אפשר לשנוא אותה, אבל היא בכל מקום עבודה - ואתם צריכים אותה כדי להצליח

לא רוצים להתלכלך בפוליטיקה? אל תהיו צדקנים, ואל תוותרו על האינטרסים שלכם. בעבודה, הכל מתחיל ונגמר במערכות יחסים - גם עם הרכלנים של המשרד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסדרה "המשרד"
מתוך הסדרה "המשרד". אי אפשר לברוח מפוליטיקה

"אני? פוליטיקה ארגונית? אין סיכוי", אמרה לי סמנכ"לית משאבי אנוש של חברה ציבורית במרכז הארץ. "את בבעיה גדולה", אמרתי. לא בגלל שמדובר בצדקנות מעושה (גם), אלא שאפשר לאהוב אותה או לשנוא אותה, אבל הפוליטיקה חיה ונושמת בכל ארגון.

"בסירוב להשתתף במשחק הפוליטי, את מוותרת מראש על הצלחה", אמרתי. תבינו, הבנת חוקי המשחק מאפשרת לכם לקדם אינטרסים בצורה הוגנת ואף לנטרל התנהגות פוליטית לא ראויה. ה"אני, בניגוד אליך, לא מתלכלך בפוליטיקה ארגונית. אני עוסק רק בעבודה נטו" - זה ניסיון לא תמיד מודע להחמיא לעצמנו שאנו נעלים מוסרית. האומנם?

אי אפשר לברוח מפוליטיקה. היא נוצרת מעצם העובדה שבני אדם שונים זה מזה בכל מה שהם מביאים איתם למשרד: רגשות, צרכים, שאיפות, פחדים וחולשות. כך, פוליטיקה ארגונית מתרחשת בכל פעם שמאפייניו של עובד אחד באים על חשבון אלה של עובד אחר. אם נוסיף לכך הבדלי מעמדות היררכיים ומשאבים מוגבלים שמאפיינים כמעט כל מקום עבודה, נמצא שפוליטיקה ארגונית היא בלתי נמנעת.

למרות שהאינסטינקטים הטבעיים שלנו קוראים לנו לברוח מפוליטיקה ארגונית, ההתעלמות ממנה עלולה לגרום לנו נזקים למיתוג האישי שלנו, לאופן שבו אנחנו ממוצבים בארגון וביכולת שלנו להתקדם בו.

מכאן שאין מנוס מלקבל אותה כעובדה, להשתמש בה בחוכמה ולגרום לה לפעול לטובתנו. הבנה טובה של המשחק הפוליטי בארגונים מאפשרת למנהלים לקדם את האינטרסים שלהם ושל צוותיהם בצורה הוגנת ומתאימה, להיות ערניים להתנהגות פוליטית לא ראויה ולמנוע מצבים שבהם קבוצה אחת תפעל תוך גרימת סבל לקבוצה אחרת.

מתוך הסדרה "הטובות לקרב"
מתוך הסדרה "הטובות לקרב". מי הם בעלי ההשפעה האמיתיים?צילום: CBS / באדיבות yes

כך תשחקו משחק פוליטי הוגן בארגונכם

מפו את בעלי הכוח וההשפעה: מעבר למבנה הארגוני ההיררכי, שאלו את עצמכם שאלות כמו: מי הם בעלי ההשפעה האמיתיים? את מי מעריכים ומכבדים? למי יש את כוח הסמכות, אך אינו מפעיל אותו? מי הם המנטורים הכוכבים, ומי המוח שעומד מאחורי הארגון?

לאחר שזיהיתם את מוקדי הכוח, יש לבחון את האינטרקציות ומערכות היחסים בארגון: מי מסתדר עם מי, מי מתקשה במערכות יחסים, האם יש קליקות של מקובלים ולא מקובלים והאם הן מבוססות על חברות, כבוד או ערך אחר. נסו להבחין כיצד זורמת ההשפעה בתוך הקליקות, והאם קיימות בהן קונפליקטים או צורות של התעללות.

צרו קשרים ושפרו אינטליגנציה רגשית: בארגונים ובפוליטיקה, הכל מתחיל ונגמר במערכות יחסים. לכן, צאו מאזור הנוחות וצרו רשת קשרים משמעותית ואיתנה עם קולגות, מנהלים ובכירים ברחבי הארגון. זכרו שאנשים אוהבים לדבר עם אנשים שמקשיבים להם, לכן הקפידו לתרגל הקשבה פעילה. נסו להתוודע לרגשות שלכם, להבין מה 'מפעיל' אתכם ולספור עד עשר לפני כל תגובה. בהתאמה, נסו להיות קשובים לרגשותיהם של עמיתים ולהבין את הגישה המועדפת עליהם.

הפיקו תועלת מרשת הקשרים שלכם: באמצעות מערכות היחסים שלכם, באפשרותכם לחזק את המותג האישי שלכם ולהעלות את קרנו של הצוות שלכם בעיני אחרים. הקפידו לתקשר את הישגיכם ברשת הקשרים שלכם. הדבר עשוי לפתוח בפניכם אפשרויות מעניינות ומגוונות בתוך הרשת ומחוצה לה. עשו זאת במתינות וחוכמה, הימנעו מלדבר סרה על אחרים ושמרו את היעדים הארגוניים בראש סדרי העדיפויות. חשוב שתהיו מסוגלים לתת דין וחשבון על עבודתכם ולשקף יושר ויושרה. הקפידו לבקש משוב מאנשים עם גישה שונה משלכם, כדי ללמוד מה חשוב לאנשים ברשת שלכם ולזכות בהערכתם.

דעו את האויב: סון-דזה, מחבר הספר "אמנות המלחמה", מייעץ לנו "לשמור את חברינו קרובים – ואת אויבינו קרובים עוד יותר". לכן, גם אם הדבר מנוגד לאינסטינקטים שלנו, כדאי להתוודע בזהירות לרכילאים ולמניפולטורים בארגון. היו אדיבים אך זהירים, כדי שלא ישתמשו לרעה בפליטת פה שלכם. נסו להבין את המוטיבציות שלהם, כדי שתוכלו להימנע מלהיפגע מהמניפולציות הפוליטיות שלהם. זכרו: גם אם התנהגותם נובעת מחוסר ביטחון, מדובר באנשים מתוחכמים ומסוכנים.

נטרלו פוליטיקה שלילית: הימנעו מרכילות, משום שאינכם יודעים את טיבו של המידע שהגיע לידיכם. צאו מתוך הנחה שדיסקרטיות לא קיימת, לכן בחרו היטב את הנושאים שתבחרו לשתף עם אחרים. הישארו מקצוענים בכל עת והימנעו מלהישאב לתוך ויכוחים והאשמות נגדיות. אם נקלעתם לקונפליקט, נסו למצוא פתרון שמקובל על שני הצדדים. בבואכם להציף בעיות או להביע ביקורת, דברו בביטחון אך לא באגרסיביות. חשוב מכל, הקפידו לפעול מתוך ראיית טובת הארגון והיו נאמנים לערכי הבסיס שמגדירים אתכם כבני אדם: בתוך המשרד ומחוצה לו.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker