"הנך מורשית בזאת לטעות": תיכשלו, זה יהפוך אתכם למנהיגים טובים יותר

למה ארגונים זקוקים לכישלונות מפוארים, איך זה קשור למיתוג ואיזה טיפים כדאי לקחת ממי שנכשלו - וגם הצליחו בענק?

רוית אורן
רוית אורן
ג'ק מא
ג'ק מאצילום: AFP

לפני 15 שנה קיבלתי את אחת ההחלטות הגרועות בקריירה שלי. שתי משרות עמדו על הפרק: אחת במפעל תעשייתי גדול במרחק 5 דקות נסיעה מהבית, והשנייה בחברה קטנה יותר במרחק של שעה.

בחברה הקטנה והמרוחקת, בשלב הריאיון השני, נוצר קליק ביני לבין מי שהיתה אמורה להיות הממונה הישירה שלי. השיחה קלחה, היא מאוד הרשימה אותי וידעתי שאוכל ללמוד ממנה רבות. אבל בדיוק ילדתי את בתי הבכורה. הייתי מוצפת מחוויית האמהות החדשה וחששתי שהנסיעה הארוכה הלוך וחזור תפגע בקשר שלי עם בתי. ויתרתי, ובחרתי במשרה קרובה לבית במפעל הגדול וה'מסודר'.

בתוך שבוע הבנתי את גודל הטעות. נפלתי על מנהל שפעל מכוח הסמכות, המיקרו-מנג'מנט וההקטנה. כל דבר שהצעתי או שניסיתי ליזום נדחה על הסף. מצאתי את עצמי יוצאת לעבודה בדמעות, בוכה בשירותים וחוזרת הביתה מותשת נפשית כמו אחרי טיסה טרנס אטלנטית. אחרי שנה ושלושה חודשים שנמשכו כמו נצח התפטרתי. הרגשתי כישלון.

הכישלון הזה היה אחד השיעורים החשובים ביותר שלמדתי. בזכותו הבנתי שהבת שלי תעדיף אמא פחות בבית ויותר שמחה על פני אמא יותר בבית אך אומללה. למדתי איזה סוג מנהל ארצה שיהיה לי ואיזו מנהלת אני רוצה להיות.

בראיונות העבודה הבאים כבר הקפדתי לקרוא סימנים, לזהות חומרים אנושיים ולברר על תרבות הארגון. לימים נקלטתי במקום עבודה חדש שבו פרחתי – מקצועית ואישית - והשאר היסטוריה. לא הייתי יכולה לעשות את פריצת הדרך הזאת אילולא אותו כישלון מפואר.

כישלון הוא ההצלחה החדשה

בעולם עבודה חדש, חסר ודאות ועתיר טכנולוגיות שמתחלפות במהירות האור, כישלון הוא הבסיס לצמיחה. ארגונים שרוצים לעמוד בקצב נדרשים לאכול הַמְצָאָתִיּוּת לארוחת בוקר כדי לזמן לעולם את הדבר החדש הבא.

תפישת העבודה הזו לא יכולה להתקיים בלי מרווח לטעויות ולכישלונות, למידה מהירה משגיאות בהתהוות במקרה הטוב ולחוכמה שבדיעבד במקרה הפחות טוב. ההיגיון פשוט: ללא כישלונות מפוארים, ארגונים לא מצליחים ללמוד מה השתבש ולמה, מה יש לשנות וממה להימנע בעתיד כדי לשפר גרסה.

היטיב לנסח זאת הפוך-על-הפוך מייסד מיקרוסופט ביל גייטס: "ההצלחה היא מורה מחורבן, שמפתה אנשים חכמים לחשוב שהם לא יכולים להפסיד". כך תלמדו מהמצליחנים הגדולים איך להיכשל בהצלחה:

הגודל כן קובע – ג'ף בזוס, אמזון

ג'ף בזוס
ג'ף בזוסצילום: בלומברג

אחד הכישלונות המפוארים של ענקית המסחר המקוון אמזון קרה בקיץ 2014, כשהשיקו בקול תרועה את ה-Fire Phone: סמארטפון מוכוון שופינג עם תצוגת תלת-ממד חדשנית. אבל כגודל הציפיה כך גם גודל האכזבה, וברבעון השלישי אמזון נותרה תקועה עם מלאי של מאות אלפי מכשירים בשווי 83 מיליון דולר, שגרמו לה למחוק את פעילות המוצר בשווי 170 מיליון דולר.

אך במקום להוריד את הדגל לחצי התורן ולהכריז על יום אבל לאומי, אמזון ממשיכים לאמץ את הכישלון ולהמציא אינספור פתרונות כדרך חיים. "השקעתי מיליארדי דולרים בכישלונות", אמר ג'ף בזוס, מייסד ומנכ"ל אמזון, והסביר: "גודל הכישלונות צריך להיות בהלימה עם גודל הארגון: אם רוצים להוביל שינויים גדולים, צריך להסכים להיכשל בקנה מידה גדול ומורגש".

הרציונל שעומד מאחורי התפישה הזו קשור למיינדסט ההמצאתי: ככל שהחברה מסכימה להמציא יותר, כך גדל הסיכוי שחלק קטן מההמצאות יצליחו ויחזירו את ההפסדים של מאות הניסיונות שכשלו.

כך, באמזון, לצד פרויקטים כושלים כמו Amazon Destinations ו-Amazon Auction, היו כמה הצלחות פנומנליות כמו שירותי האינטרנט של אמזון ו-Amazon Echo, שרווחיהם פיצו על הניסיונות שכשלו. זו גם ההסיבה שבזוס אוהב לקרוא לחברה שלו "המקום הכי טוב בעולם להיכשל בו".

רדו לשורש הכישלון – ג'ק מא, עליבאבא

גם קבוצת עליבאבא, ענקית המסחר המקוון, ששווויה נאמד ב-541 מיליארד דולר, חוותה את מנת חלקה בכישלונות מפוארים, שאותם מכנה המייסד ג'ק מא כ"1001 הכישלונות של עליבאבא".

החוזקה של עליבאבא היתה טמונה ביכולת לזהות את שורש הכישלון כדי להמציא פתרונות. כך למשל, לאחר שהתרחבה במהירות חסרת תקדים, התפוצצות בועת ההיי-טק ב-2002 הותירה את החברה אחרי גל פיטורים גדול, עם מזומנים שיספיקו כדי לשרוד במשך 18 חודשים בלבד, המוני משתמשים חינמיים וללא מודל עסקי רווחי באופק.

בעליבאבא הבינו שכדי להרוויח עליהם לפצח את אתגרי היצוא מסין לארה"ב, ולכן פיתחו מוצר לחיבור וירטואלי בין יצואנים בסין לקונים אמריקאים. המודל הזה הציל את עליבאבא והביא בהדרגה לרווחיותה המטאורית.

מתגו מחדש את הכישלון – אוניברסיטת סמית'

גם האקדמיה מתחילה להבין את הצורך במתן לגיטימציה לכישלונות. ב-2017 יצאה לדרך התוכנית “להיכשל בהצלחה" - יוזמה חדשה של מכללת Smith College היוקרתית לבנות בארה"ב, שנועדה למתג מחדש את המושג כישלון.

אישור להיכשל
אישור להיכשל

התוכנית כוללת סדנאות בנושא תסמונת המתחזה, דיונים על פרפקציוניזם, ואפילו קמפיין כישלונות שקוף ברחבי הקמפוס, כדי לטפח בסטודנטיות "חוסן" לאתגרים לימודיים ואחרים.

"מה שאנחנו מנסים ללמד זה שכישלון אינו באג של למידה, אלא מאפיין של למידה," אמרה רייצ'ל סימונס, ראש התוכנית. כשהסטודנטיות נרשמות לתוכנית, הן מקבלות תעודת הרשאה לכישלון שבה נכתב: "הנך מורשית בזאת לטעות ולהיכשל במערכת יחסים אחת או יותר, בבחינות, בלימודים או בכל חוויה אחרת בקולג', ועדיין להישאר לחלוטין ראויה ומצוינת". על כך נאמר - אמן ואמן.

רוית אורן

רוית אורן | |מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת חיפה ובמכללה האקדמית עמק יזרעאל, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker