בואו נדבר על אסדת הגז: האם היא מסוכנת לנו?

מה המחיר הסביבתי בהקמת האסדות במרחק 9 ק"מ, והאם הוא עולה על המחירים של זיקוק הגז 120 ק"מ מהחוף? שאלות ותשובות

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: אלבטרוס
רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון

בימים האחרונים המאבק על מיקום אסדת הגז תופס תאוצה. רשתות חברתיות, תקשורת מסורתית, פוליטיקאים, סלבריטאים שנרתמים ושיחות בפרלמנטים. המיקום של אסדת הגז - נושא שלפני כמה חודשים נחשב טכני ומשעמם - מעסיק כיום מאות אלפי ישראלים. לא אגזים אם אכתוב שזהו אחד המאבקים הסביבתיים הגדולים במדינת ישראל אי פעם והגדול ביותר בשנים האחרונות.

לבו של המאבק על אסדת הגז הוא על סוגיית המיקום שבו ייערך הטיפול בגז המופק באסדה - כ-9 ק"מ מחוף דור, המיקום שבו בונים את האסדה כיום, או באמצעות אוניית טיפול בלב הים, מעל פתח הבאר, כ-120 ק"מ מחוף הים (שיטה המכונה FPSO), כפי שדורשים המתנגדים לתוכנית הקיימת. בעבר רצו החברות שבבעלותן המאגר שהטיפול ייערך על מתקן חופי הממוקם על היבשה, אך בעקבות מאבק תושבים אופציה זו ירדה מהפרק.

מה מטרת האסדה?

מטרתה של האסדה היא לזקק את הגז הטבעי, להפריד ממנו חומרים ולשלוט בלחץ שלו על מנת להתאים את הרכבו ואופיו לדרישות מערכת ההובלה הארצית. כחלק מזה היא נזקקת לחשמל שאותו היא מייצרת (באמצעות גז כמובן) ולריקון הנוזלים המכילים את מה שהיא מפרידה מהגז.

לפי מה הוחלט היכן למקם את האסדה?

מיקום האסדה הנוכחי הוא בקצה של המדף היבשתי השוכן לאורך חופי ישראל. במרחק של כ-10 קילומטרים מהחוף עומק קרקעית הים הוא עשרות מטרים. מעבר לכך עומק הקרקעית גדול בהרבה.

המיקום המדויק נקבע בעקבות תוכנית מתאר של מדינת ישראל, שבחנה את המקומות הטובים ביותר לבנות אסדות לטיפול בגז. תוכנית שאושרה במועצה הארצית לתכנון ובנייה שיושבים בה ארגוני סביבה, רשות הטבע והגנים, גורמי מקצוע ונציגי שלטון מקומי. המועצה נותנת לציבור להציג את עמדתו ומתייחסת אליה לפני קבלת ההחלטה

במקרה שנפל פגם בהחלטה – המועצה כמובן כפופה לבג"ץ. המתנגדים למיקום האסדה כבר הגישו מגוון של עתירות בנושאים שונים וכנראה שיגישו עוד עתירות נוספות. עד כה לא נמצא שנפל פגם מהותי שדורש את ההתערבות של בג"ץ.

הפגנה נגד מיקום אסדת גז בסמוך לחוף דורצילום: רמי שלוש

מה יקרה אם נשנה את מיקום האסדה?

האסדה כבר נבנית ברגעים אלו, כל שינוי במיקומה יגרום לדחייה בתחילת ההפקה – הפקה שמספקת ביטחון אנרגטי, שכן כיום יש רק צינור גז אחד המספק גז למשק הישראלי, ואונייה נוספת המאחסנת גז שיכול לשמש לחמישה ימי אספקה. הצינור הנוסף מלוויתן יאפשר יתירות מבורכת. בנוסף, ההפקה תאפשר ייצור חשמל מגז טבעי במקום אנרגיות מזהמות יותר ותכניס מיליארדים לתקציב המדינה. ולכן, כל שינוי במיקום האסדה יפגע בנו ביטחונית, בריאותית (זיהום האוויר) וכלכלית.

אילו נזקים עלולים להיגרם?

החלקים השימושיים שאינם גז הם תרכובות פחממניות היכולות לשמש לדלקים נוזליים. מהן מפיקים חומר הקרוי קונדנסט - תערובת של חומרים שונים שמבחינת שימושים דומה למדי לנפט. את החלקים הפחות שימושיים המכילים בעיקר מים וחומרים אחרים בריכוזים נמוכים - מחזירים לים והם נקראים מי תוצר. אפרק את סוגי הזיהום לשלוש קטגוריות מרכזיות - מי התוצר, זיהום האוויר והקונדנסט, ואנסה להסביר על האיום שאליו יש להיערך בכל אחת מהן.

מי התוצר

מי התוצר מכילים סוגים שונים של חומרים (פרט למים), שרובם ככולם הם לא מזונות-על בלשון המעטה. אך לפני הפליטה לים - האסדה מבצעת בהם טיפול המקטין מאוד את כמות החומרים הבעייתים בהם. על מנת שתוכל לפלוט אותם לים - היא צריכה לקבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה. הרכב החומרים במי התוצר נבדק באופן שוטף, ובמקרה של תקלה - המשרד להגנת הסביבה יתערב.

החומרים הבעייתים במי התוצר הם בריכוזים נמוכים מאוד. למען האמת, החומרים שמעבירים מדי פעם מתקני טיהור שפכים לים, בקרבת החוף, לא בלב ים - מסוכנים הרבה יותר. האסדה נמצאת כ-9 קילומטר בתוך הים, וההשפעה של מי התוצר על הסביבה הימית נמוכה בקרבתה ולא קיימת במרחק של יותר מ-250 מטר על פי מודל שמרני. כלל ההשפעות של מי התוצר נבדקו לפני אישור תוכנית המתאר המסדירה את הקמתה.

אסדת לווייתן בבנייהצילום: ללא קרדיט

זיהום אוויר

האסדה והגז יכולים לגרום לסוגים שונים של זיהום אוויר. זיהום נוצר מדליפות קטנות הנובעות מהולכה של הגז, מייצור החשמל באסדה עצמה ובעיקר כתוצאה מהטיפול בגז. הזיהום ברובו נובע מפרצי לחץ בגז הטבעי היוצא מהמאגר המקשים על הטיפול של האסדה. לאסדה מערכת שנועדה להתמודד עם פרצים אלו, אבל לפרקים, כשהפרצים חזקים מדי - לאסדה אין יכולת להתמודד איתם והיא נדרשת לפלוט את הגז לאוויר לפני שעבר טיפול. זיהום האוויר נלקח בחשבון בעת תכנון האסדה, ועל מנת שתתחיל לפעול עליה לקבל היתר פליטה מהמשרד להגנת הסביבה. זו הפרקטיקה בכל העולם, וכל זה נלקח בחשבון לפני תכנון האסדה.

עם זאת, כאן למתנגדים לאסדה יש טענה מהותית - הם טוענים שהמודל שנלקח בחשבון אינו המודל המתאים והעדכני - ושהמודל העדכני מראה על חריגה. שלחתי את הנתונים האלו לפרופסור מיכה ברחנא - מומחה לבריאות הציבור ואפידמיולוגיה, שכתב בעבר את המחקר שאיתגר את משרדי הממשלה בנושא הזיהום במפרץ חיפה (הראשים הקטנים). הצגתי לו את המודל החדש - תגובתו היא שלא פורסמו נתונים המאפשרים לבדוק את נכונות המודל, אך גם אם הנו נכון, מדובר בנתונים שאין בהם סכנה. לדבריו, ביקור בתחנת דלק, משאית זבל ישנה או סופת חול מסוכנים משמעותית יותר מכך.

קונדנסט

קונדנסט הוא חומר רעיל, ועל כך אין עוררין. אך הוא דומה לנפט ממרבית הבחינות (פרט להיותו נדיף יותר), ואין שום סיבה שנשתה לא את זה ולא את זה. האסדה צפויה להפיק 2,500 חביות קונדנסט (כ-500 קוב ביום) שיוזרמו במערכת צינורות מהאסדה לחוף דור, ומחוף דור לבז"ן בחיפה. במקרה של תקלה בבז"ן שלא תאפשר לקלוט אותו - נבנה צינור נוסף מחוף דור לאתר חגית של חברת החשמל - שם יש מכל אחסון של 10 אלף קוב.

האיום המשמעותי במקרה של קונדנסט הוא תקלה בצינור או פגיעה באסדה שתגרום לכך שיישפך לים. במקרה זה הנזק לסביבה הימית יהיה גדול למדי, וככל הנראה חופים ייסגרו ויועברו הנחיות לתושבים. אך חשוב לדעת שכולם ערוכים על מנת לטפל במצב – צוותי האסדה, צוותים של השותפות שנמצאים בכוננות בנמל אשדוד, עזרה הדדית מספינות של חברת החשמל, קצא"א, הנמלים והמשרד להגנת הסביבה ואף חברות בינלאומיות המתמחות באירועים אלו שנשכרו מבעוד מועד למקרה של תקלה.

כדי לקבל פרופורציות, כדאי לזכור שגם בתרחיש החמור ביותר, הקונדנסט מהאסדה שמרחקה 9 קילומטר מהחוף הוא בכמות קטנה משמעותית מהנפט המגיע במכליות של עד 40 אלף קוב לתוך נמל חיפה או עד 200 אלף קוב למסוף הדלקים, הממוקם כ-3 קילומטר מנמל אשדוד.

פגיעה בטבע

הפגיעה הנופית תהיה קטנה למדי - התמונות שהופצו ברשת הן תמונות שנערכו או אוניות המניחות צינורות בקרבה לחוף. הטענות על פגיעה בצבי הים הן שקריות - זוהי עונת ההטלה של צבי ים, ולצערנו בכל שנה הם נפגעים. לפי המשרד להגנת הסביבה, תמונות שהופצו הן של צבים שמתו לפני תחילת העבודות, וכרגע הנתונים לא מעידים על יותר צבי ים שמתים מבכל שנה אחרת.

שחרור צבי ים שבקעו לאוקיינוסצילום: HANNAH REYES MORALES / NYT

אז מה המסקנה?

לדעתי, הנפגעים היחידים מהאסדה לא יהיו תושבי מישור החוף, אלא העובדים על האסדה עצמה. חבל לי שפחות עוסקים בכך, אך מבחינה זו אני סבור שאסדה קרובה לחוף עדיפה על מנת לשמור על בטיחותם, שכן באסדה קרובה לחוף הפיקוח יותר הדוק וקל יותר לפנות לבית חולים במקרה של בעיה רפואית.

בדומה לרשות הטבע והגנים, אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע – גם אני מאמין שמיקום האסדה הנוכחי הוא החלופה הטובה ביותר הניצבת לפנינו. אני מאמין שתושבי חוף דור, זכרון יעקב, בנימינה ויישובי הסביבה - שרבים מחבריי גרים בהם - יכולים לישון בשקט.

קידוח של אנרג'יאן ביוון

אם החזקתם עד כאן, כנראה שאתם אנשים שמתעניינים בעובדות ובחקר האמת. אני מפציר בכם, אל תאמינו למה שאתם קוראים באינטרנט, גם לא אצלי. לא סתם הסברתי הכל. עשיתי זאת על מנת שתראו בעצמכם כיצד הגעתי למסקנות אלו, וכי הדברים לא הוצאו מהקשרם. פרויקט לוויתן הוא אולי הפרויקט הגדול ביותר שקם בישראל. תהליך הקמתו רחוק מלהיות סוד, להיפך, נעשו מאמצים גדולים לשתף את הציבור, ומדינת ישראל חושפת את המסמכים הרלוונטיים, כך שהם נגישים לציבור, וניתן להתרשם מהפרוטוקולים, מהמודלים ומהערכת הסיכונים שנעשתה בנוחיות ביתכם.

אם אינכם בטוחים אם עליכם לחשוש בנושא מסוים, אני מציע לכם לנסות ולחפש את המידע. מעבר להבנה טובה יותר בנושא האסדה, אני חושב שזה מאוד יכול לשפר את היכולת שלנו לקיים שיח ענייני ופחות רגיש למניפולציות, בכל תחומי החיים.

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב