המיתוסים המוזרים והשגויים שסיפרו לכולנו על הפנסיה - רוני יגרמן - הבלוג של רוני יגרמן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המיתוסים המוזרים והשגויים שסיפרו לכולנו על הפנסיה

מספרים לכולנו שהדור הצעיר יפרוש עני ומסכן? דווקא יהיה לו הרבה יותר מהדור הנוכחי. דמי הניהול אוכלים את הפנסיה ואין הבדל בין המנהלים? שטויות, דווקא חשוב שהכסף ינותב להבאת מנהלים מוכשרים שיאתרו השקעות מוצלחות. צריך להשקיע את כל הפנסיה באג"ח מיועדות? דווקא כך כולנו נפרוש עניים והמדינה תישא בנטל

7תגובות

מאז המחאה החברתית של שנת 2011, נושא דמי הניהול על הפנסיה כמעט ולא יורד מהכותרות, מלחמה עיקשת עקבית, בחלקה היא מוצדקת בהפחתת דמי הניהול בפנסיה שלנו. הרבה מיתוסים שגויים עולים בהקשר של הפנסיה ומעט מאוד התבססות על עובדות בשטח. הפנסיה הפכה לאחד הנושאים הכלכליים החשובים ביותר, אך מעטים באמת מבינים בו.

מי שקורא להמשיך ולצמצם את דמי הניהול נטו בפנסיה המשולמים לאלה העוסקים במלאכת הניהול, הבחינה והבדיקה של השקעות ולא על מתווכים שונים שנהנים בדרך, פשוט מתעלם מהפרמטרים הקריטיים ביותר לנושא הפרישה. השיח הכי חשוב הוא על איכות הניהול, צורת ההשקעות ואיך זה שאף אחד לא מוטרד מזה שהפנסיה של כולנו לא מממנת את התפתחות החברות בכלכלה הישראלית ומנותבת בהכרח לרכישת אג"ח מיועדות.

כל מה שצריך לדעת על קריירה בהייטק
כנסו למתחם

על פי המצב הנתון כיום, שבו הגירעון הממשלתי אפסי ויחס החוב תוצר מתקרב בדהרה אל מתחת ל-60%, ממשלת ישראל יכולה לגייס כספים בקלות בשוקי ההון (כולנו תקווה שהמצב הזה עוד ישתפר), לכן אם ממשלת ישראל תגדיל את סבסוד החיסכון הפנסיוני, כולנו ניפגע מכך. הממשלה כן צריכה להמשיך לייצר תמריצים שיעודדו את כולנו לחסוך כספים לפנסיה ולהגדיל את ההטבות להשקעות יצרניות עבור המשק הישראלי, שיוצרות מקומות עבודה, שמגדילות את הפריון ובסופו של דבר יחזירו למדינה מסים גבוהים הרבה יותר בעתיד. 

הרבה מאוד מיתוסים שונים ושגויים מופצים אינספור פעמים על הפנסיה של כולנו, רבים מהם שגויים ומובילים להחלטות פופוליסטיות שפוגעות בכולנו ובכספי החיסכון של כולנו. המאבק על דמי הניהול בפנסיה שמתחולל תקופה ארוכה הוא נכון וצודק, אך לא פחות חשוב להאבק על כך שהכספים המשולמים כדמי ניהול ינותבו להגדלת איכות הניהול, לבחינה מדוקדקת של השקעות פחות מסוכנות שמייצרות תשואה גבוהה יותר עם ההתקדמות הטכנולוגית מרחיקת הלכת. 

לצורך רשומה זאת אספתי מספר מיתוסים שגויים על הפנסיה של כולנו:

הפנסיונרים העניים – כיום, כל מי שחש כי הוא רוצה למתג את עצמו כמומחה פנסיוני משתמש במונח "פנסיונרים עניים" ומיד זוכה לכותרת מחמיאה בכלי התקשורת. דור הצעירים הנוכחי לא יהיה דור עני של פנסיונרים, להפך הוא יצירתי, ממציא ויוצר, לא מוכן להסתפק במועט. מבעבר לכך, מרבית בני דור הצעירים הנוכחי ייהנה מירושה חסרת תקדים של נכסי נדל"ן רבים, חסכונות גדולים כמו קופות גמל של דור ההורים שעבד בעבודות מבוססות ויציבות על פני שנים. לכן, מלבד החיסכון הפנסיוני שמתחיל כיום מגיל צעיר, יהנו מרבית מצעירי ישראל מגב כלכלי איתן של דור ההורים. אין זה אומר שצריך לבזבז את אותם המשאבים והכספים ללא היכר, אך צריך לזכור שהם קיימים. 

איכות הניהול – העיסוק התקשורתי האובססיבי והאינסופי בנושא דמי הניהול השכיח מכולנו את החשיבות שבאיכות הניהול של הפנסיה. בסופו של דבר מה שיקבע את גובה הסכום עימו נפרוש והוא הגורם הכי דומיננטי ביצירת מה שמכונה "המונה" שייקבע את הקצבה החודשית הוא התשואה על פני שנות החיסכון. בעולם ההשקעות מעבר לים, ישנו מרדף אינסופי אחר כישרונות שיצליחו לייצר תשואות גבוהות בעידן של ריבית אפסית. מה יעזור לחוסך הפנסיה אם הוא ישלם 0% דמי ניהול ויקבל תשואה של 5% בשנה, במקום לשלם דמי ניהול של 2% וייהנה מתשואה כפולה לפחות? במצב של 10% תשואה בשנה אפקט הריבית דה ריבית יכפיל וישלש את כספו לעומת מצב שבו הוא אינו משלם דמי ניהול כלל ופורש עם חיסכון נמוך לפחות במחצית. דירשו ניהול איכותי יותר עבור הפנסיה שלכם, ביחנו את התשואות.

"לא כדאי לנתב את הפנסיה להשקעות עם סיכון" – אם קרנות הפנסיה משקיעות עבור הצעיר בן ה-27 שסיים ללמוד עתה באוניברסיטה וייצא לפנסיה רק בגיל 67, אז הטווח הוא של 40 שנה, וההשקעה הממוצעת היא ל-20 שנה. בטווחים כאלה אין מה לחשוש לנטילת סיכונים מחושבים. בכל נושא הפנסיה נוצר שיח לפיו מה שיכול להבטיח תשואה לדור הנוכחי הוא עדיף, ברור שמדובר בהטעיית הציבור וההפך הוא הנכון. השאלה שצריכה להישאל היא האם רווחתו של אותו צעיר תהיה גדולה יותר אם 70% מכספו יושקע באג"ח מיועדות, או שמא כדאי לו לנתב חלק גדול מכספי החיסכון למניות ערך יציבות שמחלקות דיבידנדים והוכיחו עצמן על פני שנים? חלק קטן מאוד מהחיסכון כדאי להשקיע במיזמים חדשניים ופורצי דרך, מרביתם לצערנו ייכשלו אבל אלה שיצליחו בסופו של דבר ייצרו מימד של תשואה גבוהה של החיסכון. מי שלא רוצה לפרוש עני צריך להשקיע חלק ניכר יותר מכספי החיסכון הפנסיוני בהשקעות עם סיכון. 

"עדיף להשקיע באג"ח מיועדות" – מי שחושב שאג"ח מיועדות הוא פתרון אפקטיבי לירידה החדה בתשואות על הפנסיה טועה בענק ומטעה. ראשית, עצם קיומם וההכרח להשקיע בהן, מונע ממנהלי ההשקעות לנתב את הכספים לעתים לאפיקים נכונים ומשתלמים בהרבה בטווח הארוך. גם אם מסתכלים על הקצאת ההון והכספים במשק עדיף למדינת ישראל לגייס חוב במחירים זולים יותר ולא לייצר סבסוד נוסף ועיוותי הקצאה גרועים של הון, הן עבור ציבור החוסכים ובכל הנוגע לפגיעה בחברות. כל שקל באג"ח מיועדות פוגע בהשקעות אחרות שמתחרות על כספי החוסכים במשק.

חשוב להשוות בפנסיה רק את דמי הניהול – כמובן שזוהי טעות חמורה, דמי הניהול הם רק מרכיב קטן שמשפיע על הפנסיה. גם המסלול שבו בחרנו להשקיע את הכספים משפיע דרמטית על גובה החיסכון לעתים הרבה יותר מדמי הניהול. חשוב מאוד להיעזר ביועצים פנסיוניים כדי לוודא שאכן השקעת הכספים הפנסיוניים שלנו מותאמת לתשואה לה אנו מצפים ולא פחות לסיכון אותו אנחנו רוצים לקחת. אם אנחנו צעירים מאוד וכספי הפנסיה ימשכו לפחות בעוד 40 שנה, כדאי לנו מאוד לבחון את שינוי מרכיב הסיכון.

העולם ריק מאלטרנטיבות – שוקי ההון המסורתיים, הנגישים והמוכרים לכולנו, שכל בעל טלפון חכם יכול להוציא אותו מהכיס בין רגע ולהשקיע בהם בלחיצת כפתור נגישים הרבה מפעם בזכות הטכנולוגיה. העולם הנוח והנגיש כל כך, הפך את הנכסים הללו ליקרים, ולא רק ירידת הריבית אחראית לכך. זאת בעוד שהנכסים הלא נגישים ל-99% מהציבור לא זכו לאותה התעניינות, מאידך הם קיימים למכביר אך דורשים מאמץ וירידה לשטח שמנהלי השקעות יכולים לעשות. 

אז בפעם הבאה כשאתם קוראים על מישהו שמספר לכולנו כמה עניים ומסכנים נהיה בפנסיה, צאו מהגישה הפופוליסטית שרק קוראת להוזיל את דמי הניהול ודירשו דווקא ניהול איכותי הרבה יותר באותו מחיר שאתם משלמים. לניהול הזה יש השפעה מכרעת כפולה ומכופלת: כל גובה התשואה בקרנות הפנסיה ובביטוחי המנהלים, על המסים שהמדינה יכולה לגבות מחברות ומיזמים רווחיים וגם על יצירת מקומות עבודה נוספים שמאפשרים לכולנו לחסוך לפנסיה. תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

גילי גולנדר

המיזם שהחל כקטלוג אופנה והפך לעורך תמונות במובייל

גילי גולנדר שילבה את אהבתה לאופנה ולמחשבים - ובנתה, יחד עם שותפיה בבזארט, כלי לעריכת תמונות במובייל ■ הצמיחה המהירה של המיזם, היא הסיבה שגילי גולנדר, אחת משתי המראיינות ב"סטארטאפיסטיות", עוזבת לטובת הפרק הבא בסיפור ההצלחה של המיזם שלה

שנגחאי, סין

למכור את המערב ולקנות את המזרח: חברות האינטרנט בסין מעולם לא היו זולות יותר

ב-2020 צפוי התוצר הסיני לעבור את רף ה-17 טריליון דולר. על פי הערכות, ב-2032 יעבור התוצר של סין את התוצר של ארה"ב לראשונה בהיסטוריה. הכיוון הכללי ברור – הצמיחה המטאורית בסין תימשך, והרבה תודות לטכנולוגיה הסינית

כתבות שאולי פיספסתם

*#