ריקי ממן
ריקי ממן

שר התחבורה החדש, בצלאל סמוטריץ', הודיע כי הוא שוקל לאשר לאפליקציית הנסיעות השיתופיות אובר פול לפעול בישראל - והעלה עליו את חמתם של נהגי המוניות. יו"ר איגוד נהגי המוניות הודיע בתגובה כי לשר אין סמכות להחליט על כך בממשלת מעבר - ומדובר ב"החלטה חפוזה" ובפגיעה ב"נהגים שנמצאים תחת פיקוח".

איגוד נהגי המוניות מתנגד כבר שנים להכנסת אפליקציות להסעת המונים מסוגה של אובר לישראל, ומסיבות ברורות. החוק בישראל מעניק להם מונופול על הסעת נוסעים ויוצר שוק ללא מתחרים.

בישראל יש הבחנה בין נהגי מוניות, המחויבים בהכשרה והחזקת רישיון נהיגה ברכב ציבורי, לרישיון להפעלת מונית ("מספר ירוק"). עבור רישיון להפעלת מונית דורשת המדינה אגרה של כ-250,000 שקל. כך שהוא למעשה נכס להשקעה. אדם יכול לקנות שניים או שלושה מספרים ירוקים - ולמכור או להשכיר אותם לנהגים תמורת סכום חודשי נאה. אין צורך להיות בעל רישיון לנהיגה במונית כדי להחזיק רישיון להפעלת מונית, ולהפך.

ישראלים שמטיילים בעולם, כבר הספיקו להכיר את אפליקציית אובר שמאפשרת נסיעה עם נהג ברכב פרטי בעלות נמוכה בהרבה משל מונית ספיישל. תחבורה שיתופית מאפשרת לנהגים פרטיים להרוויח כסף מהסעת אנשים - והנוסעים חוסכים עלויות וזמן נסיעה. אבל מסיבה לא ברורה, משרד התחבורה פועל לשמר את המונופול של בעלי המספרים הירוקים ושל נהגי המוניות על תחום הסעת נוסעים.

התחום הזה מתוכנן בכל היבט על ידי המדינה: המחיר נקבע על ידי ועדת מחירים משותפת למשרד האוצר ומשרד התחבורה, והוא מעודכן אחת לשנה על פי נוסחה. עדכון התעריף נקבע על פי סל תשומות שקובע את "המחיר הראוי" לנסיעה במונית. כ-60% נקבע על פי הכנסה שלדעת ועדת המחירים ראויה לנהג מונית, כאשר הסל מורכב גם מעלויות רכב ודלק - והוצאות פחת. החישוב הזה כמעט תמיד מעלה את הצורך להעלאת מחירים, אף על פי שמחירי הדלק ירדו למשך תקופות ארוכות בשנים האחרונות.

שר התחבורה החדש, בצלאל סמוטריץ'צילום: אילן אסייג

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית קובעת כי "הנוסע במונית מיוחדת זכאי לשירות ברמה גבוהה ההולם את אופיו של אמצעי תחבורה זה, ובהתאם להוראות החוק". בנוסף, הרשות מגדירה כללי התנהגות לנהגי המוניות שכוללים למשל חובה להסיע את הנוסע ומטענו לכל יעד שיבקש; לנסוע בדרך הקצרה ביותר האפשרית ליעד המבוקש; להפעיל מונה בכל נסיעה; להתייחס בנימוס ובאדיבות כלפי נוסע; ולשמור על הופעה נקייה ומסודרת.

אבל כמו שכל מי שנסע באובר יודע, תמחור על פי היצע וביקוש הוא יעיל ואפקטיבי הרבה יותר מכל ועדה. כשהביקוש באזור מסוים או בזמן מסוים גבוה, המחיר יעלה. כשהמחיר קבוע נוסעים יכולים לשלם סכומי עתק בלי קבלה או למצוא את עצמם ללא מונית. רשימת הדרישות להתנהגות הנהגים היא חסרת משמעות, כפי שיודע כל מי שנסע במונית בישראל. לעומת זאת, כאשר התנהגות לא ראויה או פוגענית נענשת מיידית על ידי הורדת דירוג, לנהגים יש תמריץ לפעול לרווחת הנוסע ולהנאתו.

ההצעה שבוחן כרגע סמוטריץ', תאפשר לנהג לאסוף מספר נוסעים כמו בשיטת "קארפול". שני נוסעים או יותר יחלקו בנסיעה וישלמו מחיר מופחת, תוך שהנהג יקבל סכום זהה על הנסיעה. המשמעות של שירות כזה על העומס בכבישים יכול להיות משמעותי. אדם העושה נסיעות יומיות מתל אביב לירושלים יכול להוסיף שני נוסעים נוספים לנסיעתו, להקל על עלויות הנסיעה שלו ושלהם, וכל המשק ירוויח.

כיום אין אפשרות לנהג להרוויח כסף מהסעה כזאת, אלא רק לקבל החזר נסיעות בגובה של עד 2 שקל לק"מ - ורק עד שתי נסיעות ביום. האיסור על הסעת נוסעים ב"קארפול" אינו הגיוני. במדינה שבה מתייחסים כל הזמן לעומס בכבישים; הרכבת שובתת לעתים תכופות; ושהתלונות על התחבורה הציבורית לא פוסקות, ניתן למצוא פתרון יעיל שיאפשר לאנשים להגיע למחוז חפצם בצורה יעילה, מהירה וזולה. בנוסף, אותו פתרון יקל על העומס בכבישים. חבל שקבוצת אינטרס, שמנסה לשמר את הרווחים שלה, תמנע אותו. 

ריקי ממן

ריקי ממן | ריקי ממן

עמיתת מחקר בפורום קהלת, ממייסדי עמותת "תחרות - התנועה לחירות בתעסוקה" וממייסדי ארגון "הדור הבא: הורים למען בחירה בחינוך". בוגרת תואר שני במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker