העבודה מהבית כאן כדי להישאר

מטעמים בריאותיים, כלכליים ואחרים, העבודה מרחוק תישאר חלק משגרת העבודה החדשה גם ביום שאחרי הקורונה. מהי הדרך הנכונה לצלוח אותה היום ובעתיד לבוא?

רוית אורן
רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודה מהבית
עבודה מהבית. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: AFP

בפברואר כתבתי טור בנושא עבודה מהבית כמגמה מתחזקת בעולם העבודה, עם יתרונות בולטים בתחומי הכלכלה, הבטיחות, הבריאות וכן בתחומי איתור, מיון וגיוס טאלנטים. ואז הגיעה הקורונה. בחלומותיי הפרועים ביותר לא יכולתי להעלות על דעתי שתוך חודש ממועד פרסום הטור, העבודה מהבית תיהפך ממגמה מתחזקת לצו השעה.

המחירים הכבדים שמשלמים ענפים רבים במשק בעקבות נגיף הקורונה מסמנים לנו שגם ביום שאחרי שוק העבודה לא יוכל לחזור למה שהיה. ייקח עוד זמן ממושך עד שנוכל לשוב ולהתקהל, וגם כשיום זה יגיע - ארגונים רבים לא יצליחו לעמוד בתשלומי השכירות הכבדים של המשרדים שהיו פעם ביתם המקצועי. לכן העבודה מהבית איננה עוד צו שעה למצב חירום זמני, אלא שגרה חדשה שיש להיערך אליה, תוך הבנת המשמעויות השונות שנגזרות ממנה ותיעדופן על-פי סדר חשיבותן.

מותר האדם מהטכנולוגיה

מנהלים רבים סבורים שעליהם לשים מלוא את כובד משקל דאגותיהם על המשמעויות הטכנולוגיות של העבודה מרחוק - אולם הנחה זו שגויה מיסודה. בשבועות האחרונים אנו עדים לאופן שבו ארגונים שאינם טכנולוגיים במהותם - כמו מערכת החינוך ודומיה - עברו במהירות שיא לעבודה מהבית. הפתרונות הטכנולוגיים הקיימים בשוק כל כך מגוונים וקלים להטמעה עד כי לא נכון להחשיב סוגיה זו לאתגר מרכזי. לכן, טוב נעשה אם נניח לעובדי ה-IT לעשות את עבודתם בסוגיות של רשתות, תוכנה ופתרונות מבוססי ענן, ונתמקד בדאגה המרכזית - שלומם ורווחתם של עובדינו.

כחיות חברתיות, מרבית בני האדם רואים במקום עבודתם לא רק מקור פרנסה אלא מבנה חברתי חשוב, חלק מההגדרה העצמית שלהם והאופן שבו הם נתפשים על ידי אחרים: כאנשי מקצוע, כמנהלים וכמנהיגים. לכן, עבור עובדים רבים, המעבר הפתאומי לעבודה לבד ומרחוק נתפש כהרס טראומטי של מבנה חברתי חיוני. לנוכח תחושות אלה, לא ניתן לצפות שהמעבר הדרמטי הזה מקונטקסט אחד לקונטקסט אחר יהיה חסר כל השפעה או השלכה.

השפעות והשלכות אלה מקבלות משנה תוקף דרך מחקרים בעולמות הפסיכולוגיה, המלמדים על חמש נקודות השפעה מרכזיות: אמון, יצירתיות, שיתוף פעולה, חיבור וביטחון פסיכולוגי. אף על פי כן ולמרבה המזל, חוקרים התנהגותיים, בהם פרופ' דן אריאלי ואחרים, מצביעים על כך שעל אף שמנהלים נדרשים להיות ערים להשפעות אלה, קיימים פתרונות נקודתיים לאתגרים, כמו גם יתרונות מובהקים, לעבודה מרחוק שנכפתה עלינו.

מודעות להשפעות, לפתרונות וליתרונות יאפשרו לנו ולארגונים שלנו להפיק את המיטב מהשגרה החדשה של העבודה מהבית, ולשמור על עובדים מחוברים, שמחים ויצרניים.

עבודה מהבית בזום. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: AFP

כך תתנהלו אל מול צווי השעה החדשים של שוק העבודה

החליפו חשדנות בשיתוף ובשקיפות: במחקר שערכתי יחד עם פרופ' דנה יגיל מאוניברסיטת חיפה, בקרב 50 מנהלים ו-165 עובדים, מצאנו ששיתוף עובדים במידע באופן גלוי מחזק תחושות אמון ושותפות ומשפר ביצועים.

בתקופות של חוסר ודאות, כפי שאנו חווים כיום, מנהיגות משתפת חשובה יותר מתמיד. לכן, אם אתם רוצים שהביצועים של עובדיכם לא ייפגעו מהמעבר לעבודה מרחוק - שחררו חשדנות ביחס לאופן ביצוע עבודתם - גם אם אינכם רואים אותם פיזית. במקום, התחילו לשתף אותם בתמונת המצב המלאה ובאתגרים. ככל שתעשו את זה, האמון ביניכם יתחזק בצורה הדדית והעובדים שלכם יעבדו מתוך רצון להצדיק את העובדה שאתם סומכים עליהם ובוטחים בהם.

 מנפו בדידות ליצירתיות: בניגוד לדעה הרווחת על חשיבותה של העבודה המשותפת וההפריה ההדדית - חשוב לזכור שהתבוננות אינטרוספקטיבית של אדם בתוך עצמו יכול להיות פתח ליצירתיות רבה. עובדה זו נתמכת על ידי הממציאים והיוצרים הגדולים שידעה האנושות, בהם האמן פבלו פיקסו, שטען ש"בלי בדידות רבה, שום עבודה רצינית אינה אפשרית", ושותף מייסד של חברת אפל לצד סטיב ג'ובס, סטיב ווזניאק, שאמר ש"מי שרוצה לגבש רעיון או המצאה, מוטב שיעבוד לבד".

נסו למנף כיוון זה בעבודה מרחוק. כך למשל, תוכלו לשתף את עובדיכם באתגר מסוים, ולבקש את עזרתם בגיבוש פתרון יצירתי. אם החלטתם לאמץ את הרעיון - זכרו להכיר בעובד הממציא ולהוקיר אותו על יצירתיותו.

צרו חיבור שמח: רבות נחקר ונכתב על הקשר בין שמחה ארגונית לביצועים טובים יותר, והיום העובדים שלכם זקוקים לעוגנים של שמחה יותר מתמיד. הטכנולוגיות הזמינות והידידותיות למפגשים מרחוק מאפשרים לנו להסתכל לעובדים שלנו בעיניים ולשפר את מצב רוחם.

מעבר לענייני עבודה, נצלו את הפלטפורמות כדי להרים את המורל ולעשות להם שמח. כך למשל, תוכלו לבקש מחברי הצוות להגיע לישיבת הזום הבאה עם המשקה האהוב עליהם, להפתיע אותם במשלוחי פיצה עד הבית, ולהעביר מספר דקות של צחוק והנאה פשוטה.

חזקו ביטחון דרך הכשרה והדרכה טכנולוגיים: חוסר הוודאות שנובע מתקופה זו בכלל ומהמעבר לעבודה מרחוק בפרט, זורע אצל עובדים רבים תחושה של פחד. אחד הביטויים המשמעותיים לפחד מהעבודה מרחוק הוא הצורך להסתגל לטכנולוגיות חדשות.

מחקרים מראים שאחד האמצעים היעילים להקלה על פחדים וחרדות של עובדים הוא שמירת הקשר עמם, תוך חיזוק תחושה של שליטה אישית בטכנולוגיה. אם בחרתם בטכנולוגיה חדשה לצוות שלכם, השקיעו בעובדים שלכם בתקשורת ובהדרכה, והיו פנויים למענה סבלני במקרה של שאלות. ככל שתקפידו לעשות זאת, כך תחושת השליטה והמסוגלות של עובדיכם תגבר וביצועיהם ישתפרו בהתאם.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker