פוסטים אחרונים

מפרידים או כופים? הגיע הזמן להחליט

בישראל 2018 השאלה היא לא אם תהיה כפייה דתית. השאלה היא מי ייכפה את יהדותו על האחר. כתוצאה מכך, ברבדים רבים היהדות היא מעין משחק סכום אפס. אחד לא יכול להרוויח מבלי שהאחר יפסיד

השבוע חשף אוריה אלקיים ב"כאן" את האיסור של רב העיר קרית גת, משה הבלין, על ישראליות יוצאות אתיופיה לבשל בקייטרינג "לי-בר", מפני שקיים ספק ביהדותן. גינויים נשמעו מקיר לקיר על ידי חברי כנסת רבים, ביניהם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד וראש הממשלה בנימין נתניהו.

תחקיר זה ממשיך את תחקירו של אלקיים מלפני כחודש, שבו חשף שנאסר על עובדים ממוצא אתיופי להשתתף בתהליך הייצור ביקבי ברקן, על מנת לזכות בהכשר של בד"ץ העדה החרדית.

איור: רב
dreamstime.com
להמשך הפוסט

משכנתא 90%: תוכנית מסוכנת ופופוליסטית

התוכנית שיוזם שר הכלכלה אלי כהן ושנבחנת ברצינות באוצר תעלה את מחיר הדיור, מקרבת אותנו למצב של טרום משבר הסאבפריים - ותקשה על המדינה להיחלץ ממשברים כלכליים עתידיים

היום (ג') פורסם כי במשרד הכלכלה והאוצר שוקלים למחזר את הצעת החוק ההזויה של אורלי לוי-אבקסיס למשכנתא של 90%. התוכנית מיועדת לרוכשי דירה ראשונה שמחירה עד 1.3 מיליון שקל, רק בעבור מי שעומד בקריטריונים של מחיר למשתכן (זוגות צעירים, רווקים מעל גיל 35 ומי שיש סיכוי שיצביע למפלגת כולנו בבחירות). פרטי התוכנית עדיין לא פורסמו במלואם, אך ככל הנראה ההצעה היא שבמקום שבנקים ייתנו משכנתא כנגד הון עצמי של לפחות 25% מערך הדירה, הם יסתפקו ב-10%, וכרית ביטחון של 15% נוספים תספק ערבות מדינה. אז בוא ננתח את ההצעה:

בטווח הקצר:

שר האוצר משה כחלון
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

פתיים? אבי גבאי צריך אתכם!

אבי גבאי פירסם פוסט שבו הוא מאשים את הממשלה באפליית הפריפריה, משום שאין בה כיתות מחוננים. אלא שבדיקה נוספת של הנתונים משנה את התמונה

אתמול פירסם אבי גבאי פוסט בפייסבוק שזכה לחשיפה רבה - מאות תגובות ושיתופים ואלפי לייקים. ככל הנראה עשרות-מאות אלפי ישראלים נחשפו אליו. הפוסט המתבסס על כתבתו של כתב החינוך של TheMarker ליאור דטל, המשווה בין כמות כיתות המחוננים בערי המרכז ובערי הפריפריה ויוצר את הרושם כי מפלים את הפריפריה לרעה.

בפוסט, אבי גבאי מציג מספר גבוה של כיתות בירושלים, תל אביב, באר שבע, רמת השרון וקרית אונו, אל מול 0 כיתות בכל אחת מהערים הבאות - שדרות, נתיבות, אופקים, ירוחם, דימונה, ערד, טבריה וקרית שמונה.

אבי גבאי
מגד גוזני
להמשך הפוסט

כחלון כבר לא כחלוניסט - הוא לפידיסט על סטרואידים

שר האוצר משה כחלון חרת על דגלו את היותו שר אוצר שלא מוכן להעלות מסים. כמוהו כשר ביטחון שלא מוכן לתקוף ראשון, או ראש ממשלה שמסרב לאשר פעילויות של המוסד

לפני כשלוש שנים וחצי, עת התבשרנו שכחלון נכנס לתפקידו כשר אוצר, להערכתי רובנו שמחנו. שר התקשורת שהצליח להוריד את חשבונות הסלולר ממאות ואלפי שקלים למנוי - לרמת המחירים אולי הנמוכה באירופה יכול לעשות פלאים במשרד האוצר.

אך עם השנים באה האכזבה. כחלון אינו כחלוניסט, כפי שהגדיר אותו ראש הממשלה  כאשר קידם תחרות במשרד התקשורת. הוא לפידיסט על סטרואידים - בדומה ליאיר לפיד שציין שהתוכניות שלו אינן מיועדות לכלכלנים. כחלון הוא שר אוצר שמאמין שהתוכניות שלו טובות מדי כדי שכלכלנים יוכלו להבין אותן.

להמשך הפוסט

בואו נדבר על אסדת הגז: האם היא מסוכנת לנו?

מה המחיר הסביבתי בהקמת האסדות במרחק 9 ק"מ, והאם הוא עולה על המחירים של זיקוק הגז 120 ק"מ מהחוף? שאלות ותשובות

בימים האחרונים המאבק על מיקום אסדת הגז תופס תאוצה. רשתות חברתיות, תקשורת מסורתית, פוליטיקאים, סלבריטאים שנרתמים ושיחות בפרלמנטים. המיקום של אסדת הגז - נושא שלפני כמה חודשים נחשב טכני ומשעמם - מעסיק כיום מאות אלפי ישראלים. לא אגזים אם אכתוב שזהו אחד המאבקים הסביבתיים הגדולים במדינת ישראל אי פעם והגדול ביותר בשנים האחרונות.

לבו של המאבק על אסדת הגז הוא על סוגיית המיקום שבו ייערך הטיפול בגז המופק באסדה - כ-9 ק"מ מחוף דור, המיקום שבו בונים את האסדה כיום, או באמצעות אוניית טיפול בלב הים, מעל פתח הבאר, כ-120 ק"מ מחוף הים (שיטה המכונה FPSO), כפי שדורשים המתנגדים לתוכנית הקיימת. בעבר רצו החברות שבבעלותן המאגר שהטיפול ייערך על מתקן חופי הממוקם על היבשה, אך בעקבות מאבק תושבים אופציה זו ירדה מהפרק.

אסדת קידוח תמר
אלבטרוס
להמשך הפוסט

חמש הסיבות שבגללן אנחנו תמיד מרגישים שהבנקים דופקים אותנו

התפקיד המרכזי של הבנקים הוא להגשים חלומות. הם צריכים לבחור את החלומות הכי טובים כדי לתת את האפשרות למי שאין לו מספיק משאבים להגשים את החלום שלו באמצעות המשאבים המוגבלים של הבנק - להקים עסק, לטוס לחו"ל, ללמוד לתואר או לקנות דירה ■ כך גורמים לנו לשנוא אותם

הבנקים בישראל הם בין החברות השנואות במשק, הרבה מהדברים שהם עושים הם בעייתיים ובשנים האחרונות התפרסמו דברים רבים שמנהליהם עשו בניגוד לחוק, אך מעבר לכך יש כמה סיבות מבניות שלא קשורות להתנהלות לא תקינה, שבגללן אנחנו נוטים לשנוא את הבנקים וחשבתי שכדאי להסביר אותן.

לכן, קבלו את חמש הסיבות שבגללן אנחנו תמיד מרגישים שהבנקים דופקים אותנו:

דווייט כועס
להמשך הפוסט