היועצים הטובים ביותר נמצאים מתחת לאף שלכם - מנהיגות ארגונית - הבלוג של רוית אורן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

היועצים הטובים ביותר נמצאים מתחת לאף שלכם

ארגון שלא משתף עובדים בתהליכי קבלת ההחלטות צפוי לשלם מחיר כלכלי ואנושי כבד. כך תשתפו עובדים בהחלטות ארגוניות

עובדים במשרד"
בלומברג

"איפה טעינו?", שאל אותי לקוח, מנכ"ל אחת החברות הגדולות במשק בתחום התעשייה הכבדה. "בשנה שעברה שילמנו מאות אלפי שקלים לחברת ייעוץ הנדסי שתפתור לנו את בעיית הפריון הנמוך באחת המחלקות", סיפר. "לאחר שסיירו במחלקה, הם חזרו אלינו עם סקיצה של תוכנית הנדסית לשינוי פני המחלקה והוספת מכונות חדשניות. הם הבטיחו שאם ההנהלה תשקיע בבינוי ובמכונות, הפריון יעלה וההשקעה תחזיר את עצמה. אבל חצי שנה אחרי שהיועצים שברו קירות והטמיעו את האוטומציה החדשה - פריון לא היה שם. הרווח המזערי שהמחלקה ידעה לייצר לפני השיפוץ הפך להפסד, ופריון שעות העבודה ירד משש שעות לביצוע עבודה לשמונה שעות פר-עובד".

"שמעתי אותך מדבר על ההנהלה, על חברת הייעוץ ועל המהנדסים המומחים בשלב קבלת ההחלטה", השבתי. "אבל לאן נעלמו מנהל המחלקה ומפעילי המכונות?". המנכ"ל לא הבין את השאלה. "קח אותי לרצפת הייצור", ביקשתי.

סיור במפעל ושיחות עומק שקיימתי עם מנהל המחלקה ומפעילי המכונות הספיקו לי כדי לרדת לשורש הבעיה: בסביבת העבודה החדשה לא תוכנן מספיק מקום לכיסאות, ומפעילי המכונות נאלצו לעמוד שעות רבות יותר על הרגליים. כתוצאה מכך, הם סבלו מכאבים, נאלצו לקחת הפסקות ארוכות יותר והתחלואה עלתה.

אם לא די בכך, הדרגש שהיועצים התקינו למכונות לא התאים, מה שאילץ את המפעילים לבצע תנועה סיבובית כפולה עם הגוף כדי לייצר את אותו פריט. העובדים היו מתוסכלים מהשינויים ההנדסיים הלא-מוצלחים שנכפו עליהם, והרגישו שההנהלה לא סופרת אותם. ניתן היה למנוע את הנזקים הכבדים הללו, אם ההנהלה היתה טורחת לשתף את מנהל המחלקה, מפעילי המכונות והעובדים בתהליך קבלת ההחלטות.

שיתוף עובדים הוא הביטקוין החדש

מחקר מ-2016 של מרכז מקרו לכלכלה מדינית בראשות ד"ר רובי נתנזון, בקרב חברות ישראליות וגרמניות, מצא ששיתוף עובדים בתהליכי קבלת החלטות מייצרות רווחיות גבוהה יותר, עלייה בפריון העבודה ושיפור האווירה במקום העבודה. סקר רב-שנתי נוסף של חברת פיטר ברון סטארק האמריקאית בקרב 100 אלף עובדים בארה"ב, מצא קשר ישיר בין מעורבות עובדים בקבלת ההחלטות לבין מורל, מוטיבציה ושביעות רצון, כמתבטא בשש סיבות ותוצאות מרכזיות:

בגלל ההערכה והמחויבות: עובדים שמשתפים אותם בתהליכי קבלת החלטות מרגישים שההנהלה מעריכה אותם כגורם משמעותי להצלחת הארגון. כתוצאה מכך, הם מגבירים את המאמץ והמחויבות שלהם לייצר הצלחות ארגוניות.

בגלל החלטות יומיומיות טובות יותר: ידע הוא כוח. כשמציידים עובדים במידע מדויק על כיוון החברה או המחלקה, הם מתרגמים אותו לידע שעוזר להם לקבל החלטות טובות יותר ביומיום.

בגלל תחושת האחריות: כשעובדים מעורבים בקבלת החלטות, הם לוקחים אחריות להצלחתן, ויפעלו לשיפורן מתוך זיקה ארגונית חזקה ובהלימה עם חזון הארגון וערכיו.

בגלל האנרגיה: עובדים שלא מערבים אותם בקבלת החלטות מבזבזים אנרגיה על האשמת ההנהלה במקרה של כישלון. לעומתם, עובדים שמשתפים אותם בתהליכי קבלת החלטות ישקיעו את האנרגיה שלהם בהתמסרות לתהליך ובפתרון בעיות מתוך שאיפה כנה לעתיד טוב יותר.

בגלל המורל והמוטיבציה: ארגונים שמשתפים עובדים בתהליכי קבלת החלטות, מייצרים מורל ומוטיבציה ארגונית גבוהים יותר. העובדים יודעים שהם משפיעים על הצלחת החברה ומתמלאים בחדוות יצירה כדי לייצר תוצאות טובות.

בגלל ניהול הזמן: מנהיגים שמשתפים את עובדיהם בתהליך קבלת ההחלטות, מאפשרים להם לתרום להצלחת המחלקה ואף לקבל החלטות בעצמם בעת הצורך - וכך הם יכולים להתפנות למשימות חשובות אחרות, כמו למשל בחינה וריענון נהלים, שלרוב נדחקים הצידה מפאת עיסוק מתמיד במשימות שוטפות.

כך תשתפו עובדים בתהליכי קבלת החלטות

שיתוף עובדים בתהליכי קבלת החלטות נשמע כמו פעולה פשוטה יחסית לביצוע, אולם עבור ארגונים שלא הורגלו לעבוד כך מדובר בהלך-רוח חדש: גם להנהלה וגם לעובדים. ההמלצות הבאות יסייעו לכם לצאת לדרך ברגישות ובתבונה.

שימו את האמת על השולחן: כדי להבין בצורה אמיתית את מידת השיתוף בתהליכי קבלת החלטות הנהוגה בארגון שלכם, יש לצלול פנימה לבטן החברה, החל ממנהלי המחלקות ועד לאחרון העובדים ולשאול את דעתם בשיחות עומק בגובה העיניים. ניתן לשלב שיחות אישיות לצד צוותי חשיבה או 'שולחנות עגולים' של עד 15 עובדים מהמחלקות הרלוונטיות וכן להיעזר בשאלונים אנונימיים, קצרים ומדידים.

צרו אסטרטגיית שיתוף: ייתכן ששלב התשאול יציף תמונת מצב לא מזהירה, אבל הוא בסיס חשוב ונחוץ לגיבוש האסטרטגיה שלכם. שימו את הנושא בראש סדרי העדיפויות, קיימו תהליך עבודה של ההנהלה הבכירה בשיתוף נציגי עובדים וצרו מדיניות ברורה, שתתוקשר היטב לאורך ולרוחב הארגון.

היו פתוחים לשינויים: כל תוכנית - כולל תוכנית שיתוף - היא בסיס לשינויים. נהלי שיתוף קשיחים עלולים לעורר התנגדות ולמנוע מהעובדים להשתתף בתהליכי קבלת החלטות בעתיד. אם השיתוף בתהליך קבלת ההחלטות לא יעיל, היו גמישים: אפשרו לעצמכם ולעובדים שלכם לבחון את הנהלים מחדש ולשפר עמדות תוך כדי תנועה.

נהלו תקשורת ברורה ושקופה: כדי שעובדים יוכלו לתרום לתהליך קבלת ההחלטות, עליהם לקבל מכם תמונת מצב מלאה על האתגר הניצב בפתח. מידע מלא ושקוף יאפשר להם להבין את האתגרים ולהציע פתרונות חכמים ויעילים. בתוך כך, ובמיוחד במקרים של מידע מסווג, יש להפעיל שיקול דעת במינון השיתוף כדי להבטיח שהמידע מגיע לידיים הנכונות.

שחררו בהדרגה ובאותנטיות: אחד הדברים החשובים שיש להקפיד עליהם בשיתוף עובדים בקבלת החלטות הוא תהליך אותנטי. תהליך כפוי או מאולץ יגרום לעובדים להיות ספקניים ביחס לכנות כוונותיכם. אם באופייכם אתם מתקשים לשחרר שליטה, עשו זאת בהדרגה בתהליך בונה אמון, כדי ששני הצדדים ילמדו את הכלי החדש ויפיקו ממנו את המיטב בטווח הרחוק.

פרגנו: אם עובד שלכם תרם לקבלת החלטה טובה, הכירו והוקירו אותו. אם הוא ניסה לשפר תהליך ולא הצליח – נסו להבין יחד את שורש הבעיה, גבשו אתו מקצה שיפורים ואל תשכחו לפרגן לו על המאמץ. גם כשהתוצאה לא מיטבית, חשוב להתייחס גם לדרך, ולאפשר מרחב טעות.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

חבילות מוכנות לשליחה ביום הרווקים הסיני

מה גרם לחובבת קניות אונליין ותיקה לזנוח את עגלת הקניות בשנייה האחרונה?

כחובבת קניות אונליין ותיקה, מיהרתי למלא את העגלות הווירטואליות שלי לקראת ימי המכירות האחרונים - שופינג IL ויום הרווקים הסיני ■ אבל להפתעתי, הפעם היד שלי לא היתה קלה על העכבר - ולבסוף ויתרתי על מרבית המוצרים

שטרות ומטבעות

סוד ההצלחה של סטארט-אפים ו-750 מיליון דולר בלילה אחד

כלכלה היא תולדה של מחשבה פילוסופית והיא מבטאת שיטה המבוססת על הקניין כמרכז חיי האדם. פיננסיים הוא היבט מסוים ומעשי של כלכלה, הנוגע בהקצאת כספים ובניהול השקעות. ארבע המלצות של דור דבירי הנוגעות בתחומים אלה ומשלבות ביניהם

כתבות שאולי פיספסתם

*#