לסגור עסקות בפיג'מה: עבודה מהבית מאפשרת חיסכון של 44 מיליארד דולר - ועובדים שמחים יותר

עד 2028, כ-73% מכל המחלקות הארגוניות בארה"ב יכללו עובדים מרחוק. כל מה שרציתם לדעת על עבודה מהבית: היתרונות, האתגרים ואיך מטמיעים אותה בארגון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודה מהבית

בפברואר 2013, שבוע אחרי שנכנסה מריסה מאייר לתפקידה כמנכ"לית יאהו, היא ביטלה באחת את מדיניות העבודה מהבית והציבה בפני עובדיה אולטימטום: עליכם להתייצב יום יום במשרדי החברה - אחרת תפוטרו. "אנחנו מקריבים את המהירות והאיכות כשאנחנו עובדים בבית", כתבה מאייר במזכר לעובדים, והוסיפה שנוכחות פיזית תגביר את הפרודוקטיביות ואת המחוברות הארגונית.

אולם החשיבה של מאייר לא החזיקה מים. לראיה, שיעור העובדים מהבית ממשיך לצבור תאוצה משנה לשנה. על-פי סקר של Global Workplace Analytics, בין השנים 2013 ל-2018 חל גידול של 40% בקרב  חברות בארה"ב המציעות משרות מהבית, בעוד תחזית של חברת Upwork גורסת שעד 2028 כ-73% מכל המחלקות הארגוניות יכללו עובדים מרחוק. במלים אחרות, שילוב העבודה מהבית נהפך לנורמת העבודה החדשה של המאה ה-21, ויש להבין את הקווים לדמותה כדי לשלב אותה בארגונים בחוכמה.

מריסה מאיירצילום: בלומברג

תפוקות, סיפוק, ושימור עובדים

ממצאים מראים ששילוב עבודה מהבית משפיעה לטובה על תפוקות, שביעות רצון, שימור עובדים וחיסכון כספי. את היתרונות האלה גילתה החברה הסינית הציבורית Ctrip, כשניסתה למצוא פתרונות יצירתיים לאתגרי הניידות של 16 אלף עובדיה הגרים בפריפריות מרוחקות ממקום העבודה.

Ctrip ערכה פיילוט בקרב 500 מוקדני שירות, שחולקו לשתי קבוצות: האחת עבדה מהבית מרבית ימות השבוע ויום אחד במשרד, והשנייה המשיכה לעבוד מדי יום מהמשרדים בשנחאי.

בהשוואה לקבוצה שעבדה במשרד, נמצא שהקבוצה שעבדה מהבית הניבה תפוקה גבוהה ב-13%, תחלופת עובדים קטנה ב-50%, מספר האיחורים והחיסורים פחתו והעובדים דיווחו על סיפוק רב יותר מהעבודה.

חיסכון כספי אדיר

לאור הצלחת הניסוי, החברה אפשרה לכל עובדי הארגון לבחור בין עבודה מהבית לעבודה מהמשרד. כמעט מחצית מהעובדים בחרו בעבודה מהבית. בעקבות פעולה זו, התפוקה של Ctrip עלתה ב-22% לצד חיסכון כספי של 2,000 דולר לעובד בגין צמצום בשכירות שטח המשרדים.

בחשבון פשוט, מהלך זה חסך ל-Ctrip סכום של 16 מיליון דולר בהוצאות. הממצא האחרון עולה בקנה אחד עם ממצא של State of Telecommuting, הגורס שעבודה מרחוק חוסכת למעסיקים 44 מיליארד דולר בהוצאות נדל"ן, החזרי נסיעות, ציוד, חשמל, מים ועוד.

חיסכון בדלק, בזיהום אוויר ובמתח נפשי

יתרון נוסף נמצא בתחום הבריאות הנפשית והסביבתית. מחקר של חברת פורד בקרב 5,500 עובדים בשש ערים אירופיות מרכזיות, העלה שהנסיעה לעבודה גורמת ללחץ נפשי רב יותר מהעבודה עצמה, ואפילו רב יותר מביקור אצל רופא השיניים.

לעומת זאת, נמצא שהעבודה מהבית מספקת לעובדים סביבת עבודה שקטה יותר, עם פחות הסחות דעת, יותר אפשרות להתרכז לאורך זמן במטלות ויותר זמן עבודה רציף ונטול מתח נפשי. עוד נמצא שעבודה מהבית מפחיתה את העומס בכבישים ואת זיהום האוויר.

העבודה מרחוק משנה לא רק את צורת העבודה העתידית אלא את כל עתיד המרקם הגלובלי הנגזר ממנה. על ידי ביטול ההפרדה בין המרכז לפריפריה והוספת ממד של גמישות במיקום הפיזי של ביצוע העבודה, באפשרות החברות לבחור את עובדיה מבין מגוון עובדים רחב יותר ולגייס לשורותיה את המועמדים הטובים ביותר, ולפתח בקרבם מספר גדול יותר של טאלנטים.

אתגר הפער הבין-דורי

ובתוך כל הטוב הזה, המעבר לעבודה מהבית מציבה בפני ארגונים אתגרים לא מבוטלים שיש לתת עליהם את הדעת. אחד מהם קשור בתפישות הבין-דוריות המגוונות שמאפיינות את עולם העבודה החדש. עבור עובדי דור ה-Y וה-Z, תפישת העבודה מהבית היא טבעית ואף מתבקשת, אולם אם אתם מנהלים הנמנים על דור ה-X, היא עלולה לגרום לכם לחוסר נוחות.

אולי אתם רואים בדמיונכם את העובד שלכם בפיג'מה של מיקי מאוס או בתחתוני בוקסר של בארט סימפסון, רחמנא ליצלן, מעביר כרטיס נוכחות דמיוני בחריץ של המקרר ומיד מתפנה ליום פרודוקטיבי של משחקי מחשב, בינג' סדרות ושנ"צ כהלכתו. בעולם עבודה המאופיין ברב-דוריות, פערים תפישתיים מהסוג הזה עלולים לעורר התנגדויות המחבלות בסיכויי ההצלחה של הטמעת העבודה מהבית בארגון, ויש לתת עליהם את הדעת והטיפול המתאים.

שנ"צ כהלכתוצילום: אייל טואג

אתגרי הבדידות והקידום

בדידות נתפשת כאחד האתגרים הגדולים של האנושות במאה ה-21. עבור אנשים עם נטייה רבה יותר לסבול מבדידות, עבודה מהבית תעצים את תחושתם ואף תשפיע לרעה על קידומם המקצועי. ניסוי שערך פרופ' ניקולס בלום מאוניברסיטת סטנפורד, שבו השווה בין קבוצת עובדים מהבית לבין קבוצת עובדים במשרד, העלה ממצאים מעניינים.

למרות שהעובדים מהבית הגבירו את תפוקותיהם, הם קודמו פחות ביחס לקבוצת העובדים במשרד, כנראה כפועל יוצא מהעובדה שמנהליהם לא 'ראו' פיזית את עבודתם ומאמציהם.

אז איך עושים את זה נכון?

מתוך הבנת היתרונות, האתגרים והמורכבות של העבודה מהבית, טוב יעשו ארגונים אם ישקיעו זמן ומשאבים לתכנן אסטרטגי והדרגתי של המהלך, תוך התייחסות להיבטים הבאים:

מנוכחות לתפוקות: כדי שמהלך כזה יצליח, על הארגון לעבור שינוי עמוק בתפישת הניהול והמנהיגות, שבבסיסה ההבנה כי עובד טוב נמדד לא על פי שעות הנוכחות שלו במשרד אלא על סמך הישגיו הממשיים, ביצועיו ותפוקותיו, בעזרת כלי מדידה והערכה תומכים. זו אבן דרך בסיסית שממנה ניתן לעשות את המעבר לעולם העבודה החדש בכלל, ובתוך כך גם מעבר לעבודה חלקית מהבית.

התחילו בפיילוט: רגע לפני שתהפכו סדרי עולם, התחילו בפיילוט עבודה חלקית מהבית בתוך מחלקה אחת בארגון, והקפידו למדוד את תוצאותיו. מהלך זה יאפשר לכם לגשת להטמעה מלאה בצורה בריאה, מושכלת ומכוונת תוצאות.

צרו תמהיל נכון: סקר של מכון גאלופ מצא שעובדים המשלבים בין עבודה מהבית לעבודה במשרד מגלים מעורבות ארגונית גבוהה יותר ביחס לעובדים העובדים מהבית באופן מלא. לכן, בתכנון המהלך מומלץ לבנות תמהיל נכון ותואם תרבות ארגונית של נוכחות בעבודה מהבית ומהמשרד. כשתעשו זאת, תרוויחו פרודוקטיביות מקסימלית מצד אחד ומחוברות ארגונית מצד שני.

הכשרה והדרכה: מעבר חלקי או מלא של עבודה מהבית הוא שינוי ארגוני משמעותי שיש לנהל ברגישות ובתבונה, בייחוד מול מנהלים בכירים ומנהלי הביניים שאמורים להוביל אותו לאורך ולרוחב הארגון. כדי לצמצם אמונות מגבילות, חשדנות והתנגדות, השקיעו בהכשרה והדרכה לפני תחילת המהלך, והקפידו על שיחות משוב ותמיכה תוך כדי תנועה.

התאימו כלי תקשורת: שילוב עבודה משרדית עם עבודה מהבית מייצר לארגון אתגרי תקשורת חדשים המאתגרים את הסטטוס קוו מעל ומעבר לאתגרים שעמם מתמודדות חברות גלובליות כבר עתה. למדו את האתגרים, היעזרו בפתרונות טכנולוגיים שיקלו על המהלך והקפידו לעקוב אחרי המגמות וההתפתחויות ולהחליף את הפתרונות מעת לעת.

עזרו לעובדיכם להתנתק: בניגוד לדעה הרווחת, עבודה מהבית עלולה ליצור חציית גבולות לא בריאה בין העבודה לבית, הפוגעת ברווחתם ובאיכות חייהם של העובדים. על פי סקר של חברת Buffer בקרב עובדים מהבית, 22% מהמשיבים השיבו שהאתגר הגדול ביותר שלהם הוא להתנתק מהעבודה. אם תשקיעו בסדנאות Wellness ובהצבת גבולות מקסימליים ברורים לשעות עבודה מהבית. העובדים שלכם יגמלו לכם במוטיבציה ובבריאות נפשית.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא ראש המחקר (COR) בחברת הסטארט-אפ Keepy. היא מומחית למנהיגות ארגונית, עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-23 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל.
לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון ובאוניברסיטת בר אילן, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker