שמיכה חשמלית ושמה פנסיה - רונן מדמוני - הבלוג של רונן מדמוני - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שמיכה חשמלית ושמה פנסיה

המדינה שמה את עיקר יהבה על הילד המועדף של החסכון הפנסיוני - קרנות הפנסיה החדשות. אבל באחרונה צצות מעל פני השטח סוגיות המעמידות אותה למבחן אמיתי

14תגובות

בשני העשורים האחרונים התרחש קרב ענקים בחסכון הפנסיוני - קרן הפנסיה נגד ביטוח המנהלים. כל טווס התהדר בנוצותיו: קרן הפנסיה בעלויות נמוכות ותמיכה ממשלתית וביטוח מנהלים במקדם קצבה מובטח (לכאורה). עד היום ניטש הויכוח איזה ילד יותר מוצלח. האמת כנראה נמצאת איפשהו באמצע.

הקרב הזה הסתיים לפני שלוש שנים עם ביטול דה-פקטו של ביטוחי המנהלים (ובצדק!). בינואר 2013 אסר משרד האוצר על חברות הביטוח לשווק פוליסות מנהלים המבטיחות מקדם קצבה, והמדינה שמה את עיקר יהבה על הילד המועדף, קרנות הפנסיה החדשות.

כל מה שצריך לדעת על קריירה בהייטק
כנסו למתחם

השמיכה המחממת של קרן הפנסיה

קרן הפנסיה היא מוצר סוציאלי. הרעיון הבסיסי מאוד יפה. שמיכה אחת המגנה ומחממת את כל החברים בקרן. בכל פעם שחבר חדש מצטרף, הוא תורם את חלקו והשמיכה גדלה. ביסודה, הקרן מבוססת על רעות, אחווה, עזרה לזולת. כל הערכים היפים שמייצג הפתגם "ואהבת לרעך כמוך". חברי הקרן נשענים איש על רעהו בטוב וברע, בבריאות או בחולי, עד שהמוות יפריד ביניהם.

קרנות הפנסיה החדשות פועלות בענף מזה 20 שנה, והן מהוות כיום את האפיק החסכון הפנסיוני הנפוץ ביותר, בייחוד למצטרפים חדשים לשוק העבודה. הקרן מספקת לכל חבר חסכון זול ויעיל לגיל הפרישה, ובמקביל מאפשרת לרכוש ביטוח אשר ישלם קצבה למשפחתנו במקרה של מוות מוקדם, וכן קצבה עבורו למקרה של נכות.

מכיוון שהחברים בקרן מבטחים אחד את השני, ללא מטרות רווח, הביטוח בקרן הפנסיה זול מאוד ומשתלם במיוחד.  בנוסף, נהנית הקרן מסבסוד ממשלתי, 30% מנכסי הקרן מושקעים באגרות חוב מיועדות בתשואה שנתית של 4.86%. נשמע טוב. אפילו טוב מדי.

ואכן, בשבועות האחרונים צפות שוב על פני השטח שתי סוגיות ליבה, המעמידות למבחן אמיתי את הסוציאלזם הפנסיוני, ולדעתי, גם את המשך קיומו במתכונתו הנוכחית.

סוגיה ראשונה: הריבית הנמוכה במשק

ליתר דיוק, הפער בין הריבית (התשואה) המשמשת לחישוב קצבת הפנסיה לבין התשואה שהקרן משיגה בשוק. במילים אחרות, הקרן מתקשה לייצר את התשואה שהבטיחה לגמלאיה ולכן נוצר גרעון. את הכסף החסר ניתן למעשה להשלים בשתי דרכים, לקצץ בקצבת הגמלאים או להלוות כסף מהדור הצעיר. זה נבלה וזה טרפה.

סוגיה זו נדונה לפני שבועיים בכינוס חירום של השדולה לפנסיה הוגנת בכנסת. בדיון שנערך חשף מנכ"ל קרן הפנסיה הגדולה בישראל, מנורה מבטחים, כי כבר היום לקרן יש גרעון בשיעור של 7%-8% מסך נכסיה, העתיד להצטבר לגרעון של 60 מיליארד ש"ח תוך עשור.

סוגיה שניה: פערים בתוחלת החיים

ליתר דיוק, פערים בין תוחלת החיים של אוכלוסיות שונות בקרן. לדוגמא, פערים בין מגזרים, יהודים וערבים. זאת בנוסף לאי-ודאות הקיימת לגבי תוחלת החיים באופן כללי.

נסביר: הקרן מחשבת לגמלאיה קצבה לפי נוסחא זהה, לגברים ונשים בנפרד, בהתאם למספר השנים שהיא עתידה לשלם להם, בהתאם לתוחלת החיים הממוצעת. הנוסחא הזו למעשה מקפחת את קבוצות האוכלוסיה אשר צפויות לחיות פחות מהממוצע הכללי. כך, שוויון בין החוסכים בקרן, גורם לאי שיוויון ביניהם כפנסיונרים.

בחודש שעבר, סוגיה זו הובאה לדיון בועדת הכספים על ידי חברת הכנסת זהבה גלאון, שהציגה נתונים על פערים בתוחלת החיים הממוצעת בין אוכלוסיות שונות בישראל, ערבים ויהודים, פריפריה ומרכז.

הציטוט הבא של זהבה גלאון מתוך פרוטוקול הדיון, ממחיש היטב את טענתה: "הטענה שלנו, ששיטת החישוב הנוכחית, קודם כל, פוגעת באוכלוסיות מוחלשות, מעמיקה את הפערים שממילא קיימים בין הקבוצות האלה בציבור. הדבר השני, החוסכים העניים שהם תושבי הפריפריה והערבים בעצם מעבירים חלק מאוד מאוד משמעותי מהחיסכון הפנסיוני שלהם לחוסכים האמידים".

בשנתיים האחרונות שוקד האוצר על פתרונות אפשריים. חלוקת הסבסוד הממשלתי מחדש אשר יתמוך בעיקר בגמלאים או לחילופין הפחתת הריבית לחישוב גמלה. לטעמי, אלו הצעות מטפלות בסימפטום הריבית אבל לא בבעיה.

הבנו את הבעיה. פתרונות?

הפתרון עשוי להיות טמון בקפיטליזם של הסוציאליזם, הכלכלה השיתופית. יבוא רעיונות לעולם הפנסיה יכול ליצור פתרונות חדשים למוצרים ישנים.

המיזמים המוכרים במחזותינו שינו ללא היכר את הענף אליו נכנסו. Uber עשתה זאת בתחבורה הציבורית, Airbnb במלונאות, ולמונייד, שואפת לשנות את עולם הביטוח באמצעות חיקוי של מודל הביטוח ההדדי, כפי שקיים בקרן פנסיה.

כלומר, פיתוח פתרון חיצוני לרכישת ביטוח, במנגנון דמוי קרן פנסיה, יאפשר לחוסכים לבחור בין מגוון גדול יותר של מוצרי חסכון לגיל פרישה, ובדרך גם לצמצם את הריכוזיות בענף. כל זאת לצד פיתוח שוק ביטוח איכותי, זול ומגוון.

במקביל, נדרשת מהפכה דרמטית, כפי שדובר בועדת הכספים על שינוי שיטת חישוב מקדמי הקצבה וחלוקה מחדש של אגרות החוב המיועדות. אפשר להוסיף לתסריט הזה גם הקמת חומה גבוהה בין החוסכים לגמלאים בקרן. למעשה, מדובר בשינוי, מלא או חלקי, של אופיו הסוציאליסטי של המוצר. דרושים לכך, אפוא, מהנדסי מוצר מהפכנים, יצירתיים-חכמים, כפי שמכנים מייסדי גוגל את עובדי החברה.

בידוד סיכוני הריבית ותוחלת החיים יכולים להביא מזור לפצע הדואב בקרנות הפנסיה החדשות, ולהזים את החששות להונאת פונזי העלולה להוולד בהן. ברור לכל כי ללא שינוי אמיתי באופיו של המוצר הנוכחי, נאלץ לצאת גם אנחנו לעזרת חברינו, שוב.

חברים בקרן או לא, כך או כך, יגישו לנו את החשבון.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

גילי גולנדר

המיזם שהחל כקטלוג אופנה והפך לעורך תמונות במובייל

גילי גולנדר שילבה את אהבתה לאופנה ולמחשבים - ובנתה, יחד עם שותפיה בבזארט, כלי לעריכת תמונות במובייל ■ הצמיחה המהירה של המיזם, היא הסיבה שגילי גולנדר, אחת משתי המראיינות ב"סטארטאפיסטיות", עוזבת לטובת הפרק הבא בסיפור ההצלחה של המיזם שלה

שנגחאי, סין

למכור את המערב ולקנות את המזרח: חברות האינטרנט בסין מעולם לא היו זולות יותר

ב-2020 צפוי התוצר הסיני לעבור את רף ה-17 טריליון דולר. על פי הערכות, ב-2032 יעבור התוצר של סין את התוצר של ארה"ב לראשונה בהיסטוריה. הכיוון הכללי ברור – הצמיחה המטאורית בסין תימשך, והרבה תודות לטכנולוגיה הסינית

כתבות שאולי פיספסתם

*#