רוצים להפוך ל"לוחמי אור"? חכו רגע עם מטף הכיבוי

נראה שלא אצליח להשפיע על הנתק של נבחרי העם בכל מה שקשור לניהול משבר הקורונה, אבל אוכל להציע חמישה שלבים טובים לניהול המשבר אצלכם בארגון. פרק שלישי

רוית אורן
רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוותי כיבוי אש
צוותי כיבוי אשצילום: אמיל סלמן

"והארץ היתה תוהו ובוהו, וחושך על פני תהום". ציטוט זה מסיפור הבריאה מגלם בתוכו את התחושה הרווחת בקרב מרבית אזרחי מדינת ישראל למול האופן שבו הממשלה מנהלת את משבר הקורונה. זגזגת ההחלטות שקיבלו נבחרי הציבור במגוון סוגיות – החל בנוגע לקייטנות, עבור דרך מסעדות, חדרי הכושר וכלה בסגירת הים בשבתות, לצד נתק מוחלט בין מקבלי ההחלטות לציבור הרחב - מצביעים על כאוס והיעדר תהליך מבוקר של הפקת לקחים לצד ניהול שיטתי של המשבר תוך כדי תנועה.

החיים הם לא סאטירה                           

אירועי הקרקס האחרונים הזכירו לי את אחד הפרקים מתוכנית המערכונים הסאטירית משנות ה-70 'ניקוי ראש', בו שר ההסברה, בדמותו של דובי גל, מציע פתרון יצירתי. "לאחר שיקול ממושך ומחשבה מעמיקה, ולאור יחסי האנוש המעורערים, התביעות המוגזמות, האמצעים המוגבלים, התקציב המנופח, השביתות הפראיות, הסנקציות שלוחות הרסן, האמון המעורער והמצב הכללי המחמיר והולך, אני מציע בזאת לסגור את המדינה לשלושה חודשים, לפטר את התושבים, לערוך בדק בית יסודי ולהתחיל הכל מחדש". המערכון מסתיים בהכרזה של רבקה מיכאלי ש "המדינה נעולה! המדינה הבאה בנובמבר בשעה 18:30".

אבל החיים הם לא תוכנית סאטירה, וכשם שמנהגינו אינם יכולים לנעול את המדינה מבלי שיהיו לכך השלכות הרות גורל, כך גם לא ניתן לנהל משבר ארגוני בעצימת עיניים ובאקלים של נתק ניהולי. היטיב לנסח זאת פאולו קואלו בספרו המדריך ללוחם האור: "אין זו הצלילה הגורמת לאדם לטבוע, אלא העובדה שהוא נשאר מתחת למים".

כך תנהלו את המשבר בארגונכם

ניהול משבר הקורונה הוא מהאתגרים הקשוחים ביותר שידעה הכלכלה, והדרך להתאוששות רצופה במהמורות רבות. כדי לצלוח את המשבר, על כל ארגון – והמדינה ביניהם - להסתכל פנימה, ללמוד באופן שיטתי את הנתונים, להקשיב לדאגות ולחרדות של ההון האנושי ולפעול לאורם באמפתיה. נראה שלא אצליח להשפיע על הנתק של מקבלי ההחלטות בדרג המדיני – אבל אוכל להציע חמישה שלבים טובים לניהול המשבר.

כבו את השריפה בחוכמה

כששריפה מתלקחת, האינסטינקט הראשון שלנו הוא הוא לשלוף את מטף הכיבוי ולכבות אותה מיד. אותו דבר בארגונים: הנטייה הטבעית שלנו היא לפעול מהר כמו על אוטומט כדי לפתור את הבעיות. אלא שלפעמים החיפזון מהשטן, ולא כל שינוי מתאים לכל ארגון.

לכן, בין אם אתם חושבים לצמצם כוח אדם, להעביר עובדים לעבודה מרחוק או להעביר את כל העסק לעבודה מקוונת, חכו רגע עם מטף הכיבוי. קודם נתחו מה קורה בעסק שלכם ואיך השינויים ישפיעו על העובדים. דברו איתם, קחו בחשבון את צרכיהם, הבינו את השינויים הנדרשים וגבשו תכנית אסטרטגית שמתאימה לצרכי הארגון ולאנשים שלכם.

צרו נרטיב מגובש, שקוף ולא מזגזג

האופן שבו תגיבו למשבר ישפיע בצורה מכרעת על הצלחת העובדים והעסק בהמשך הדרך. לאחר ששיתפתם את העובדים בהתלבטויות וכיווני הפעולה, המידע שאספתם דורש מכם תגובה חכמה בצורה של נרטיב מגובש, שקוף ולא מזגזג: מתווה מסודר, ממנו כל עובד יוכל להבין מה מצופה ממנו בתקופה זו.

מסעדה סגורה בתל אביבצילום: מגד גוזני

זכרו שגיבוש הנרטיב הוא באחריותכם ובלעדיו העובדים עלולים להניח הנחות או מסקנות שגויות לגבי המתרחש – דבר שיגרור אחריו קצר בתקשורת וכאוס. הימנעו מעמימות והקפידו לתקשר את הנרטיב בבהירות לאורך ולרוחב הארגון.

צרו אקלים תומך

אנשים מגיבים לשינוי בדרכים שונות ומגוונות. העובדים שלכם עלולים להרגיש הצפה והתשה שאם לא יטופלו כראוי ישפיעו על הביצועים. גם אם אתם עצמכם אינם בטוחים בדרך החדשה שגיבשתם וחווים מהמורות תכופות, חשוב להבין עד כמה חיוני לשמור על אקלים חיובי, אמפתי, תומך ונורמלי ככל הניתן - כתנאי להצלחת הארגון. תמיכה יזומה שלכם בעובדים ובמנהלים שלכם תעזור לכם להחזיר לארגון את המומנטום שלו.

בנו שגרה בתוך השינוי

אחרי שהתייחסתם לצרכי העובדים, ביצעתם התאמות והתמקמתם במצב 'הרגיל-חדש' של הארגון, חשוב לזכור שהשינוי הבא נמצא מעבר לפינה. כאן אתם נדרשים להבין איך השינויים שביצעתם ישפיעו על צורת העבודה, האנשים והתרבות הארגונית? איך נערכים לקראת גל השינוי הבא? גם אם המשבר שינה את ה-DNA הארגוני שלכם וייקח זמן עד שתצליחו לחבר את החלקים ולחזור למסלול, בחינת התרחישים והיערכות לגל הבא יעזרו לכם להניע את גלגלי הארגון קדימה.

תחשבו הצלחה - תהיה הצלחה: לא תמיד זה מרגיש כך, אבל ניהול משבר ארגוני גדול  - גם אם הוא נעשה מכורח הנסיבות - יכול להיות מאוד מתגמל לטווח הרחוק. אתם מנהלים היום שינויים מרחיקי לכת שעשויים לפתוח בפניכם הזדמנויות לפורמטים עסקיים חדשים. חשיבה בריאה, תגובות חכמות ותמיכה בלתי מסויגת בעובדים שלכם יעזרו לכם לצאת מהמשבר מחוזקים.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker