רחוק מהעין, עמוק בלב: הגישה שיכולה להצעיד את הארגון שלכם קדימה

בימים של פוסט קורונה, עלינו להימנע מהבחנה בין מערכות יחסים פרונטליות לווירטואליות, ולהבחין בין מערכות יחסים טובות ללא טובות. כך תטפחו מערכות יחסים טובות עם עובדיכם, גם מרחוק

רוית אורן
רוית אורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מג ראיין בסרט יש לך הודעה
צילום: מתוך הסרט "יש לך הודעה"

בשבוע שעבר התראיינתי בתוכנית "סוכן תרבות" עם גאולה אבן וקובי מידן על עבודה מהבית. בדיון הוצג טיעון שעבודה מרחוק חובקת בתוכה מרכיב בדידות מובנה, ולכן אינה מתאימה ואף עלולה להזיק לעובדים שבאופיים זקוקים לתקשורת בינאישית רבה. האמנם?

בין בדידות לבידוד

כדי לתת מענה לסוגיה, כדאי להבחין בין שני מושגים דומים אך שונים במהותם: בדידות ובידוד. על פי הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, בידוד חברתי מתייחס לכמות האובייקטיבית של קשרים חברתיים שבהם האדם מעורב, בעוד בדידות משקפת את הבידוד החברתי הנתפס על ידי האדם עצמו.

במלים אחרות, בעוד בידוד הוא מצב אובייקטיבי נתון שבו אדם מרוחק פיזית מהסביבה, הבדידות היא תחושה סובייקטיבית שמשתנה מאדם לאדם. אדם אחד יכול להרגיש בדידות גם כשהוא מוקף אנשים, בעוד אדם אחר ירגיש מסופק חברתית גם כשהחוג החברתי שלו מצומצם מאוד, או אפילו כשהוא פועל לבדו.

איפה זה פוגש אותנו?

בימים אלה עולם העבודה מתחיל לצעוד את צעדיו הראשונים לאחר אירוע שנחשב ללא פחות מניסוי הבידוד והבדידות הגדול בתולדות האנושות. הניסוי הזה פגש אותנו בדרכים שונות. בעוד חלקינו הרגשנו תחושות קשות של מתח, דכדוך וחסך במגע אנושי, אחרים הרגישו שקט נפשי ואף חוו רגעי השראה. הקיטוב המעניין הזה בין "לא טוב היות האדם לבדו" ל"חופשי זה לגמרי לבד" הוא הזדמנות טובה עבורנו לנסות ולהבין מהו התבלין הסודי שארגונים זקוקים לו כדי שעובדיהם יצליחו לעבוד מרחוק מבלי להרגיש בודדים.

מערכות יחסים טובות יותר

את התשובה מצאתי באחד ממחקרי ההתנהגות היסודיים והממושכים בתולדותינו בתחום חקר מבוגרים, הידוע גם בכינויו מחקר האושר הגדול. המחקר, שבוצע מ-1939 ועד היום באוניברסיטת הרווארד בקרב 724 נשאלים, ניסה לבדוק איך משתנים פסיכוסוציאליים בילדות יכולים לנבא בריאות פיזית ונפשית בעת זקנה. בהרצאת טד ב-2015, פרופסור רוברט וולדינגר, מנהל מרכז המחקר בהרווארד, תיאר זאת כך:" יחסים טובים שומרים אותנו מאושרים יותר ובריאים יותר, נקודה". הגורם המרכזי שקבע יותר מכל כמה מאושרים ובריאים היו משתתפי המחקר לאורך חייהם היה לא מה הם עשו או כמה כסף הרוויחו, אלא איכות מערכות היחסים שלהם.

עד משבר הקורונה, נהגתי ליצור הפרדה בין מערכות יחסים פרונטליות למערכות יחסים וירטואליות. אולם המציאות החדשה גרמה לי להבין שגם באמצעים וירטואליים אפשר וכדאי לייצר מערכות יחסים משמחות ואמיתיות. הדבר יכול להתקיים לא רק בחברות גלובליות שמורגלות לקדם פרויקטים מרחוק, אלא בכל תחום עשייה. כשהצלחתי בתקופה זו לקיים קשר טוב עם הסטודנטים שלי בטכניון, הסטז'ריות שלי, לקוחותיי וחבריי - הבנתי שההבחנה הנכונה אינה בין מערכות יחסים פרונטליות לווירטואליות אלא בין מערכות יחסים טובות או לא טובות. לאור העובדה שארגונים רבים יוסיפו לעבוד מהבית עוד זמן רב, כדאי למנהלים לאמץ את התובנה הזו.

כך תטפחו מערכות יחסים טובות בעבודה מרחוק

כמנהלים, אין ספק שנדרשת מאתנו השקעה רבה יותר כדי לפתח ולטפח קשרים עמוקים באמצעים וירטואליים. אף על פי כן, אם ניצמד לערכים אנושיים אוניברסליים שחוצים גבולות פיזיים כמו כבוד, חיבה, אמינות, שקיפות והתייחסות אישית - זה בהחלט אפשרי.

עבודה מהבית
עבודה מהביתצילום: בלומברג

מצאו מכנים משותפים

השקיעו זמן בשיחות פנים מול פנים עם העובדים שלכם, באופן קבוע ותדיר. שאלו שאלות כדי להכיר אותם טוב יותר והקפידו לשתף גם בנושאים אישיים. הקפידו למצוא מכנים משותפים עם העובדים שלכם שחוצים את גבולות העבודה, מחברים ביניכם כאנשים, בונים חיבה הדדית ועוזרים לכם לשדר על אותו גל. שאלו שאלות כדי להכיר את האדם העובד מולכם.

בססו את האמון ואת האמינות

מספר לא מבוטל של מחקרים אקדמיים מצאו קשר ישיר בין מידת האמון של עובדים במנהליהם לבין ביצועים. בתקופה שבה העבודה מרחוק נמשכת עד למועד לא ידוע, חשוב שהעובדים שלכם ירגישו שהם יכולים להאמין לכם ולבטוח בכם. עמדו בהבטחות ובהתחייבויות שלכם כלפיהם והתנהלו בשקיפות בכל הקשור למידע ארגוני חדש. הכירו בהם ופרגנו להם על פעולות והישגים חיוביים, דאגו שהם ירגישו שאתם שומעים אותם, מגבים אותם ומעריכים אותם. בישיבות, הקפידו שקולם של כל חברי הצוות יישמע, כולל השקטים והמופנמים, והקפידו לשתף אותם בתהליכי קבלת החלטות.

גלו אנושיות ואמפתיה

פנו זמן לשיחה יומית קצרה עם כל עובד בנפרד. דאגו לדרוש לשלומם, לראות איך עובר עליהם היום, מה קורה בחייהם ושתפו גם מצדכם, במינון מידתי שיוצר חיבור ואכפתיות. זכרו: עסקים עושים עם אנשים. בעולם עבודה שאיבד חלק גדול מהמבנים הישנים שלו, נדמה שהמבנה העתיק החשוב ביותר שנותר על קנו ויכול להצעיד את הארגון שלכם קדימה - הוא האנושיות. ברוח זו, הסתכלו לעובדים שלכם בעיניים וקיימו איתם שיח מיטיב, אכפתי ומכל הלב.

רוית אורן

רוית אורן | |מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker