מעבדות לחירות: כך בינה מלאכותית תשחרר ארגונים לחופשי

בינה מלאכותית משחררת ארגונים ועובדים מהשתעבדות למטלות טכניות יבשות, ומזמנת להם את החירות להתמסר למה שהם נועדו להיות מלכתחילה - הון אנושי, על כל המשתמע בכך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרובוט סופיה, לו בינה מלאכותית
הרובוט סופיה, לו בינה מלאכותיתצילום: Denis Balibouse / REUTERS

בשנים האחרונות צירוף המלים בינה מלאכותית, ובשפה המקצועית AI -Artificial Intelligence, נהפך לשם נרדף לחמצן של המאה ה-21. בתחום המנהיגות הארגונית כבר הוכח מחקרית כי בינה מלאכותית מסייעת לארגונים לקבל החלטות טובות יותר ולהגדיל רווחים – ביחוד בתחום ההון האנושי – שורת הרווח הגבוהה ביותר בכל ארגון, שמהווה 70% מסך תקציבה.  

אף על פי כן, ארגונים הנעזרים בבינה מלאכותית כדי לשפר תהליכי הון אנושי עדיין נמצאים בעמדת מיעוט. אחת הטענות השכיחות להימנעות זו טמונה בסברה כי בינה מלאכותית עלולה לייתר את ההון האנושי.

גם אם חלק מהמקצועות יוחלפו בעתיד על ידי רובוטים, טענה זו רחוקה שנות אור מהאמת. אם כבר, יש בכוחה של בינה מלאכותית לשחרר עובדים מהשתעבדות למטלות טכניות יבשות ולאפשר להם התמסרות חופשית למה שהם נועדו להיות מלכתחילה - הון אנושי, על כל המשתמע.

הנה חמש סיבות מדוע השימוש בבינה מלאכותית הופך ארגונים מעבדים לבני חורין:

1. בינה מלאכותית משחררת אותנו מחזרה סזיפית על משימות: בעוד מנהלי גיוס מבזבזים זמן יקר במעבר על אלפי קורות חיים ומאות ראיונות, בינה מלאכותית יכולה לאתר, בלחיצת כפתור, את המועמדים בעלי סיכויי הקליטה הטובים ביותר. יתרון זה מאפשר למגייסים להתפנות לראיונות עומק משמעותיים עם המועמדים הנבחרים ולבצע השמה מדויקת ותפורה למידות הארגון.

איש ביטחון בתחנת מטרו בבייג'ין מביט במסך של תוכנת בינה מלאכותית הבודקת את חום גופם של האזרחיםצילום: AFP

2. בינה מלאכותית מאפשרת לאנשי מכירות למכור יותר: אנשי מכירות מבזבזים זמן על חיזור אחר לקוחות פוטנציאליים, שליחת מיילים ועדכון מערכת ניהול הלקוחות, במקום לצאת לשטח ולטפח מערכות יחסים אמיתיות עם לקוחות. המידע שמציעה הבינה המלאכותית חוסכת הוצאות כלליות גבוהות בתהליכי המכירה, מאפשרת ללמוד מעמיתים עם ביצועים גבוהים יותר ולהתמקד במשימות חיוניות כמו הקשבה, שאילת שאלות, ומציאת פתרונות יצירתיים לבעיות.

לעובדים יש זמן רב יותר לחשיבה אסטרטגית, התייחסות אישית ללקוחות וייעול תהליכים. כל אלה מגבירים פרודוקטיביות ומייצרים תשואה גבוהה יותר על ההשקעה.

3. בינה מלאכותית מאפשרת לעובדים להתמקד בלהיות רגישים ויצירתיים: בינה מלאכותית יכולה לקרוא, לנתח ולהנגיש לנו מידע חיוני רב תוך שבריר שניות, אולם היא אינה יודעת איך להסתכל לאדם אחר בעיניים, לזהות את מצב רוחו ולדעת לומר את המלים הנכונות.

אינטליגנציה רגשית היא מנת חלקם הבלעדית של בני אדם: זהו ערך מוסף מבודל שבינה מלאכותית לעולם לא תוכל להשיג. בדרכה הקרה והטכנית, בינה מלאכותית מזמנת להון האנושי מידע ומותירה לו זמן יקר להפוך אותו לידע ולהגיב למצבים מורכבים וחסרי ודאות ברגישות וביצירתיות, מתוך חשיבה ביקורתית.

בעולם העבודה הכאוטי של המאה ה-21, אלה החומרים שהופכים הון אנושי ליתרון תחרותי.

תוכנת בינה מלאכותית של אופטים לניהול חקלאות ביתית צילום: בלומברג

4. בינה מלאכותית מייצרת תעשיות חדשות ומקורות תעסוקה חדשים: כמו שמהפכת הדיגיטל יצרה קשת רחבה של מקצועות חדשים ונחוצים בתחום הניו מדיה, כך גם הבינה המלאכותית עתידה להגדיל תפוקות ולגרום לפריחה תעשייתית בהיקפים שמעל ומעבר לכל דמיון.

יתרונה הגדול טמונה ביכולתה להמשיך ולהתפתח לאור דרישות השוק ורוח הזמן. כך גם בתחום התעשייה ומקצועות התעסוקה. גם אם כיום זה בלתי נתפס, טכנולוגיות חדשות עתידות לייצר תעשיות ומקצועות חדשים, ולצדן משרות חדשות בתחומי עיסוק של עולם העבודה העתידי.

5. בינה מלאכותית מחזקת את עוצמת ההון האנושי: כניסת הבינה המלאכותית כשחקנית חיזוק בארגונים יצרה צורך גובר והולך ללמד עובדים ורובוטים לעבוד יחד. למנהלים בכלל, ולמנהלי משאבי אנוש בפרט, יש תפקיד חשוב בלהבטיח לארגונים מעבר חלק ויעיל אל עולם העבודה העתידי. גם כשרובוטים מנהלים את תהליכי המיון והגיוס הראשוניים, יש חשיבות מכרעת שמנהלי הארגון יתכנתו אותם כך שיידעו לשאול את השאלות הנכונות ולהגיב בצורה שלא תעורר אנטגוניזם אצל המועמד.

כדי שבינה מלאכותית תייצר מכירות גבוהות יותר, על בני אדם להכתיב לה את המאפיינים הרצויים שהופכים איש מכירות טוב למעולה. מכאן שלא רק שהבינה המלאכותית לא תייתר בני אדם, היא אף תלויה בהם כדי לייצר תפוקות טובות.  

עליונות ההון האנושי לעולם תעמוד בעינה, בעוד הבינה המלאכותית חוסכת ממנו עבודת פרך ומותירה לו את החירות להשקיע בלהיות הגרסה הכי טובה של עצמו.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker