פחות הוא יותר: המהלך של מיקרוסופט שישדרג את מקום העבודה שלכם

מחקרים בינלאומיים מהעשורים האחרונים מצביעים על קשר בין מספר שעות העבודה שלנו לבריאות הפיזית והנפשית של עובדים. הפיריון של מיקרוסופט יפן גדל ב-40%, לאחר שהחברה צימצמה את שבוע העבודה לארבעה ימים

רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלהצילום: Elaine Thompson/אי־פי
רוית אורן

צמצום שעות, הגברת פריון

קראתי על ניסוי שערכה ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט בשלוחתה ביפן, שכלל צמצום שבוע העבודה לארבעה ימים בלבד. הניסוי בוצע במהלך 2020 במסגרת פרויקט "בחירת עבודה-חיים", פרויקט ארגוני שבדק כיצד איזון וגמישות בשעות העבודה משפיע על היצירתיות והפרודוקטיביות של העובדים. תוצאות הניסוי דיברו בעד עצמן, והראו עלייה של 40% בפריון של העובדים לעומת 2019. כתוצאה מההחלטה, התרחשה התייעלות גם בתחומים אחרים: צריכת הנייר המודפס ירדה בקרוב ל-59%, צריכת החשמל ירדה ב23%, וזמני הישיבות צומצמו ל-30 דקות בלבד.

יותר שעות: פחות בריא, יותר מסוכן

מחקרים בינלאומיים מהעשורים האחרונים מצביעים על קשר בין מספר שעות העבודה של עובדים לבריאות הפיזית והנפשית שלהם - ולניהול סיכונים בעבודה. כך, מחקר בגרמניה שבדק את השפעת עומס שעות העבודה על צוותי בתי חולים בגרמניה, מצא כי עובדים שעובדים שעות עבודה רבות נוטים להיות מעורבים ביותר תאונות דרכים, ולסבול מתחושת מתח בעבודה בהשוואה לעובדים שעבדו פחות שעות.

מחקרים אחרים מצאו קשר בין ריבוי שעות עבודה לדיכאון וחרדה. במחקר ביפן מצאו קשר בין עומס בשעות העבודה לבין הסיכוי לחלות באוטם שריר הלב. גם מטא ניתוח שבוצע על מדגם של 21 מחקרים מצא קשר בין מספר שעות עבודה לבין בריאות פיזית ונפשית של עובדים. 

יותר שעות: פחות פרודוקטיביות

אף על פי שבריטניה מחזיקה בממוצע שעות העבודה הגבוה ביותר באירופה, היא לא המדינה הפרודוקטיבית ביותר. ניתוח חוצה צוותים ממדינות אירופאיות של קונגרס האיגודים המקצועיים בבריטניה מצא כי הצוות הבריטי היה פחות פרודוקטיבי מעובדים במדינות אחרות. במחקר זה, דווקא הצוות מדנמרק, שעבד את מספר השעות הנמוך ביותר, עקף את שאר המדינות עם פרודוקטיביות הגבוהה ב-23%.

כך תגרמו לעובדים שלכם להיות פחות מותשים ויותר יצרניים

שינוי המיינדסט הארגוני

כדי לקדם אסטרטגיה חדשה שמתייחסת לשעות עבודה, נדרשת מידה רבה של גמישות בהלך הרוח הארגוני ובבשלות לבצע שינוי תרבותי עמוק. מומלץ להרבות בקריאת מחקרים, להיוועץ עם ארגונים בעולם שהחלו לנוע אל עבר תפיסת זמן חדשה ולהסתייע באיש מקצוע שיסייע לארגון לעשות את המעבר: הן בשינוי התפיסה והן במעשה.

תאמצו תרבות ארגונית של אוטונומיה ואמון

כדי להוציא לפועל הפחתה של שעות העבודה של עובדיכם, חשוב תחילה לקדם תרבות ארגונית שמבוססת על אוטונומיה ואמון בעובדים. "יום עבודה קצר יותר משמש כמעין אילוץ לעצב מחדש את יום העבודה שלך, כך שזמנך יהיה יעיל יותר", טוען  אלכס פנג, מחבר הספר Rest: Why You Get More Done When You Work Less, ומוסיף: "הוא מעודד נורמות חדשות במקום העבודה, שמאפשרות לאנשים אוטונומיה רבה יותר ועבודה יעילה יותר".

תתמודדו

הדרך היחידה שבה תוכלו לדעת באמת אם צמצום שעות העבודה יהיה יעיל עבורכם, עליכם להשקיע בכלי מדידה טכנולוגיים מתקדמים, שימדדו היבטים של תפוקה, פריון, מתח נפשי, מחויבות ארגונית, מוטיבציה, שמחה, בריאות והכי חשוב – החזר על השקעה.

תייצרו פיילוט ארגוני

אם מיקרוסופט הגדולים עשו את זה, גם אתם יכולים. התחילו עם פיילוט במחלקה אחת מתוך הארגון, ומדדו בעזרת הכלים המתקדמים שרכשתם את אפקטיביות המהלך. אם ראיתם כי טוב, הטמיעו את השינוי בהדרגה גם בשאר המחלקות.

תהפכו את העובדים לשותפים

אם אתם רוצים שהמהלך יצליח, חשוב להפוך את העובדים לשותפים לדרך ולהניע אותם לפעולה. אם תקשרו מטרות ויעדים לתקשורת הפנים והחוץ ארגונית ותבקשו מהעובדים שלכם פידבקים שוטפים על תחושותיהם, הם יתמלאו במוטיבציה ויירתמו למהלך ביתר שאת ומתוך רצון להוכיח כי הוא היה המהלך הנכון. יש בכך כדי להשפיע על תוצאות חיוביות.

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא ראש המחקר (COR) בחברת הסטארט-אפ Keepy. היא מומחית למנהיגות ארגונית, עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-23 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל.
לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון ובאוניברסיטת בר אילן, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker