הילדים באים: כך תכינו את ארגונכם לקראת דור ה-Z

הם טכנולוגיים מלידה, זקוקים לתשומת לב, לא מפחדים להיכשל והם הולכים לשנות את עולם העבודה: הכירו את דור ה-Z: ה-iGens, והכינו את ארגונכם לקראת בואם

רוית אורן
רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תינוקת עם דולר
הצורך בביסוס כלכלי לצד עבודה משמעותית יביאו אותם להחליף מקומות עבודה רביםצילום: Getty Images

עוד לא יבשה העט ממכלול המחקרים, הספרים, המאמרים וטורי הדעה שנכתבו על המילניאלס -דור ה-Y, והשפעתם המכרעת על שוק העבודה, והנה אנחנו ניצבים היום בפני דור חדש ושונה, שעושה את צעדיו הראשונים בארגונים: דור ה-Z, הידועים בכינויים iGens.

לראשונה בתולדות האנושות, מתחילים לעבוד זה לצד זה ארבעה דורות עם תפישות עבודה שונות: דור הבייבי בומר, שנולדו ב-1964-1946; דור ה-X שנולדו ב-1980-1965; דור ה-Y, ילידי 1994-1981; ודור ה-Z, שנולדו ב-2012-1995. רב-דוריות זו מוסיפה לארגונים עוד אתגר בתחום ההון האנושי, עם משמעויות נרחבות לשוק עבודה שממילא דינמי וחסר ודאות גם כך.

נדמה שהשיעור הגדול ביותר שלמדנו מהמילניאלס היה עד כמה חשוב להכיר אותם מקרוב ולהתאים את סביבת העבודה אליהם. כך נכון לעשות גם עם דור העובדים החדש. פרופסור ג'ין טוונג', חוקרת מאוניברסיטת סן דייגו ומחברת הספר iGen, חקרה את הקווים לדמותם של הילדים הארגוניים החדשים, בהם:

טכנולוגיה מולדת

דור זה זכה לכינוי iGen בשל חיבורם לאינטרנט מבטן ולידה. גישתם למידע רשתי הוא בלתי נדלה וחסר תקדים, והם ניחנים ביכולת מולדת לבצע אנליזות תוך דילוג בין מסכים לאפליקציות במכשירים הניידים שלהם. עובדה זו השפיעה לאין ערוך על האופן שבו הם מתקשרים עם העולם: והם יעדיפו ללמוד, לעבוד, לשחק ולנהל את מערכות היחסים שלהם דרך המסכים הפרטיים שלהם. כמו ביצה ותרנגולת, חשוב לציין שהעדפה זו גם גובה מחירים: ה-iGens סובלים יותר מבדידות, דיכאון ומדילמות של הערכה עצמית.

בני נוער מתעסקים בסמארטפונים
השקיעו בכלים ובעזרים טכנולוגיים שיאפשרו לדור החדש לעבודצילום: Mark Lennihan/אי־פי

הדור הסובלני ביותר

הרבה יותר מכל הדורות הקודמים, ה-iGens ניחנו בסובלנות רבה יותר כלפי אחרים. סובלנות זו באה לידי ביטוי באופן שבו הם מקבלים גזעים ותרבויות שונים, נטיות מיניות או צרכים מיוחדים, ובחשיבות הרבה שהם מייחסים לעבודה משמעותית וערכית, שתהפוך את העולם למקום טוב יותר לכל אזרחיו.

כסף: לא מילה גסה

בשונה מהמילניאלס, ל-iGens חשובה היציבות הכלכלית. הם מודעים לכלכלה העכשווית שמושתתת על אי-שוויון בהכנסה, מודאגים ממנה ומדרגים את היכולת שלהם להתפרנס בכבוד כגורם מכריע בבחירת מקום עבודה, אף יותר מערך המשמעות וההתפתחות המקצועית, המדורג גבוה אף הוא. הצורך בביסוס כלכלי לצד עבודה משמעותית יביאו אותם להחליף מקומות עבודה רבים כדי להשיג תנאי תגמול טובים יותר - כספיים ואחרים.

מחושבים וזהירים

גם בשונה מהמילניאלס, ה-iGens זהירים ומחושבים. הם לא ממהרים לקחת סיכונים – עובדה שמחזקת אותם ומעכבת אותם בו זמנית. בהשוואה לקודמיהם, הם צורכים הרבה פחות סמים, אלכוהול או פעולות חסרות תכלית כמו הסתובבות בקניונים, אך מצד שני גדלים לאט יותר, מעכבים מערכות יחסים רציניות, לא ממהרים לעזוב את בית ההורים או לנהל את כספם לבד. כדי לעשות את הצעד הבא לקראת עצמאות, הם זקוקים לכלים, מיומנויות ופידבקים מרובים מהסביבה, שיעצימו אותם ואת תחושת המסוגלות שלהם.

לא מפחדים להיכשל

באופן כמעט מנוגד לאופיים הזהיר והשמרני, ה-iGens לא רק שאינם מפחדים מכישלונות – הם גם מאמצים אותם. בסקר שנערך בקרב 1,400 בני דור זה, 80% מהנשאלים השיבו כי הם מאמינים שאימוץ כישלון יכול לעזור להם להיות חדשניים יותר ואילו 17% אף הוסיפו כי אימוץ כישלון יגרום להם להרגיש נוח יותר לקחת סיכונים.

רב-ממדיים

ה-iGens לא מגדירים את עצמם באמצעות סטריאוטיפ אחד בלבד, ובוחרים לעצב את זהותם העצמית על ידי התנסות מגוונת ומתמשכת. הם יעדיפו לגבש לעצמם תפישת עולם עצמאית ומחשבה חופשית ולא להאמין להטפות של אנשי דת, פוליטיקה או ממשל. אף על פי כן, בבחירות פוליטיות, אופיים המחושב והזהיר יגרום להם לתמוך בגישה פוליטית שמרנית ולהתרחק ממפלגות בעלות אג'נדה קיצונית.

מהן הציפיות

מילת המפתח: גמישות

כדי לשלב את ה-iGens בעבודה בהצלחה, על המגייסים והמעסיקים להיות גמישים מתמיד. כך תוכלו להכין את הארגון שלכם לקראת בואם:

גמישות טכנולוגית

אם תנסו לכפות עליהם להגיע למשרד כל יום ב-08:00, להחתים כרטיס ולעבוד מקובייה באופן-ספייס, צפו שה-iGens יינטשו אתכם במהרה. השקיעו בכלים ובעזרים טכנולוגיים שיאפשרו לדור החדש לעבוד, לרכוש כלים ומיומנויות, ליצור, לתקשר עם הממונים ואף לבנות מערכות יחסים מכל מקום ובכל נקודת זמן.

גמישות בתגמולים ובהתפתחות מקצועית

המטרה שלכם היא להשאיר את ה-iGens בארגון ולתת להם לגדול. שכר ותגמולים נאים מהיום הראשון עם אופק ברור להתפתחות מקצועית וכלכלית יעניק ל-iGens אורך רוח, מחוברות ארגונית, סיפוק והנאה, והארגון שלכם ייהנה מיציבות תעסוקתית ארוכת טווח של טאלנטים עתידיים.

גמישות בהתנסות ובלמידה

פיתוח תהליכי למידה מגוונים, פרויקטים מבוססי תקשורת בין-אישית ושיתוף פעולה, עידוד ההתנסות תוך מתן מרחב טעות ראוי, ומנטורינג אישי המשלב פידבקים ותכופים - יעשו טוב ל iGens שלכם. הם ירגישו ביטחון לנסות דברים חדשים, יתמלאו במוטיבציה להתקדם וליצור ויתמלאו בתחושת שייכות לארגון. כל אלה יסייעו לכם להימנע משיעורי תחלופה גבוהים ולהמשיך לאפשר לעובדים שלכם להשיג את מלוא הפוטנציאל שלהם.

גיוון, הכללה ואחריות תאגידית

ככל שהארגון שלכם יהיה בעל גיוון אנושי - לא ברמת ההצהרות אלא ברמת האיוש והקידום - וככל שתפעלו בצורה קבועה מתוך מחויבות לקהילה והסביבה לא ברמת הסיסמה אלא ברמת העשייה המעשית – כך ה-iGens שלכם ירגישו גאים להיות חלק מארגון שמשנה את העולם לטובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker