התפקיד החדש של מנהלי משאבי אנוש - שלא חשבתם עליו

האתגרים העסקיים העומדים בפני ארגונים דורשים ממנהלי משאבי אנוש להרחיב את תחום השפעתם בארגון. בין השאר, עליהם לעשות שימוש בשפה שאותה דוברים מנכ"לים, בהציגם תוכניות עבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליחותו של הממונה על משאבי אנוש
תמונה מתוך שליחותו של הממונה על משאבי אנושצילום: ז׳ראר אלון

מנהלי משאבי אנוש יכולים ליצור מהפכה על ידי זיהוי, ניתוח ואפיון דרכים להצגת נתונים שיסייעו לשדרת הניהול הבכיר לראות תשואה מובטחת בהשקעה בהון האנושי, בעזרת הישענות על חשיבה לוגית, מדידות וניתוחים כספיים אלמנטריים (במקום להסתפק בסקרי שביעות רצון).

בכוחה של חשיבה זו להוביל לשינוי תפיסתי לגבי חשיבות המשאב האנושי ותקצוב תוכניות מתאימות. במלים אחרות, מערכת מדידה איכותית של המשאב האנושי מאפשרת לארגונים להבין באופן לוגי את הקשר בין השקעות במשאב זה לבין החלטות אסטרטגיות לגביו.

כדי ליצור את השינוי המבוקש, אנשי משאבי אנוש חייבים לסגל לעצמם שימוש בשפה שאותה דוברים מנכ"לים, בהציגם תוכניות פיתוח ותוכניות עבודה. כמו כן, הם חייבים להתמצא במושגי יסוד בתחומים כמו כספים, אסטרטגיות שיווק, טכנולוגיה, תפעול, לקוחות מתחרים ושירותים עסקיים אחרים בארגון.

דיסציפלינות הקשורות בסחר, שיווק, איכות ומחקר ופיתוח מספקות להנהלה נתונים כלכליים לגבי החזר הון על השקעה, בזמן הצגת תוכניות שנתיות שעוזרות לגבש סדרי עדיפויות בתקצוב חלקים בארגון. תחשבו למשל על הערכה פיננסית של כלים והערכה כלכלית של שיפורים טכנולוגיים. כשרוכשים נכסים כמו מכונה, או שוכרים מנהלי מחקר ופיתוח או מנהלי יצוא, לדוגמה, משתמשים בניתוחים כלכליים על מנת להגדיר החזר הון על ההשקעה (ROI). בודקים, למשל, כמה זמן ניתן לחסוך בעזרת מכונה או טכנולוגיה חדשה בעת אספקת מוצר לשוק או כיצד היא תשפר את איכות המוצר או תתרום למכירות.

ניתן לומר שללא מדידה מדויקת ומהימנה של מחקר ופיתוח לא נוכל לעצב אסטרטגיות לשיפור ביצועים. הרציונל צריך להיות זהה גם במשאבי אנוש. מכאן עולה השאלה האם כשאנשי משאבי אנוש מציגים תוכנית עבודה למנכ"ל הם מגבים ומחזקים את נחיצותה בעזרת נתונים פיננסיים?

שאלה נוספת היא האם כשמציגים תוכנית הדרכה או תוכנית ניהול ביצועים עדיף לדבר על רווחת העובדים וחשיבות ההשקעה בהם או שכדאי להציג נתונים המראים שהתוכניות יובילו לייעול של תהליכים, רווח כספי, הגברת פריון ב-15% וצמצום תחלופת עובדים ב-18%? ניתן אפילו לגבות את הדברים עם Benchmark בינלאומי המציג תוצאות עסקיות ברורות.

ברור למדי איזו מהאפשרויות תשכנע את המנכ"ל להקצות לתוכנית תקציב. המציאות מחייבת את האחראים על משאבי אנוש לתרגם לכל שדרת הניהול את המשמעות של הקשר בין ניהול ההון האנושי לתוצאות העסקיות של החברה.

מדידה ומעקב אחר התוצאות נהפכה לצורך הכרחי להשגת מטרות אלה. מנהלי משאבי אנוש נדרשים להיות שותפים אמיתיים להשגת תוצאות עסקיות טובות ולא רק לתרום לשיפור מעורבות עובדים במקום העבודה שלהם או הגדלת שיעורי השתתפות ביוזמות כאלה ואחרות. לכן, מומחים רבים בפרקטיקה ובאקדמיה קוראים לאנשי משאבי אנוש להשתמש בנתונים שיש לפניהם בצורה נכונה.

מימוש אסטרטגיית ההון האנושי מהווה גורם מפתח ביישום האסטרטגיה העסקית של הארגון, והוא מביא לשיפור כושר התחרות של הארגון, מצוינות וחדשנות. בשוק התחרותי הקיים כיום ארגונים שונים מתארים את היתרון היחסי שלהם על פני חברות מתחרות במונחים של הון אנושי איכותי, שמביא לידי ביטוי ומימוש את מגוון היכולות שלו. מדידה של תפוקות משאבי אנוש בארגון עשויה להראות אם התעדוף שהארגון יצר מוכיח את עצמו - ואם יש מקום לשיפור ולשינוי בהתנהלות הארגון.

ארגונים בנויים מאנשים. פונקציית משאבי אנוש נמצאת בצומת קריטי ועל ארגונים לקשור את עובדי הארגון לאסטרטגיה הארגונית. הצומת מאפשר להביא לשולחן ההנהלה נקודת השקפה ייחודית המושפעת מהבנה כיצד לתאם בין פעילויות שונות של הארגון, לפתח את ההון האנושי, ולהוביל תהליכים בו.

האתגרים העסקיים העומדים בפני ארגונים דורשים ממנהלי משאבי אנוש להרחיב את תחום השפעתם בארגון, על ידי חישוב ומקסום התשואה על ההשקעה בהון האנושי. רק כך השיח על משאבי אנוש כשותף עסקי בארגון ובעל כיסא בשולחן ההנהלה יקבל תוקף אמיתי.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker