מקום העבודה צריך להציע יותר מכסף

מחקרים מראים בבירור שעובדים חווים את האושר הגדול ביותר כשהם מרגישים שהם עובדים למען משהו בעל ערך. מה המשמעות של המסקנות עבור עסקים בעידן הנוכחי ואיך ניתן לשמור על עובדים לאורך זמן

רוית אורן
רוית אורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כלבים
כלביםצילום: Jens Meyer/אי־פי

מותג המזון לכלבים פדיגרי (Pedigree) ששייך לחברת מארס לא היה בהכרח שונה מחברות מתחרות. אבל בפדיגרי רצו שאהבתם לכלבים, ואמונתם כי הם משפרים את חיינו, תוטמע בלב המותג. לכן, ב-2008 פעלה פדיגרי לתרגם את ערכיה לפעולה. החברה הובילה קמפיין שמטרתו לעזור לעמותות באנגליה למצוא בתים עבור 100 אלף כלבים נטושים מדי שנה: "יוזמת האימוץ של פדיגרי".

הקמפיין העלה את המודעות לקיומם של כלבים עזובים ואת הצורך למצוא להם מאמצים אחראיים ואוהבים. אחוזים מהרווחים ממכירת מוצרי פדיגרי בתקופת הקמפיין יועדו לסייע לעמותות להמשיך במלאכת הקודש שלהם. התוצאה: תוך שלושה חודשים גויסו למעלה מ-500 אלף ליש"ט. בתוך כך, נרשמה עלייה במכירות מוצרי פדיגרי והחברה מותגה כחברה ערכית שאוהבת כלבים.

על פי ארנסט אנד יאנג, בעידן שבו לאנשים יש פחות אמון בארגונים, לעובדים יש השקפה חדשה לגבי עבודה. לתפיסתו של דור המילניאל האינטרנטי, גמישות עסקית אינה רק רצויה אלא גם חיונית על מנת לשרוד. בכדי שעובד או עובדת יישארו אצל אותו מעסיק, העבודה צריכה להציע יותר מכסף - עליה לספק מטרה. לפי מארק ויינברגר, יו"ר עולמי ומנכ"ל ארנסט אנד יאנג, "עסקים כיום מגלים שלעשות טוב משמעו גם להרוויח טוב".

במשך עשור חקר פרופסור סטנגל מגמות בקרב 50 אלף מותגים ברחבי העולם. החוקר חיפש דפוסים המאפיינים את המותגים הנמצאים בנסיקה מתמדת. הממצאים היו מפתיעים ומשמחים כאחד - והראו שהמותגים בעלי הצמיחה המהירה ביותר היו "מאורגנים סביב ערכים הנוגעים לשיפור חייהם של אנשים והפעילו את הערכים הללו במערכות היחסים העסקיות שלהם". החברות היו מגוונות מאוד וכללו חברות מוצרים ושירותים מכל התחומים, אבל היו להן רעיונות דומים באשר לערכים שהן מספקות לעצמן וללקוחות שלהן.

בספרו "הדרך אל המטרה" כותב דיימון כותר: ״מטרה יכולה להיות אצילית בלי להיות הרואית או לדרוש תעוזה או הרפתקאות מסכנות חיים". במילים אחרות, מטרות נאצלות יכולות להימצא גם בנייר טואלט. אניטה רודיק, מייסדת ומנכ"לית רשת בודי שופ, הנחשבת בעיני רבים לאחת המנהיגות העסקיות הבריטיות המשפיעות, החדשניות ובעלות החזון ביותר בכל הזמנים – היא דוגמה לכך.

לפי פרופסור בן שחר, "רודיק חסרה הרבה מהכישורים החיוניים לניהול יומיומי של חברה, כמו ניהול פיננסי ואדמיניסטרציה. היא לא הקדישה הרבה זמן לשיפור התחומים האלה. במקום זה, בעזרת האידיאליזם שלה, היא משכה אליה אנשים שהיו טובים בדברים האלה - וחלקה עמם את החזון שלה לעסק למוצרי קוסמטיקה אקולוגיים ומוסריים.

אניטה רודיק. משכה עובדים שהשלימו את חוזקותיה
אניטה רודיק. משכה עובדים שהשלימו את חוזקותיהצילום: REUTERS

פרמטרים לאורם תוכלו להנהיג באמצעות תחושת משמעות וערך

המנהיג חייב לעזור לאחרים לראות את הקשר בין העבודה שלהם למטרה הגדולה יותר 

מחקרים מראים בבירור שעובדים חווים את האושר הגדול ביותר כשהם מרגישים שהם עובדים למען משהו בעל ערך. תחושת חיוניות הכרחית למחויבות ונאמנות למקום עבודה. כפי שמוכיח מחקרו של אדם גרנט, מנהיגים שמגבשים את העובדים סביב חזון משותף ומטרה נעלה יותר יכולים להגביר לעתים בצורה דרמטית את מידת הפרודוקטיביות של הארגון. 

לפי מחקר של Global leader forecast 2018, מנהיגים שעבדו בארגונים עם מטרה מוגדרת וכתובה היו בעלי סיכוי כפול לקבל משמעות מעבודתם לעומת עמיתיהם, ודיווחו על רמות אנרגיה גבוהות ב-60% מעמיתיהם. מחקר מ-2017 של ארנסט אנד יאנג גילה ש-96% מהמנהיגים ראו במטרה מרכיב מרכזי בסיפוק שלהם מעבודתם.

כדי שמטרה תעורר השראה באחרים עליה לספק אתגר מתאים

חלל עבודה
חלל עבודה צילום: דניאל צ'צ'יק

קרוב לוודאי שהדרך האפקטיבית ביותר להפוך מטרה נועזת לבת השגה היא לפרק אותה למטרות קטנות בגודל נגיש - דבר שהוכח במחקרה של אלן לנגר. "אנשים יכולים לדמיין עצמם עושים צעדים בזמן שגבהים עצומים נראים מאיימים לגמרי״, היא כתבה.

יש להעביר לאחרים את המטרה או החזון בדרך חיובית

כמנהיגים עליכם לחתור לתרום תרומה אישית למטרה הקולקטיבית של החברה. לדוגמה, בגיוס עובדים חדשים תחפשו אנשים שמחפשים תחושת משמעות וייעוד בעבודתם. תשאלו אותם: ״מה הדברים שמעניקים לכם משמעות בעבודה?". כפי שג'ים קולינס, מחבר הספר Good to great, הגדיר בספרו ישנם שלושה מעגלים חופפים – מה מצית בך אש? (להט/תשוקה), במה אתה יכול להיות הטוב ביותר בעולם? מה ייצר לך כסף?

העברת המטרה בדרך יעילה כדי למקסם אותה – נאה דורש נאה מקיים

כפי שגנדי הפציר פעם: ״היה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם״. תתרגמו את המלים למעשים ופעולות. מנהיגים בעלי חזון הם בראש ובראשונה מודל לחיקוי. הם מראים את החזון שלהם ושאיפתם למשמעות וייעוד גדולים יותר מעצמם בכל יום. לא רק במה שהם אומרים אלא גם ובמיוחד במי שהם ובמה שהם עושים.

רוית אורן

רוית אורן | |מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker