השיעור הכי חשוב שלמדתי מאלי הורביץ על מנהיגות

הם שמים את טובת העובדים לפני טובתם האישית כאסטרטגיה וכהשקעה חכמה, שמחזירה את עצמה עשרות מונים: הכירו את המנהיגים השירותיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי הורביץ

אלי הורביץ ז"ל, המנכ"ל האגדי של טבע, היה עבורי מודל להשראה. הכרתי אותו לראשונה בלימודי התואר השני שלי, כשהגיע לאוניברסיטת תל-אביב לתת לנו הרצאה. לא אשכח איך הוא דיבר באהבה על העובדים שלו - לא על הבכירים שלצדו אלא דווקא על המאבטח בשער ועל עובדת המעבדה. "הם הכי חשובים בארגון", הוא אמר עם ברק בעיניים.

לימים הבנתי כמה דבריו היו כנים, כשערכתי סיור בחברת טבע ופגשתי צוות עובדים שהשקיעו לילות כימים בפרויקט. “הפרויקט הזה מאוד חשוב לאלי", הסביר לי אחד העובדים, "ובשביל אלי אעשה הכל. כשקרה לי מקרה אישי דחוף, הוא פינה את זמנו ונתן לי מענה מיידי. אני לא אשכח לו את זה לעולם". באותו רגע הבנתי שכזאת מנהלת אני רוצה להיות.

כעבור חודש, במסגרת תפקידי כסמנכ"לית משאבי אנוש, הודיעו לנו בדיון ההנהלה שרק הבכירים יקבלו תוספת שכר. הרגשתי חוסר נוחות גדולה. ראיתי לנגד עיני את הצוות המצוין שלי, שאלתי את עצמי מה אלי הורביץ היה עושה וידעתי מה עלי לעשות. אמרתי למנכ"ל שההחלטה לא ראויה ושאם אין כוונה להעלות גם את שכר העובדים הטובים שלנו – עלינו לוותר על שכרנו.

העמיתים שלי כעסו עלי על האמירה הזאת, והרוחות התלהטו. הודעתי שמבחינתי גם אם שאר המנהלים יחליטו אחרת - אוותר על שכרי אם הצוות שלי לא יקבל העלאה. אחרי דיון סוער, גם חברי הצוות שלי ושל הקולגות שלי קיבלו העלאה בשכר, בהתאם לערכם והשפעתם בחברה. מאז, בכל פעם שניצבתי בפני דילמה דומה, פעלתי לאור סגנון המנהיגות של אלי הורוביץ: מנהיגות שירותית, שנותנת עדיפות ראשונה לעובדים. זה תמיד השתלם לי, בכל פרמטר אפשרי.

מהי מנהיגות שירותית

מנהיגות שירותית היא פילוסופיית מנהיגות שטבע רוברט גרינליף ב-1970, שלפיה מטרתו העיקרית של המנהיג היא לענות על צורכי אנשיו. בשונה מהמנהיגות הארגונית המסורתית שבה המנהיג שואף לקדם את הארגון, מנהיג שירותי מעמיד את צורכי העובדים בראש סדרי העדיפויות ועוזר להם להתפתח ככל האפשר.

על פי תפישה זו, במקום שהעובדים יפעלו בהתאם להנחיות המנהיג, המנהיג רואה את עצמו כפועל למען אנשיו, כשהוא מונע מהשאלות הבאות: האם העובדים שלי מתפתחים? כשאני משרת אותם, האם הם הופכים לבריאים יותר, חכמים יותר, חופשיים יותר, אוטונומיים יותר, ובעלי סיכוי שיהפכו אף הם למנהיגים שירותיים?

שימור עובדים ומיתוג מעסיק

מחקרים מראים שמנהיגות שירותית משפיעה לטובה הן על שימור עובדים והן על מיתוג המעסיק. בגלל שמנהיגים שירותיים מציבים את רווחת עובדיהם מעל לכל דבר אחר, כולל הארגון, העובדים חשים תחושת אמון, רצון להישאר בארגון וצורך לגמול למנהיג באותו האופן.

באופן דומה, מנהיגות שירותית משפיעה ישירות גם על מיתוג המעסיק. על פי Kashyap ו-Rangnekar, מנהיגות שירותית מחזקת תדמית ארגונית חיובית – דבר שיוצר תחושת שייכות, גאוות יחידה והפחתה ניכרת בעזיבת עובדים.

מעבירים את זה הלאה ומרוויחים בענק

מחקר של סן סנדג'איה וג'יימס סרוס בקרב מנהיגים שירותיים בחברות גדולות מצא קשר ישיר בן סגנון מנהיגות זה לבין דירוגן הגבוה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמנהיגים שירותיים נתפשים על ידי עובדיהם כמודלים לחיקוי, מעדיפים להישאר בארגון לאורך זמן כדי ללמוד מהם, ובהדרגה הם עצמם מתחילים לפעול כמנהיגים שירותיים.

התוצאה היא מנהיגות ספירלית צומחת ורבת שכבות: מנהיגים שירותיים מצמיחים את עובדיהם, והעובדים שנהפכים למנהיגים מצמיחים את הארגון קדימה באותו הלך רוח.

ביצועים ומימוש עצמי

עוד נמצא שמנהיגות שירותית תורמת גם להשגת יעדי העובדים והצלחתם. מכיוון שמטרת המנהיג השירותי היא לפתח, לטפח ולהעצים את חוזקות עובדיו, הוא גורם להם להשיג יעדים מקצועיים ואישיים ולחוות הצלחה.

חוויית הצלחה זו ממלאה תפקיד מרכזי בהמשך התפתחותם ומשפיעה באופן ישיר ולטובה גם על ביצועיהם.

כך תהיו מנהיגים שירותיים

העניקו ביטחון: העניקו לעובדים שלכם תחושת ביטחון, פעמיים: פעם ראשונה בצורה של חזון ואסטרטגיה ברורים, ופעם שנייה ברמת המנהיגות התפעולית. סדר יום ברור ושגרת עבודה מסודרת, יעניקו לעובדים שלכם השראה, ביטחון ומוטיבציה להצליח.

תנו להם לגדול: דברו עם האנשים שלכם בגובה העיניים, העצימו אותם, עזרו להם לזהות את חוזקותיהם ולהתחבר לתשוקותיהם. העובדים שלכם יגמלו לכם בחשיבה יצירתית, פתרונות יוצאי דופן ודרייב להתפתח, ליזום ולהוביל.

צאו מהמשרד: דברים שרואים משם, לא רואים מכאן. השטח מבחין בדברים שמנהלים לא תמיד יודעים לזהות. הקפידו להגיע לשטח ולדבר עם עובדים ככל הניתן, והיו קשובים למסרים המילוליים והבלתי מילוליים שלהם. לפעמים תקבלו מידע חשוב שישפוך אור על תהליכי עבודה שדורשים התייחסות, או על עובדים שקטים יותר שלא מציפים צרכים או רצונות.

תקנו עוולות: אם זיהיתם שעובד שלכם אינו מקבל את מה שהוא ראוי לו, אל תמתינו לפנייה יזומה ממנו בנושא ואל תשלחו אותו להתמודד לבד עם הביורוקרטיה. לוו אותו בתהליך יזום על ידכם, עזרו לו לקבל את המגיע לו והוא יגמול לכם בהכרת תודה, בנאמנות אין קץ, באמון מלא ובמוטיבציה גבוהה להצלחה.

תנו דוגמה אישית: מנהיגים שירותיים מבינים שלהתנהגות שלהם יש השפעה מכרעת על עיצוב עובדיהם. לכן, הם פועלים מתוך אחריות ודוגמה אישית. עבורכם, זו הזדמנות פז להתוות דרך: היו נאמנים לה והקפידו על מעשים כמו על כוונות. משמעות הדבר היא שבשעת הצורך, תהיו מוכנים גם לוותר על טובתכם האישית למען טובת עובדיכם. זוהי השקעה ראויה, שתחזיר את עצמה עשרות מונים.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא ראש המחקר (COR) בחברת הסטארט-אפ Keepy. היא מומחית למנהיגות ארגונית, עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-23 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל.
לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון ובאוניברסיטת בר אילן, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker