רוית אורן
רוית אורן

בתחילת דרכי כסמנכ"לית משאבי אנוש בארגון תעשייתי, הנהגתי מדיניות לפיה בדצמבר כל מנהלי החטיבות יקיימו עם עובדיהם דיונים על שכר ויתגמלו אותם לאור ביצועיהם, הישגיהם ומשתנים אחרים. לקראת שיחות השכר, נהגתי לשבת עם כל מנהל חטיבה בנפרד, לקבל ממנו את המלצותיו על עובדיו ולהציע שינויים לפי צורך. תהליך זה הפך את השיח הארגוני על שכר ופרנסה למסודר, שקוף והוגן – עבור המנהלים והעובדים גם יחד, ואף דירבן את העובדים לעבוד טוב יותר כדי להיות ראויים להעלאת שכר.

מנהל חטיבת הייצור של אותו ארגון הודיע לי בנחרצות כי "שרי לא תקבל השנה העלאה בשכר". שרי, 62, היתה מנהלת צוות ייצור ותיקה ואהובה על עמיתיה ועובדיה. הביצועים שלה היו מצוינים. היא הכירה ושלטה במגוון מערכות מתקדמות, נהגה להגדיל ראש ולתקן לא מעט טעויות שחסכו לחברה סכומי כסף נכבדים. כששיקפתי למנהל את הנתונים, השיב:  "אז מה. היא מקבלת מספיק. חוץ מזה עוד כמה שנים היא יוצאת לפנסיה. היא לא תעז לעזוב אותנו בשלב הזה של חייה".

חשבתי שאוזני אינן שומעות טוב. על פי כל פרמטר, כתוב ולא כתוב, שרי היתה צריכה לקבל העלאת שכר. ברמת התפוקות היא נחשבה ל-A-player. השפעתה הטובה על הצוות ניכרה בביצוע ובמסירות שלו. על פי סקר של חברת צבירן, שכרה היה נמוך מהממוצע במשק ונדרש היה לתקנו.

קור הרוח שבו מנהל הייצור ענה לי, וחוסר האכפתיות שהפגין כלפיה זעזעו אותי. כך ההמלצה שלי להעלות את שכרה של שרי לממוצע בשוק נפלה על אוזניים ערלות. "לא יקום ולא יהיה", הכריז המנהל, ואני הבנתי שאין מנוס מלהתעקש על הכרעה בידי המנכ"ל.

הישיבה עם המנכ"ל לא היתה נעימה. מנהל החטיבה נעמד על רגליו האחוריות ונאחז בטיעוניו. מנגד, הגעתי מוכנה עם סקירת עבודתה של שרי בשלוש השנים שקדמו לפגישה, עם התייחסות לפרמטרים של שירות, עבודת צוות, ביצועים וחשוב מכל – נתוני החזר על השקעה בעובדת. היא לא עבדה תחתיי, אך לא ישנתי בלילה בגלל המצב וחשבתי על כך שאעשה הכל בשביל שתקבל את המגיע לה. בתום הדיון המנכ"ל קיבל את טענותיי והורה למנהל החטיבה להשוות את שכרה של שרי לשכר הממוצע במשק. מנהל החטיבה לא אהב את ההחלטה, וחזר לחדרו מתוסכל, שפוף וכעוס.

כעבור חצי שעה נכנסתי אליו למשרד. "שברת לי את המילה ואת המנהיגות", הוא אמר. הסתכלתי עליו, חייכתי ואמרתי: "נהפוך הוא. קיבלת הזדמנות להיות מנהיג. מחר בבוקר תזמין את שרי לשיחה. תספר לה שנלחמת כדי ששכרה יעודכן ותראה איך היא תגיב. אחר כך תתחיל לעקוב אחרי הביצועים שלה". וכך קרה.

כששמעה ממנו את הבשורה על עדכון שכרה, שרי פרצה בבכי. "אני לא אשכח לך את זה", היא הבטיחה לו, וקיימה. בשלושת החודשים שהגיעו לאחר מכן ביצועי הצוות שלה נתנו קפיצת מדרגה נוספת, שהשפיעו לטובה על כל המחלקה. היא נהפכה למעריצה מושבעת של המנהל שלה, והעלתה לאין ערוך את המוטיבציה של עובדיה, שכמו סיירת מובחרת הלכו ביתר שאת את הקילומטר הנוסף בזמן העבודה.

כל מה שנחוץ כדי להיות מנהיג דגול זה דבר אחד: אומץ. אומץ לומר "זהו הדבר הנכון לעשות, אפילו אם בעלי המניות אומרים לי לא". כך אני מלמדת את הסטודנטים שלי, את המנהלים בקורסי המנהלים שאני מלמדת בו - וזה המסר שלי גם במקומות אחרים.

רוצים שהעובדים שלכם יהיו עם ניצוץ בעיניים? כך תנהגו

תשמרו על תחושת הביטחון של עובדיכם

מנהיגים דגולים מסתמכים על ניסיונם ותבונתם, ועל הניסיון והתבונה של עובדיהם. הם מעניקים השראה לאנשיהם ומחדירים בהם ביטחון ומוטיבציה. הם מטפחים מנהיגות בקרב העובדים ומעודדים עבודת צוות. אם חושבים על מנהיגות, הרי שמנהיג צריך לחבוש שני כובעים. הראשון הוא הכובע האסטרטגי שעוסק בחזון. ברגע שלכולם ברור הכיוון שלו, בא לידי ביטוי הכובע השני: מנהיגות תפעולית שמשרתת את צורכי העובדים.

תובילו מתוך תחושת שותפות

המנהיג הדגול מדבר עם אנשיו בגובה העיניים. הוא לא אומר להם מה לעשות והוא לא בהכרח יודע את התשובות לכל השאלות. הוא מעצים את האנשים סביבו, עוזר להם לזהות את צרכיהם, חוזקותיהם ולהתחבר לתשוקה שלהם. המנהיג האמיתי מאפשר להם לחלום, ומפתח יחסי גומלין עם הסובבים אותו, שכוללים אמון.

תקשיבו לעובדים

דברים שרואים משם לא רואים מכאן. העובדים, שנמצאים בשטח, מבחינים בדברים שמנהלים לא תמיד יודעים לזהות. תקפידו על שיחות עם עובדים והיו קשובים למסרים המילוליים והבלתי מילוליים שלהם. לפעמים תקבלו מידע חשוב שישפוך אור על עובדים שאתם מתלבטים לגבי צרכיהם – במיוחד עובדים שקטים יותר ונחבאים אל הכלים.

תתקנו עוולות

אם זיהיתם שעובד שלכם אינו מקבל את מה שהוא ראוי לו, אל תמתינו לפנייה יזומה ממנו בנושא ואל תשלחו אותו להתמודד לבד עם ביורוקרטיה. תיזמו אתם פנייה לעובד, ותעזרו לו לקבל את המגיע לו. הוא יגמול בהכרת תודה, נאמנות אין קץ ומוטיבציה גבוהה להצליח.

תתנו דוגמה אישית

מנהיגים דגולים חשים את הצורך לשמש מודל לחיקוי, בידיעה שיש לכך משמעות מכרעת על ההתנהלות שלהם. הם רואים בכך הזדמנות להתוות דרך. מנהיגים דגולים גם יודעים שדוגמה אישית אינה נמדדת במה שהם אומרים, אלא במה שאנו עושים. הם חשים אחריות לסייע לעובדיהם להשיג את צורכיהם ומטרותיהם על ידי הדרכה, הכוונה ותמיכה לאורך הדרך.

כשצריך, תוותרו על טובתכם האישית

מנהיגים דגולים הם בעלי רצון עמוק שעובדיהם יצליחו ולכן הם מוותרים, לעתים, על טובתם האישית כדי לסייע להם. הם מודעים לאחריותם הניהולית, ולפיכך אינם מהססים ליטול סיכונים בעת הצורך ולקחת אחריות מלאה על פעולות של עובדיהם. הם מגלים הבנה לבעיות אישיות ומקפידים להתייחס אל כל עובד כאל אדם בעל צרכים ייחודיים ולא כאל "בורג במערכת".

תזכרו - כשהציעו לנלסון מנדלה שחרור מוקדם מהכלא אם רק יסכים לוותר על מאבקו לשחרור אנשיו, הוא סירב. מנהיגים דגולים לא מוכנים לוותר על עקרונותיהם ולא מוכנים להפקיר את עובדיהם.

כל ארגון במאה ה-21 עומד בפני סכנות חיצוניות כמו תחרות או המצאה טכנולוגית שיכולה להפוך אותו לבלתי רלוונטי בין לילה. אין לנו יכולת לשלוט בסכנות האלה והן ימשיכו להתקיים. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לשנות הם התנאים, האווירה, התחושות והאמון שנקבל מעובדינו. אני מאמינה בכל מעודי שאם מנהל יהיה מוכן לשים את תחושת השייכות והביטחון של העובדים ואת צרכיהם בראש סדר העדיפויות שלו, לפני הרווחים האישיים שלו, דברים מופלאים יכולים לקרות בארגון שאותו הוא מנהל.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker