פוסטים אחרונים

איך להתגבר על מסע ההפחדות ולעבור לשלם דמי ניהול נמוכים במיוחד

לקרנות הפנסיה הגדולות יש טיעונים נגד הקרנות הקטנות שנבחרו על ידי משרד האוצר לקרנות ברירת מחדל ונגד המהלך כולו. הן בעיצומו של מסע הפחדה ודה-לגיטימציה של הקרנות הנבחרות. אתכם זה לא צריך לעניין

אוף, איזה חום בחוץ. ואני לא מתכוון למזג האוויר. למעשה, הקיץ הנוכחי, לפחות בישראל, הוא מהצוננים בעשור האחרון. לעומת זאת, במשרד האוצר הקיץ לוהט, והאירוע החם ביותר מגיע משוק קרנות הפנסיה, לאחר השקתה של "קרן פנסיה ברירת מחדל". 

השם הכי לא סקסי לאחד המוצרים החשובים ביותר!

AP
להמשך הפוסט

שביל ישראל למקלטי מס רווחי הון

בשבוע שעבר התנהל בועדת הכספים דיון עקר וחסר משמעות בנוגע לקופת גמל בניהול אישי (IRA). דיברו שם על מקלטי מס, אבל איזה שטויות! מקלטי מס יש היום כמעט בכל מוצר פיננסי בישראל.

 

בשבוע שעבר התנהל בועדת הכספים דיון בנוגע לקופת גמל בניהול אישי (IRA).

להמשך הפוסט

לאן הולך הכסף כשמתים

לאחר מספר פוסטים "מדכאים", נקרא לזה כך, על הבעיות והחוליים של שוק החיסכון הפנסיוני בישראל, הנה כל מה שצריך לדעת על מה קורה לחיסכון לאחר מותנו

אנחנו בשלבי ההכרעה של משחקי היורו, ואחרי שש שעות ביום של כדורגל, לא כולל הארכות ופנדלים, פתאום אני רואה שלא כתבתי כאן כבר קרוב לחודש.

מדהים איך הימור בסכום סמלי עם חברים על תוצאות היורו גורם לך להתעמק בכל משחק, גם באלו שיכולים בקלות להוות תחליף לכדור שינה או ציפרלקס. מצאתי עצמי מזדהה עם נבחרות אזוטריות, קופץ משמחה משער מפתיע של אירלנד, או מאושר מתיקו בין הונגריה לאיסלנד.

אוהדי איסלנד
Michael Dalder/רויטרס
להמשך הפוסט

מיועדות או לא להיות

לפני כמה חודשים הכריז משרד האוצר על רפורמה חשובה נוספת: פיזור מחדש של אגרות החוב המיועדות. זה טוב? זה רע? מה זה בכלל?

לפני כמה חודשים הכריז משרד האוצר על רפורמה חשובה נוספת. בכלל, בחצי שנה האחרונה הוציאו באגף שוק ההון באוצר יותר חוזרים, טיוטות והנחיות מדירות ששווקו במחיר למשתכן (אפשר רק לדמיין מה היו מחירי הדירות אם תפוקת משרד הבינוי היה משתווה לאגף שוק ההון במשרד האוצר).

הפעם מדובר על פיזור מחדש של איגרות החוב המיועדות שמהן נהנות קרנות הפנסיה החדשות. המטרה הרשמית: לייצב את הקצבה החודשית של הגמלאים. תכל'ס, מאחורי הקלעים: מדובר במזעור הסבסוד הבין-דורי בקרן הפנסיה, שבו הצעירים ממנים חלק מהקצבה של הגמלאים.

להמשך הפוסט

המקדם המופרך – חלק אחרון

בפוסט זה נשים על שולחן הניתוחים את הרכיב היחיד שמובטח במקדמי הקצבה, תוחלת החיים. המטרה: להוכיח כי תוחלת החיים המובטחת בביטוחי המנהלים פשוט אינה אטרקטיבית.

בפוסט הקודם על המקדם "המובטח" בביטוחי מנהלים הצגנו את פתחי המילוט של המקדם והראנו את הרכיבים הגמישים של מקדמי הקצבה שעלולים בסופו של דבר לשנות את המקדם המובטח ולהפוך אותו למקדם "מופרך".

בפוסט זה נשים על שולחן הניתוחים את הרכיב היחיד שמובטח במקדמי הקצבה, תוחלת החיים. המטרה: להוכיח כי תוחלת החיים המובטחת בביטוחי המנהלים פשוט אינה אטרקטיבית.

להמשך הפוסט

המקדם המופרך – האגדה והמציאות

בפוסט זה נתמקד במרכיבים המהותיים של מקדם הקצבה ומדוע הוא כלל אינו מובטח, כפי שרבים חושבים, שלא לומר – בטוחים.

 

חג הפסח מתקרב ועמו ערב החג הארוך והמייגע, וביחוד החלק של קריאת ההגדה. כילד, אני זוכר כמה היה חשוב לקרוא את כל ההגדה ולקיים את מצוות "והגדת לבנך". כמבוגר, בסתר אני סופר את העמודים, הפסקאות והמילים עד פתח המילוט של "שולחן עורך".

להמשך הפוסט

המקדם המופרך – חלק א'

שמעו סיפור:

שלשום פנה אלי לקוח ותיק, נקרא לו אהוד, וביקש את חוות דעתי לגבי החסכון הפנסיוני של הבן שלו. כבר בתחילת השיחה, עוד לפני ששמעתי את הפרטים, חוש העכביש שלי רמז לי שזה הולך להיות עוד סיפור אימה פנסיוני.

להמשך הפוסט

חוסכים באפלה

השבוע, פוסט קצת ארוך ודורש ריכוז, אבל תהיו איתי...כי אני חושב שזה חשוב.

בנמל יפו נמצאת מסעדת החושך היחידה בארץ, המאפשרת חוויה ייחודית ומעניינת.  בחושך מוחלט, מלווים אתכם מלצרים אל השולחן בו תסעדו. היות שהארוחה כולה מתנהלת בעלטה, אין לכם אפשרות לדעת אם המנות לטעמכם עד שהביס הראשון נחת בפיכם. למרות שהיעדר חוש הראיה מחדד את יתר החושים, אתם נאלצים לסמוך על המלצרים וצוות המסעדה.

החוסכים בענף הפנסיוני מקבלים החלטות בתנאים מאוד דומים.

תמונה מהסדרה תיקים באפלה
להמשך הפוסט

שמיכה חשמלית ושמה פנסיה

המדינה שמה את עיקר יהבה על הילד המועדף של החסכון הפנסיוני - קרנות הפנסיה החדשות. אבל באחרונה צצות מעל פני השטח סוגיות המעמידות אותה למבחן אמיתי

בשני העשורים האחרונים התרחש קרב ענקים בחסכון הפנסיוני - קרן הפנסיה נגד ביטוח המנהלים. כל טווס התהדר בנוצותיו: קרן הפנסיה בעלויות נמוכות ותמיכה ממשלתית וביטוח מנהלים במקדם קצבה מובטח (לכאורה). עד היום ניטש הויכוח איזה ילד יותר מוצלח. האמת כנראה נמצאת איפשהו באמצע.

הקרב הזה הסתיים לפני שלוש שנים עם ביטול דה-פקטו של ביטוחי המנהלים (ובצדק!). בינואר 2013 אסר משרד האוצר על חברות הביטוח לשווק פוליסות מנהלים המבטיחות מקדם קצבה, והמדינה שמה את עיקר יהבה על הילד המועדף, קרנות הפנסיה החדשות.

להמשך הפוסט

צ'ארלס דארווין וקופת הגמל החדשה להשקעה

לפני כחודשיים, הכריז שר האוצר על הצעד הבא באבולוציה של מוצרי החסכון – קופת הגמל להשקעה. אבל גם האבולוציה לא תוכל מול כוחם האימתני של המתנגדים.

לפני כחודשיים, הכריז שר האוצר, משה כחלון, על הצעד הבא באבולוציה של מוצרי החסכון – קופת הגמל להשקעה. המוצר החדש אמור להעניק פתרון נוסף לכל מי שמחפש היכן להשקיע את הכסף שלו, מכל שכבות האוכלוסיה, מעשירי ישראל ועד השמחים בחלקם.

זה אולי ישמע קצת מוזר, אבל המחשבה הראשונה שעברה בי היתה על חזזיות. למי שלא זכה להשתזף בדשא של הפקולטה למדעי החיים, חזזית הינה יצור שהתפתח כתוצאה מהכלאה מוצלחת בין אצה לפטריה. האצה מייצרת את המזון והפטריה מעניקה לאצה הגנה ומינרלים. השילוב ביניהם ברא את אחד היצורים העמידים על פני כדור הארץ, המסוגל לשרוד גם במרכז אנטארקטיקה.

להמשך הפוסט

התוכנית הפנסיונית האופטימלית

מהו המתכון הפנסיוני האופטימלי? הנה המתכון האישי שאני מיישם על עצמי, והוא עשוי להתאים גם לכם/ן – נשואים ונשואות עם ילדים קטנים.

ענף החיסכון הפנסיוני הוא די מיוחד. זה תחום עתיר ידע, המאגד בתוכו אנשי מקצוע בתחומים רבים ומגוונים, אשר חברו יחד כדי להרכיב מוצרים פיננסיים עמומים, שרבים אינם מבינים. לעיתים גם אלו שהרכיבו אותם אינם מבינים אותם.

בימי הראשונים בענף זה הסבירו לי שהוא מתאים למזוכיסטים. היום אני מתחיל להבין למה.

להמשך הפוסט