צעצועים זה נחמד, אבל לא מספיק: כך תחברו את העובדים שלכם לארגון - מנהיגות ארגונית - הבלוג של רוית אורן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

צעצועים זה נחמד, אבל לא מספיק: כך תחברו את העובדים שלכם לארגון

סקר של מכון גאלופ מצא ש-51% מהעובדים בארה"ב מגיעים לעבודה מדי יום ללא תחושת שייכות. מהי מחוברות ארגונית, למה היא חשובה, איך היא קשורה לדור ה-y ואיך תייצרו אותה בארגון שלכם?

משרדי היי-טק
עופר וקנין

סקר של מכון גאלופ מ-2017, שמייצג את כלל כוח העבודה ברחבי ארה"ב, מצא שרק 30% מהעובדים מרגישים מחוברים למקום עבודתם. לעומתם, 51% מגיעים יום יום לעבודה ללא תחושת שייכות, ואילו 16% מעידים שהם אומללים במקום עבודתם ומנותקים ממנו במתכוון ובאופן פעיל. סקר דומה של גאלופ, שבדק באופן ספציפי את עובדי דור המילניום – הראה נתונים דומים.

מחוּבָּרוּת עובדים היא אחד הנושאים המדוברים בעולם העבודה החדש, שמתייחס לחיבור הרגשי וההתנהגותי של עובד כלפי תפקידו וכלפי מקום עבודתו. המונח מגדיר את רמת המחויבות של עובדים לאדם או למשימה בארגון, הזמן שהם משקיעים עבורם והוותק שהם רוכשים בארגון כתוצאה ממחויבותם אליו. המושג, שהוצג לראשונה בשנות ה-90, מבטא את האבולוציה של עולם משאבי האנוש ב-50 השנים האחרונות.

אבולוציה של מיקודים

שורשי המושג מתחילים כבר בשנות ה-70, כשחוקרים וארגונים החלו להתעניין במושג שביעות רצון עובדים, אך באותם זמנים לא הוכח הקשר בין שביעות רצון הפרט לבין ביצועיו והיחס שלו לארגון. בשלב מאוחר יותר, הפוקוס המחקרי והעסקי עבר משביעות רצון עובדים למחויבות. בהקשר זה, התפישה המסורתית הרווחת היתה שאם תוצע לעובד משרה – עם עדיפות להצעת עבודה לכל החיים – הוא יישאר נאמן ומחויב לארגון.

עד היום מחויבות היא גורם חשוב בתפישת משאבי אנוש, והיא גם אחד המרכיבים של מחוברות, אך עוצמתה מוגבלת: גם אם היא יכולה לנבא מחוברות - היא לא יכולה להחליף אותה.

המושג מחוברות נולד בעקבות התמורות בשוק התחרות בשנות ה-90 והצורך להתייעלות מתמדת. אלה הביאו ארגונים וחוקרים לחפש פתרונות שקושרים בין עמדות והתנהגות עובדים לבין שיפור בשירות, בביצועים וברווחים. במקביל, מחקרים אקדמיים מצאו שעובדים מחוברים מתלהבים מעבודתם, סופגים ידע, נוקטים צעדים חיוביים כדי לקדם את המוניטין והאינטרסים של הארגון, מייצרים תפוקות גבוהות יותר, נעדרים פחות, נשארים בארגון לאורך זמן ומשפיעים לטובה על הרווחים.

רעידת האדמה של עולם העבודה

אולם אף אחד לא הכין את שוק העבודה למהפכה הדיגיטלית שאילצה ארגונים להיות מהירים יותר, חדשניים יותר ויצירתיים יותר, ולמילניאלס, שמשנים ללא הכר את שוק העבודה ואת המרקם החברתי של העולם. לדברי ג'ים קליפטון, מנכ"ל ויו"ר מכון גאלופ, עובדי דור ה-y "מבצעים שינויי ענק בקמעונות, בנדל"ן, בתיירות ובתחבורה, וזה רק עניין של זמן עד שישנו ללא היכר את פני ההשכלה הגבוהה".

משרדי היי-טק
עמית גירון

הם לא ממהרים להתחתן וללדת ילדים, הם פחות מזוהים עם דת או פוליטיקה והם לא ממהרים לקשור את עצמם למוסדות ולמסורות של פעם. לכן הם גם לא מהססים להחליף עבודה לעתים קרובות יותר.

לכן, כדי ליצור מחוברות חזקה, נדרש מארגונים לבנות מחדש את ערכי היסוד שמרכיבים אותה לאור המיינדסט העכשווי. בהשראת קליפטון, אני מציעה לכם קווים מנחים לתפישה החדשה של מחוברות ארגונית:

1. מעבודה למען משכורת - לעבודה למען מטרה משמעותית

בעבר, עובדים לא הזדקקו למשמעות בעבודתם. כל עוד מקום העבודה היה מתגמל אותם בצורה הוגנת ויציבה - הם נותרו נאמנים, ואת המשמעות הם קיבלו ופיתחו במעגלים המשפחתיים והקהילתיים. גם היום חשוב שהתגמול הכספי יהיה הוגן, אך אין זה מספיק.

כדי שהעובדים שלכם ירגישו מחוברים, חשוב להראות להם את התמונה הגדולה, ולתקשר לכל אחד מהם את האופן שבו עבודתם הפרטנית משמעותית ומשפיעה על הארגון, על הסביבה ועל העולם. יצירת מטרות שמכוונות לחזון ארגוני המשלב גם חזון חברתי והעברת המשמעות הרחבה בתקשורת הפנים ארגונית הם התחלה טובה ליצירת משמעותיות בעבודה.

2. משביעות רצון - להתפתחות

שולחנות ביליארד, מכונות אספרסו מפוארות וארוחות חינם זה נחמד - אבל מחוברות ארגונית לא נוצרת על ידי חלוקת צעצועים. עובדים היום רוצים שהארגון ישרטט להם מפת דרכים התפתחותית שתפורה למידותיהם. אם תזהו את חוזקות העובדים שלכם ותבנו להם תוכניות מותאמות אישית להמשך התפתחותם המקצועית, הם יישארו מחוברים וירצו להמשיך לעשות אתכם דרך.

3. מתיקון חולשות - לחיזוק חוזקות

אחד הגילויים מחוללי השינוי הגדולים ביותר של מכון גאלופ הוא הקביעה שחולשות לעולם לא נהפכות לחוזקות, בעוד חוזקות יכולות להתחזק עד אינסוף. ארגונים שרוצים ליצור מחוברות ארגונית יעברו מלנסות לתקן את העובדים שלהם לזיהוי וחיזוק חוזקותיהם. אין הדבר אומר שיש להתעלם מחולשות, אולם נקודת המוצא הארגונית תתמקד במזעור במקום תיקון, תוך השקעת מירב המשאבים על חיזוק ופיתוח עוצמות. זהו תנאי ויסוד לשימור טאלנטים בארגון.

4. מבוסים - למאמנים ולמנטורים

זה לא חדש, ומחקרי אורך רק מחזקים זאת שוב ושוב: ניהול מכוח הסמכות והשליטה כבר לא עובד. בנו שדרת ניהול של מנטורים טובים שיודעים ללוות, לכוון, לאמן, להדריך ולפתח חוזקות – וכל זאת תוך מתן מידה ראויה של גמישות, חופש ומרחב טעות. התנהלות זו עושה את כל ההבדל בין ניהול למנהיגות ואף מצמיחה דור חדש של מנהיגים תוך כדי תנועה.

5. מהערכות ביצועים שנתיות - לשיח מתמשך

המהפכה הדיגיטלית הכתיבה תרבות של תקשורת מהירה, זמינה ומיידית. לאור זאת, הערכות שנתיות שמתנהלות בתוך חממה מנותקת ומאולצת אינן נחשבות כערוץ תקשורת אמיתיים ויעילים עם עובדים. תרבות ארגונית של שיח מתמשך ומשוב תמידי היא בסיס טוב לתקשורת פתוחה ואותנטית שמקדמת מחוברות ארגונית.

6. ממקום עבודה – למקום של חיים

בעולם העבודה החדש, מקום עבודה אינו רק מקור לפרנסה – הוא חלק בלתי נפרד מהחיים כמכלול. היום יותר מתמיד, עובדים מעזים להסתכל לארגון שלהם בלבן של העיניים, לפנות אליו בגוף שני ולשאול שאלות נוקבות שדורות קודמים לא העזו להעלות על בדל שפתיהם: האם אתה מעריך אותי? האם אתה מכיר בתרומתי? האם תאפשר לי להמשיך לעסוק במה שאני אוהב וטוב בו? אם ארגונים רוצים לשמר את העובדים הטובים ביותר שלהם – מן הראוי שיבצעו את כל הפעולות הנדרשות כדי שהתשובה על השאלות האלה לעולם תהיה כן.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

איש מכירות

משפך המכירות: באתי, ראיתי, מכרתי

משפך מכירות הוא כנראה אחד המונחים שסובלים משימוש יתר, עד שנדמה שנהפך לקלישאה. אבל מדובר באחד הכלים השימושיים ביותר לגיוס ושימור לקוחות. הטור הזה מרענן את החשיבה על המשפך ומסיר אבק מפעולות שהן כל כך שגורות - שנדמה שהן שקופות. וגם בונוס – איך להפוך את המשפך לשעון חול

גשם בירושלים

ישראל לא בנויה לשני דברים: גשמי חורף ובלוקצ'יין

בלוקצ'יין היא המצאה נפלאה מבחינה הנדסית, אך היא יקרה בהרבה לעומת מסד נתונים מרכזי. היא שימושית כשרוצים לייצר פלטפורמה עבור מספר רב של משתמשים וארגונים – ובמיוחד כשאלו אינם מוכנים או יכולים לסמוך על ישות מרכזית שתיקח אחריות על ניהול המסד המרכזי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו

ראשות הממשלה היא לא פרס על התנהגות טובה: נתניהו הוא המנכ"ל המוצלח ביותר שיש לישראל

נתניהו אולי אינו "מגדלור של התנהגות מוסרית, חוקית וחברית", אבל העיקר הוא מי יהיה ראש הממשלה הטוב ביותר למדינת ישראל, והתשובה לשאלה זו ברורה. גם הימין וגם השמאל לא מצליחים להעמיד אדם שמתקרב לכישוריו, יכולותיו וניסיונו של בנימין נתניהו - הנכס הלאומי של כולנו

כתבות שאולי פיספסתם

*#