המקדם המופרך – האגדה והמציאות - רונן מדמוני - הבלוג של רונן מדמוני - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המקדם המופרך – האגדה והמציאות

בפוסט זה נתמקד במרכיבים המהותיים של מקדם הקצבה ומדוע הוא כלל אינו מובטח, כפי שרבים חושבים, שלא לומר – בטוחים.

38תגובות

 

חג הפסח מתקרב ועמו ערב החג הארוך והמייגע, וביחוד החלק של קריאת ההגדה. כילד, אני זוכר כמה היה חשוב לקרוא את כל ההגדה ולקיים את מצוות "והגדת לבנך". כמבוגר, בסתר אני סופר את העמודים, הפסקאות והמילים עד פתח המילוט של "שולחן עורך".

את ההגדה של פסח קוראים פעם בשנה, אבל את האגדה על "מקדם הקצבה המובטח" סיפרו לנו כל השנה ובמשך שנים. באמצעות המקדם המובטח, חברות הביטוח הצדיקו את העלויות המטורפות של ביטוחי המנהלים, המצטברות לכ-30% מהפנסיה שלנו. כמעט שליש מהכסף שחסכנו ביד חזקה ובזרוע נטויה.

מה זה בכלל מקדם קצבה?

רבים חושבים שהוא מבטא את מספר החודשים שצפוי לנו לחיות מרגע הפרישה וכך יחלקו לנו את הכספים שחסכנו בעמל רב.

למעשה, ההגדרה האמיתית של מקדם הקצבה הוא מחיר הקצבה. כלומר, כמה יעלה לנו לרכוש קצבה חודשית, לכל ימי חיינו ולאחר לכתנו, ליורשינו כפי שנבחר. לדוגמא, מקדם 200 משמעותו: כדי לרכוש קצבה בסך 1 ₪ נשלם לחברת הביטוח 200 ₪. קצבה חודשית בגובה 4,000 ₪ תעלה לנו 800 אלף ₪ לפי אותו מקדם.

המקדם מחושב לכל חוסך לפי תמהיל של פרמטרים כמותיים ואיכותיים וביניהם: מין, גיל ביום הפרישה, תוחלת החיים כגמלאי, התשואה שהחסכון יניב בתקופת הפנסיה, מסלול ההורשה אותו בוחר החוסך. מסובך.

בפוסט זה נתמקד במרכיבים המהותיים של מקדם הקצבה ומדוע הוא כלל אינו מובטח, כפי שרבים חושבים, שלא לומר – בטוחים. הדברים רלוונטיים לפוליסות שהונפקו החל מ-2001.

הנה "פתחי המילוט", המופיעים בדפי הפוליסה ובחוק, ומאפשרים שינוי של המקדם. פתחי מילוט אלה בעצם מפריכים את אגדת המקדם המובטח.

פתח מילוט ראשון: הריבית התחשיבית

כלומר, התשואה - כמה תרוויחו על הכסף שחסכתם החל מיום הפרישה שלכם. ריבית זאת נקבעת על ידי משרד האוצר ועומדת כיום על 4% ברוטו לשנה. בחלק ניכר מהפוליסות, רכיב זה, המשפיע על מקדם הקצבה הוא בר שינוי. אם כך, במידה ותשתנה הריבית התחשיבית ישתנה גם מקדם הקצבה המובטח.

להלן לשון הפוליסה (סעיף זה דומיננטי יותר בפוליסות שהונפקו החל משנת 2004):

"אם בהתאם להוראות הממונה ישתנה שיעור הריבית להמחשה, תשלח החברה למבוטחים נספח המעדכן את מקדמי החלוקה של חישוב הקצבה החודשית היסודית במסלולי קצבאות א' וב', שבו ישתקפו השינויים שיחולו בריבית התחשיבית.

פתח מילוט שני: מסלול הפרישה

ביום הפרישה, עליכם לבחור איזו קצבה אתם מעוניינים להשאיר ליורשים שלכם, בדרך כלל לבן או בת הזוג.

כברירת מחדל, מקדמי הקצבה מחושבים לפי מסלול פרישה בו אתם זכאים ל-240 קצבאות מובטחות, כלומר ל-20 שנה בלבד. במידה ותלכו לעולמכם 15 שנים לאחר הפרישה, היורש יהא זכאי לקצבה במשך חמש שנים בלבד.

במידה ותרצו לבחור מסלול פרישה אחר, לדוגמא השארת קצבה לבן הזוג לכל ימי חייו, הקצבה שלכם תחושב לפי מקדם הקצבה שיהיה נהוג ביום פרישתכם, ולא לפי המקדם המובטח עליו שילמתם.

להלן לשון הפוליסה:

"מודגש בזאת, כי למעט במסלולי קצבה א' ו ב' - ביתר מסלולי הקצבה יקבעו סכומי הקצבאות על בסיס טבלאות שיעורי תוחלת חיים שעל-פיהן תפעל החברה במועד מתן ההודעה, על בסיס שיעורי הריבית התחשיבית השנתית כפי שיהיו באותו מועד והם יהיו כפופים לתחשיבים אקטואריים כפי שתערוך החברה באותו מועד".

כסא המפלט: סעיף 56 לחוק קופות הגמל

כסא המפלט הוא פתח המילוט העוצמתי ביותר. כמו קלף "משנה כיוון" במשחק טאקי.

אחד הטיעונים החוזרים והמוטעים לגבי ביטוחי המנהלים הינו שהם מגובים בחוזה הנכרת בין החוסך לחברת הביטוח. הנחת היסוד היא שכמו בכל חוזה, גם זה אינו ניתן לשינוי וילווה את החוסך כעמוד האש במדבר הפנסיוני עד יום הפרישה. אמירה זאת, אשר נועדה לטעת בלב השומעים תחושת בטחון מדומה, מופרכת כבר בעמוד הראשון בדפי הפוליסה.

בשונה מקרן הפנסיה, פוליסת ביטוח מנהלים היא אכן חוזה. אממה, זה חוזה גמיש במיוחד, הכפוף לחקיקה המסדירה את הענף הפנסיוני ונגזרותיו. בפרק ההגדרות בפוליסה, מפורטים החוקים, הצווים והתקנות המסדירים, בין היתר, גם את תנאי הפוליסה.

כלומר, שינויים שהמדינה תחיל על אפיקי החסכון הפנסיוני עלולים להיות מוחלים גם על ביטוחי מנהלים. אפשרות זאת מעוגנת אף היא בחקיקה, תחת סעיף 56 לחוק קופות הגמל, המגדיר אילו מסעיפי החוק חלים על פוליסת המנהלים.

להלן החלק הרלוונטי בסעיף זה: "השר, באישור ועדת הכספים של הכנסת, רשאי לקבוע הוראות נוספות מההוראות לפי חוק זה שיחולו על קופת ביטוח ועל מבטח כאמור".

הדוגמא המפורסמת ביותר לכך היא הארוע הדרמתי שהתרחש ב-2008 וידוע בשם ההוליוודי, "תיקון 3 לחוק קופות הגמל". בקצרה, חקיקה זו ביטלה את החסכון ההוני, וקבעה כי כל הפקדה מעתה ואילך תיועד לתשלום קצבה חודשית.

זה אומר שהחוסכים הלכו לישון עם פוליסות מנהלים הוניות, אבל קמו בוקר למחרת עם פוליסות מנהלים לקצבה.

אבל רגע, מה עם החוזה? תעשו ממנו טיירה, כמו שאמרו הגששים.

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

כתבות שאולי פיספסתם

*#