המקדם המופרך – חלק אחרון - רונן מדמוני - הבלוג של רונן מדמוני - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המקדם המופרך – חלק אחרון

בפוסט זה נשים על שולחן הניתוחים את הרכיב היחיד שמובטח במקדמי הקצבה, תוחלת החיים. המטרה: להוכיח כי תוחלת החיים המובטחת בביטוחי המנהלים פשוט אינה אטרקטיבית.

27תגובות

בפוסט הקודם על המקדם "המובטח" בביטוחי מנהלים הצגנו את פתחי המילוט של המקדם והראנו את הרכיבים הגמישים של מקדמי הקצבה שעלולים בסופו של דבר לשנות את המקדם המובטח ולהפוך אותו למקדם "מופרך".

בפוסט זה נשים על שולחן הניתוחים את הרכיב היחיד שמובטח במקדמי הקצבה, תוחלת החיים. המטרה: להוכיח כי תוחלת החיים המובטחת בביטוחי המנהלים פשוט אינה אטרקטיבית.

כל מה שצריך לדעת על קריירה בהייטק
כנסו למתחם

נסייג שוב כי האמור מתייחס לביטוחי המנהלים שהונפקו החל מיולי 2001.

האגדה על ביטוח המנהלים מספרת כי הפוליסה מגנה על החוסך מפני תופעה מוזרה ולא רצויה בשם עליית תוחלת החיים. עוד מספרת האגדה כי הקצבה בביטוח המנהלים תחולק לחוסך לפי תוחלת החיים כשהיה צעיר ותוסס, עת פתח לראשונה את הפוליסה.

לעומת זאת, האגדה מספרת על החוסך ששם יהבו על קרן הפנסיה, ויאלץ להתמודד עם המציאות העגומה ערב פרישתו, כאשר קצבתו תחושב לפי תוחלת החיים העדכנית. אבוי.

בעיני, יש בכך הטעייה כפולה:

ראשית, אמירה זו מרמזת כי לא רק שניתן לחזות בבטחון מלא את כיוונה של תוחלת החיים, אלא שבנוסף לכך, תוחלת החיים נעה, ותנוע תמיד למעלה, בלי לעצור. בפועל, איש אינו יכול לחזות בוודאות את השינוי בתוחלת החיים.

ההטעייה השניה היא שהחוסכים בביטוחי מנהלים חסינים מפני עליית בתוחלת החיים. אלא שבפועל, ביטוח המנהלים מגן רק מפני עלייה חריגה ובלתי צפויה בתוחלת החיים. נסביר.

מה זה בכלל תוחלת חיים?

באופן גס, תוחלת החיים של אדם הינה מדד סטטיסטי, המייצג את הזמן הממוצע שנותר לאדם להישאר בחיים, החל מגיל מסויים.

תוחלת החיים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מתייחסת לתוחלת החיים בלידה. כלומר, כמה שנים בממוצע אנו צפויים לחיות מהבכי הראשון שלנו. לפי הלמ"ס, בשנת 2014 עמדה תוחלת חיים של גבר על כ-80 שנים, ושל אישה כ-84.

לתוחלת זו אין כל קשר לחישוב מקדמי הקצבה. התוחלת הרלוונטית לחישוב המקדמים הינה תוחלת החיים הצפויה לגמלאי. כלומר, אדם אשר שרד בהצלחה את כל הדרך עד ליום פרישתו.

לפי משרד האוצר, תוחלת זו היא כ-85 שנים לגברים וכ-87 לנשים, לאדם הפורש היום.

אז מה באמת מובטח בפוליסת ביטוח מנהלים?

ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה משתמשים בטבלאות מהן מחולצת תוחלת החיים של גמלאים, בהתאם למינם, ובמנעד של גילאי פרישה אפשריים. אלו כוללות גם את התחזיות של משרד האוצר לשיפור העתידי בתוחלת החיים.

בביטוח המנהלים, חברת הביטוח מתחייבת שלא לעדכן את ההנחות האלו, לטוב ולרע.

כך זה כתוב בפוליסה:

"מקדמי החלוקה מגלמים הבטחת שיעורי תוחלת חיים, והם לא ישתנו גם אם עד מועד תחילת תשלום הקצבה יחול שינוי בטבלאות שיעורי תוחלת החיים שעל-פיהן תפעל החברה"

כלומר, תוחלת החיים המובטחת בפוליסה, הינה תוחלת החיים החזויה לכם ביום הפרישה. זה מחושב באמצעות הגדלת מקדם הקצבה בפוליסה כל שנה ובשיעור קבוע וידוע מראש הנקרא "שיעור הגדלה", ללא כל קשר לשינויים בתוחלת החיים בפועל.

זאת ועוד, קיימת סוגיה נוספת שמגדילה באופן דרמטי את מקדם הקצבה בביטוח המנהלים והיא המהותית ביותר. לדאבוני, היא אינה זוכה לתשומת הלב הראויה לה, בוודאי ביחס לחשיבותה.

הסוגיה הזו מתייחסת לכך שמקדם הקצבה ה"מובטח" רלוונטי אך ורק למסלול פרישה המבטיח 240 תשלומים לפחות. ההבטחה הזו מגולמת במקדם הקצבה ומייקרת אותו באופן משמעותי.

ניקח לדוגמא את מקדם הקצבה של גבר בן 67: במקום לחשב לו את המקדם לפי תוחלת החיים הצפויה לו ערב פרישתו, היות שחברת הביטוח מניחה שהוא יחיה בוודאות את 20 שנות הפנסיה הראשונות שלו, המקדם חושב לפי תוחלת חיים גבוהה בהרבה.

ולמה? מכיוון שתוחלת חייו של גבר בן 87 גבוהה יותר משל גבר בן 67, והוא צפוי לחיות כמה שנים טובות אל תוך העשור העשירי של חייו.

זוהי אחת הסיבות, למשל, שמקדם הקצבה של חוסך, אשר הצטרף לביטוח מנהלים בשלהי 2001, עדיין גבוה משל חברו אשר הצטרף באותו יום לקרן פנסיה.

אז מתי זה משתלם?

בצורה הכי פשטנית, קיימות שתי תוצאות אפשריות:

האחת, תוחלת החיים תעלה בהתאם לתחזית של משרד האוצר או פחות מכך.

בשני המקרים, בעלי ביטוח מנהלים מפסידים, כי הם שילמו מאות אלפי שקלים על מקדם קצבה שהיו יכולים לקנות בשקל תשעים בקרן הפנסיה.

השניה, התחזיות התבדו, ותוחלת החיים עלתה מעבר למצופה.

במקרה כזה, מקדמי הקצבה של קרנות הפנסיה צריכים לעלות ולעלות עד לנקודה שבה ביטוח מנהלים יצדיק את דמי הניהול הגבוהים בו.

חשוב להבין כי החוסכים בביטוח מנהלים יגיעו לגיל הפרישה עם חסכון הנמוך בכ-25% מחבריהם בקרן הפנסיה, בגלל עלויות הניהול הגבוהות. כלומר, מקדמי הקצבה בקרן הפנסיה צריכים לעלות בשיעור גבוה יותר כדי שביטוח המנהלים ישתלם. (אם נתייחס גם לעלויות הביטוח, הפער הזה יגדל אף יותר).

מכאן שמחיר המקדם בפוליסה, בדמות דמי הניהול הגבוהים, ישתלם רק אם תוחלת החיים שלנו, כגמלאים עתידיים, תחצה את הגבול השאפתני של 100 שנים ותקרב אותנו צעד נוסף לברכת יום ההולדת הנפוצה ביותר, עד 120.

איש אינו יודע לחזות את השינוי בתוחלת החיים, את גיל הפרישה בעתיד, מה יהיה מצבנו הבריאותי, או כיצד נרצה לממש את כספי הפנסיה שלו, אם בכלל.

לדעתי, מכיוון שהאי-ודאות רבה, ההחלטה הסבירה ביותר שיש לקבל היא להגיע עם כמה שיותר כסף לגיל הפרישה.

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

גילי גולנדר

המיזם שהחל כקטלוג אופנה והפך לעורך תמונות במובייל

גילי גולנדר שילבה את אהבתה לאופנה ולמחשבים - ובנתה, יחד עם שותפיה בבזארט, כלי לעריכת תמונות במובייל ■ הצמיחה המהירה של המיזם, היא הסיבה שגילי גולנדר, אחת משתי המראיינות ב"סטארטאפיסטיות", עוזבת לטובת הפרק הבא בסיפור ההצלחה של המיזם שלה

כתבות שאולי פיספסתם

*#