חזק המשמעות היא שלמעשה יותר זול לקנות מטבעות אחרים - יורו, דולר, פאונד וכו'. למעשה, יותר קל לנו לנסוע לחו"ל, לטייל בעולם ולייבא מחו"ל. לכאורה זה חיובי. אך יש לכך מחיר: שקל חזק משמעו שיותר קשה למדינות אחרות לקנות סחורה מאתנו. פתאום התרופה של טבע, למשל, נהפכת ליקרה יותר לרשת הפארמה האמריקאית, לכן במקום היא רוכשת תרופה מהמתחרה האירופי. למעשה, המשמעות של שקל חזק היא שקונים פחות מישראל, היצוא קטן, יש לנו פחות מט"ח לקנות איתו שקלים - והשקל נחלש בחזרה.

כמובן שזהו מודל פשטני מאוד, יש המון משתנים במשוואה וערכם של מטבעות משתנה לאורך זמן. אבל חשוב להבין - בעוד בטווח הקצר השקל החזק מקל עלינו לקנות בחו"ל, הוא פוגע ביצוא המקומי ולכן מקשה על המשק במקום אחר. בטווח הקצר קיים trade-off בין היבוא ליצוא. למעשה, מסיבה זאת, המדיניות של בנק ישראל בשנים האחרונות היא להחליש את השקל. כך כחלון הפוליטיקאי גאה בהישג שהגורמים המקצועיים בבנק ישראל מנסים למנוע.

אז האם שקל חזק זה דבר לחשוש ממנו? לא. האם זה דבר לשמוח ממנו? גם לא. זו הסיבה שכל כך חבל שכחלון ממשיך לנסות לעבוד עלינו במקום לעבוד בשבילנו.

בשלב זה אולי אדם אחד במדינה יודע אם כחלון ימשיך לקדנציה נוספת כשר אוצר, אבל אפילו במעט הזמן שנשאר לו במשרד האוצר - כחלון יכול לפעול כדי לשפר את החיים שלנו באופן משמעותי. מאוד מצער שהוא לא עושה זאת, הציבור כבר העניש אותו על כך, ואם ימשיך בכך הוא ייענש שוב.

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?