הקשר בין בדידות, שוק העבודה וסיכון אובדני

ישראל וארגונים בשוק העבודה צריכים לבנות תוכנית שמטרתה להתמודד עם המצוקה הנפשית שתיווצר בעקבון הסגר השני

רוית אורן
רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתיבי איילון ריקים בתקופת הסגר הראשון, באפריל
נתיבי איילון ריקים בתקופת הסגר הראשון, באפרילצילום: תומר אפלבאום

הפצצת ידע

מהדורות החדשות מפציצות אותנו במידע בנוגע לכמות החולים המאומתים ומספר המתים מקורונה. אולם הסגר השני הבא עלינו ״לטובה״ לכבוד השנה החדשה מאיר בזרקור על המשבר הנפשי שמתעמם והולך לצד המשבר הרפואי. המתח, הלחץ והחרדה בקרב חלק ניכר מהציבור מתגבר והולך – ואנחנו רק בתחילת הדרך.

״סוכן תרבות״

במארס התראיינתי בתוכנית "סוכן תרבות" עם גאולה אבן וקובי מידן על עבודה מהבית. במסגרת הדיון הועלתה העמדה שעבודה מרחוק כוללת בתוכה מרכיב בדידות מובנה, שאינו מתאים לכל אחד. בדידות היא גם ככה אחד האתגרים הגדולים של החברה שלנו כיום, ועבודה מהבית עבור אנשים שסובלים מבדידות עשויה להחמיר את תחושת הבדידות אף יותר.

קרקע פורייה לתחושת בדידות

הסגר הוא קרקע פורייה מאוד להתגברות רמת החרדה ותחושת הבדידות והדיכאון בציבור. לפי מחקרים וניסיון קליני ניתן לראות כי חרדה ודיכאון עלולים להגביר את שיעורי האובדנות בקרב אנשים. רק בימים האחרונים היו בישראל ובעולם מספר מקרי התאבדות של חולים, מבודדים וצוות רפואי. לא היתה לכך התייחסות בטלוויזיה כי מדובר במשהו שהוא כנראה פחות קריטי מהמגפה המשתוללת.

בעת תכנון הסגר, אם היה כזה, היה חשוב לדבר על ההשלכות הנפשיות שלו ולתת להן מקום. כחברה, אנו מחויבים לתת ביטוי גם לחוסן נפשי בשעות משבר, לאפשר תקווה ומשמעות, להציג נתונים שיספקו תחושת שליטה ואפילו ודאות חלקית - עניינים שלצערי רחוקים מלהיות חלק מהמציאות שלנו.

עבודה מהבית. אילוסטרציהצילום: Shooting Star Studio / Shutterst

מה זה בדידות?

על פי החוקר כריסטופר מ' מסי, בדידות נחשבת לחלק ממבנה ביולוגי, שבדומה לתחושות רעב, צמא וכאב, מהווה רמז פנימי שגורם להתנהגות שמטרתה לפגוע פגיעה. כלומר, כפי שרעב גורם לנו לחפש אחר מזון וכאב גורם לנו להימנע מגירוי מכאיב, תחושת בדידות מכוונת אותנו לחפש אחר אינטראקציות חברתיות חיוניות ולהימנע מאינטראקציות בלתי מספקות.

התשובה: מערכות יחסים טובות יותר

נסו לטפח מערכות יחסים טובות עם עובדיכם, גם מרחוק. מדובר במערכות יחסים שעשויות לסייע לתחושת הבדידות. בימים אלה עולם העבודה מתחיל שוב לצעוד לעבר סגר שני, שנחשב לניסוי הבידוד והבדידות הגדול בתולדות האנושות. הניסוי הזה משפיע עלינו בדרכים שונות. חלקינו מרגישים תחושות קשות של מתח, דכדוך, היעדר חופש וחסך במגע אנושי. יש פתגם ישן ורלוונטי מתמיד שאומר ש'לא טוב היות האדם לבדו'. לפיכך, הסגר והריחוק מחייבים אותנו כמנהלים לנסות ולהבין מהו התבלין הסודי שארגונים זקוקים לו כדי שעובדיהם יצליחו להרגיש פחות בדידות.

את התשובה לשאלת התבלין מצאתי באחד ממחקרי ההתנהגות היסודיים והממושכים בתולדותינו בתחום חקר מבוגרים, הידוע גם בכינויו "מחקר האושר הגדול". המחקר שבוצע ב-1939 באוניברסיטת הרווארד בקרב 724 נשאלים ועד היום - ניסה לבדוק איך משתנים פסיכוסוציאליים בילדות יכולים לנבא בריאות פיזית ונפשית בעת זקנה. בהרצאת טד ב-2015, פרופסור רוברט וולדינגר - מנהל מרכז המחקר בהרווארד, תיאר זאת כך:" יחסים טובים שומרים אותנו מאושרים יותר ובריאים יותר, נקודה".

כך תטפחו מערכות יחסים טובות עם עובדיכם בעבודה מרחוק

כמנהלים, אין ספק שנדרשת מאתנו השקעה רבה יותר כדי לפתח ולטפח קשרים עמוקים באמצעים וירטואליים. אף על פי כן, אם ניצמד לערכים אנושיים אוניברסליים שחוצים גבולות פיזיים כמו כבוד, חיבה, אמינות, שקיפות והתייחסות אישית - זה אפשרי.

1. מצאו מכנים משותפים

השקיעו זמן בשיחות עם העובדים שלכם, באופן קבוע ותדיר. שאלו שאלות כדי להכיר אותם טוב יותר והקפידו לשתף לא רק בענייני עבודה - אלא שתפו גם בנושאים אישיים. הקפידו למצוא מכנים משותפים עם העובדים שלכם שחוצים את גבולות העבודה, בונים חיבה הדדית ועוזרים לכם לשדר על אותו גל. שאלו שאלות כדי להכיר את האדם העובד מולכם.

2. בססו את האמון ואת האמינות

מספר לא מבוטל של מחקרים אקדמיים מצאו קשר ישיר בין מידת האמון של עובדים במנהליהם לבין ביצועים. בתקופה זו, שבה העבודה מרחוק נמשכת עד מועד לא ידוע, חשוב עוד יותר שהעובדים שלכם ירגישו שהם יכולים להאמין לכם ולבטוח בכם. עמדו בהבטחות ובהתחייבויות שלכם כלפיהם והתנהלו בשקיפות בכל הקשור למידע חדש. הכירו בהם ופרגנו להם על פעולות והישגים חיוביים, דאגו שהם ירגישו שאתם שומעים אותם, מגבים אותם ומעריכים אותם. בישיבות, הקפידו שקולם של כל חברי הצוות יישמע - כולל השקטים והמופנמים, והקפידו לשתף אותם בתהליכי קבלת ההחלטות.

3. גלו אנושיות ואמפתיה

פנו זמן לשיחה יומית קצרה עם כל עובד בנפרד. דאגו לדרוש לשלומם, לראות איך עובר עליהם היום, מה קורה בחייהם ושתפו גם מצדכם, במינון מידתי שיוצר חיבור ואכפתיות. זכרו: עסקים עושים עם אנשים. בעולם עבודה שאיבד חלק גדול מהמבנים הישנים שלו, נדמה שהמבנה העתיק החשוב ביותר שנותר על קנו ויכול להצעיד את הארגון שלכם קדימה הוא האנושיות. ברוח זו, ״הסתכלו לעובדים שלכם בעיניים״ וקיימו איתם שיח מיטיב ואכפתי, מכל הלב.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker