אל תתבלבלו, הגבלה על זכות השביתה היא הגנה על החלשים

השירות הציבורי נועד ליצירת רווחה לאזרחים, אין כאן בעל הון נצלן ורודף בצע. הנפגעים מהשביתות אינם "המעסיק" אלא הציבור. אזרחי ישראל שנאלצו להמתין בשישי האחרון על הרציף ללא רכבת באופק מבינים זאת היטב

ריקי ממן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שביתה ברכבת
שביתה ברכבתצילום: תומר נויברג / ג'ינ

הרכבת שוב עצרה מתנועה ביום שישי האחרון. הפעם הודיעה הנהלת הרכבת על הפסקת מערך הרכבות כיוון שכמחצית מעובדי מרכז השליטה והבקרה של הרכבת הודיעו כי הם חולים, והדבר מהווה סכנה בטיחותית רצינית. נדמה כי ההשבתה הזאת היתה הקש האחרון על גבו של גמל שסובל כבר חודשים ושנים ארוכות משביתות, שביתות איטלקיות, עיצומים, מחלות מדומות וחוסר יעילות כללי של התנהלות רכבת ישראל, וסוף סוף עלה לדיון ציבורי הצורך בהגבלת זכות השביתה בשירות הציבורי.

השר ישראל כ"ץ טען כי "השביתות הפראיות והעיצומים שנוקט ועד עובדי הרכבת, תוך פגיעה בנוסעים ובחיילי צה"ל ומניעת פיתוח והערכות הרכבת להרחבת פעילותה, וחמור מכך, הגיבוי המתמשך שניסנקורן וחבריו להסתדרות נותנים להתנהגות פסולה זאת, מחייבים את חקיקת חוק בוררות חובה, שימנע שביתות בשרותים החיוניים", והבטיח כי יפעל להכניס את חוק בוררות חובה להסכמים הקואליציונים לקראת הקמת הממשלה הבאה.

חוק בוררות חובה קובע כי בארגונים ציבוריים הנחשבים כשירותים חיוניים כמו חשמל, נמלים, מים, מערכת הבריאות, שדות התעופה ואחרים, ארגוני העובדים יחויבו בהליך בוררות טרם נקיטת צעדים ארגוניים כמו שביתה. ההכרעה בסכסוכי עבודה תיעשה על ידי בוררות מוסכמת, שרק אם תיכשל תאפשר לעובדים לשבות. זהו צעד משמעותי להגבלת זכות השביתה הכמעט אוטומטית המתקיימת כיום במגזר הציבורי בישראל. הצעת חוק כזאת הועלתה בכנסת האחרונה על ידי חברת הכנסת שרן השכל, ונתמכה על ידי ראש הממשלה. גם בכנסת שלפניה העלתה הצעת חוק דומה חברת הכנסת דאז איילת שקד, אך כולן עד כה לא הצליחו להתקדם.

ההצדקה להגבלת זכות השביתה עולה מעצם טבעם של המונופולים בשירות הציבורי. בתחומים אלה אין לציבור חלופה לשימוש בשירות המונופוליסטי שהמדינה מספקת, המדינה ביקשה לקחת אחריות מלאה על שירות מסוים, אך אינה מצליחה לספק אותו בגלל מחאות עובדים. כל ניסיון לייעל את השירות, לעשות רפורמה באופן ניהול החברה, להפריט אותה או להכניס אליה תחרות נתקל בהתנגדות עיקשת של ועדי העובדים, בגיבוי זכות השביתה. הדבר נכון לרכבת, אבל גם לנמלי הים, לחברת החשמל ולעוד עשרות שירותים שהמדינה אמורה לספק אך נכשלת שוב ושוב.

הענקת זכות שביתה בלתי מוגבלת לוועדי העובדים במגזר הציבורי נהפכה לכלי מיקוח אדיר בידם, שמייקר, חוסם ומעכב רפורמות נדרשות, ומניב להם שכר גבוה והטבות מפליגות. שביתה בשירותים חיוניים משיתה על המשק כולו נזקים ישירים ועקיפים אדירים, ועל כן ברוב המקרים מעדיפה המדינה להימנע משביתה ונכנעת לכל דרישות העובדים.

בניגוד למגזר העסקי, השירות הציבורי אינו נועד ליצירת רווח לבעליו, אלא רווחה לאזרחים. אין כאן עובדים חלשים ומנוצלים, ואין כאן בעל הון נצלן ורודף בצע. החלת נורמות עבודה מהמגזר הפרטי, הפועל למטרות רווח ובסביבה תחרותית, אל המגזר הציבורי ללא התאמה לסביבה השונה אינה הגיונית וגם אינה מקובלת בעולם.

אפילו ארגון העבודה הבינלאומי (ILO) קובע כי בשירותים הציבוריים ובשירותים החיוניים ניתן להגביל ואף לאסור לחלוטין שביתה. שביתה בשירות הציבורי אסורה בארה"ב ומתקיימים הליכי בוררות במקרים של סכסוכי עבודה. בבלגיה, קנדה, צרפת וגרמניה אסורה שביתה בשירותים החיוניים הכוללים צבא, משטרה, כיבוי אש, שירותי בריאות מסוימים ובחלקן גם שירותי תחבורה, תעופה, חלוקת מזון ואפילו שירותי חינוך. בניו זילנד המעסיק רשאי לשכור עובדים חלופיים תחת העובדים השובתים אם העבודה נדרשת לצורכי בטיחות או בריאות, ובאוסטרליה ועדה מיוחדת רשאית להפסיק שביתה אם נגרם נזק לבריאות או ביטחון הציבור, או שהשביתה גורמת נזק כלכלי משמעותי.

בישראל, לעומת זאת, זכות השביתה כמעט ואינה מוגבלת, למעט הגבלה על צה"ל והמשטרה שאינם רשאים לשבות. החלת חובת בוררות חובה היא רק הצעד הראשון, ויש שיאמרו כי הוא צעד מתון מדי, להשבת האיזון הנדרש בין המדינה וארגוני העובדים שעל פיו, כך נדמה, הגולם קם על יוצרו.

אם יחסי עבודה קיבוציים והזכויות הקולקטיביות נועדו להגן על עובדים חלשים מפני המעסיק החזק, הרי שבשירותים הציבוריים, במיוחד במונופולים, לעובדים יש כוח אדיר הנובע מיכולתם להשבית ענפים שלמים ולייצר נזק כלכלי רחב היקף. בנוסף, הנפגעים היחידים משביתה כזאת אינם "המעסיק" אלא הציבור. אזרחי ישראל שנאלצו להמתין בשישי האחרון על הרציף ללא רכבת באופק מבינים זאת היטב. בשירותים אלה המדינה צריכה לאסור לחלוטין שביתה של העובדים, ולהגביל אותה משמעותית בתחומים נוספים. זוהי חובתה המוסרית והמשפטית, ויפה שעה אחת קודם.

ריקי ממן

ריקי ממן | ריקי ממן

עמיתת מחקר בפורום קהלת, ממייסדי עמותת "תחרות - התנועה לחירות בתעסוקה" וממייסדי ארגון "הדור הבא: הורים למען בחירה בחינוך". בוגרת תואר שני במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker