מגן הילדים לשולחן הדיונים: מה אפשר ללמוד על ניהול מעולם החינוך

מה הקשר בין שיטת מונטסורי למנהיגות ארגונית ואיך היא תכין אותנו לעולם העבודה של המאה ה-21? כך תטמיעו עקרונות מונטסוריים בארגון שלכם

רוית אורן
רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גן ילדים. אילוסטרציה
גן ילדים. אילוסטרציהצילום: תומר אפלבאום

רב המכר של סמנכ"ל משאבי אנוש המיתולוגי של גוגל, לאזלו בוק, Work Rules: Insights from Inside Google That Will Transform How You Live and Lead, הוא מסמך מרתק ופורץ דרך. הספר חוקר את פילוסופיית העבודה של גוגל ומציע למנהלים כלים מעשיים שאתם יוכלו לשמר את הכישרונות הטובים ביותר בארגון ולהפוך אותם ליתרון תחרותי.

כבר שנים שסיפור ההצלחה של גוגל עומד בפני עצמו ונתפש כאגדה עסקית פנומנלית, אך מעטים יודעים שחלק גדול מהתפישה הניהולית בארגון נשען על עקרונות שיטת מונטסורי, שעל ברכיה התחנכו השותפים המייסדים לארי פייג' וסרגיי ברין.

מייסדת השיטה, ד"ר מריה מונטסורי, רופאת ילדים ומחנכת, גיבשה את תורתה על ידי תצפיות שערכה בילדים ששיחקו בסביבה חופשית. בעקבות התצפיות, היא פיתחה שיטה שנועדה לאפשר לילדים ללמוד ולצמוח באופן עצמאי על ידי למידה מעשית ומשחק שיתופי. בסיס השיטה מבחין בילד ומבין אותו כפי שהוא ולא כפי שהמבוגרים מצפים שיהיה, ומזמנת לילדים אפשרות ללמוד בצורה הטובה והקלה ביותר: על ידי עשיית הדברים בעצמם.

אם ד"ר מונטסורי היתה בחיים, היינו מציינים בחודש הבא את יום הולדתה ה-112. מדהים לגלות שחמשת עקרונות השיטה שפיתחה בראשית המאה הקודמת פרצו את גבולות החינוך, ונוגעות בבטן הרכה של מושגים במנהיגות ארגונית שחיוניים ורלוונטיים לעולם העבודה של המאה ה-21.

כך תטמיעו את עקרונות המנהיגות המונטסורית בארגון שלכם

כבוד: כבוד הוא אבן היסוד בשיטת מונטסורי, וכך גם במנהיגות ארגונית. כדי שעובדים יפתחו כישורי מנהיגות, הערכה עצמית ותחושת מסוגלות להצלחה, עליהם לחוות כבוד והעצמה מהמנהלים שלהם, מהמנטורים שלהם ומהעמיתים שלהם. מנהיגים מעצימים שנדיבים בכבוד שהם מחלקים זוכים להיזון הדדי של כבוד מהסביבה, שאפשר למנף לתרבות ארגונית מעצימה ומכבדת. הקפידו להתייעץ עם העובדים שלכם, כבדו את מומחיותם וערכם לארגון, גלו איך הם רוצים שיתייחסו אליהם ומה נתפש בעיניהם כהתנהגות מכבדת. התנהגות כזו שולחת מסר רב עוצמה, והכבוד יחזור אליכם כפליים.

מוח סופג: על פי שיטת מונטסורי, המוח האנושי מתנהג כמו ספוג, וכולנו נולדנו ללמוד: לבד וביחד. בספרו הדיסציפלינה החמישית, מתאר החוקר פיטר סנג' ארגונים לומדים כ"מקומות שבהם אנשים כל הזמן מרחיבים את יכולתם ליצור את התוצאות שהם חפצים בהן, מטפחים דפוסי חשיבה חדשים ומרחיבים, שואפים לתוצאות קולקטיבית ולומדים ללא הרף איך ללמוד יחד". אם אתם מנהיגים ארגוניים טובים, הקפידו לפתח מנגנון של ספוגים: סביבות למידה ותוכניות לפיתוח אישי ומקצועי מתמשכים, בדרכים מגוונות וחווייתיות. ספוגי הלמידה האלה מייצרים מנועי צמיחה ספירליים, שמאפשרים לעובדים ולארגון להוביל שינויים בהצלחה.

רגישות ללמידה מתוזמנת: שיטת מונטסורי מטילה על המורים אחריות חשובה - להיות קשובים לצרכים האישיים של כל תלמיד ולבחור את העיתוי הנכון שבו מזמנים לו למידה חדשה. גם בארגונים, תזמון הוא מרכיב מרכזי בתהליכי קבלת החלטות. לכן, היו קשובים לחוזקות ולתשוקות של העובדים שלכם, ושימו לב לסימנים חיצוניים ופנימיים שמאותתים האם ומתי הם בשלים לצעד המקצועי הבא. שילוב טכנולוגיות במערך משאבי האנוש יסייע לארגון לא רק לזהות הזדמנויות לפיתוח מקצועי, אלא גם ובעיקר לנצל את ההזדמנויות בזמן הנכון.

סביבה התנסותית זמינה: בכיתת מונטסורי, חומרים וחוויות תמיד זמינים לילדים לפיתוח הסקרנות וללמידה אוטונומית. בארגונים, חשוב לאפשר לעובדים את החופש להתנסות בחומרים, בטכנולוגיה ובמתודולוגיות, ולאפשר להם לטעות בדרך. החירות לניסוי וטעייה מאפשר לעובדים לעבוד ביחד, להפרות זה את זו ולשלב חוזקות כדי לפתח מוצרים ושירותים חדשים. אם תעודדו ניסוי וטעייה אצל העובדים שלכם ותהפכו אותו לעניין שבשגרה, יש סיכוי גדול שתצמיחו דור חדש של מנהיגים אמיצים בארגון, שיסכימו לצאת מאזור הנוחות ולהפוך מצבים של חוסר ודאות להזדמנויות ללמידה ולקפיצות קוואנטיות.

מתודולוגיות של למידה עצמית: על פי שיטת מונטסורי, כל ילד הוא אוטודידקט. מבנה המוח שלו מאפשר לו לקלוט רשמים מהסביבה וללמוד אותם ללא מאמץ ובאופן לא מודע, בדרכו. כמנהלים במאה ה-21 כדאי לכם לנהל את הכישרונות הארגוניים שלכם ברוח זו. זכרו שכל אחד מאתנו לומד אחרת, ובין אם אנו לומדים באמצעות קריאה, הדרכה או התנסות מעשית, אנו עדיין לומדים בעצמנו. זמנו להם את האפשרות להתפתח בדרכם, תעדו הצלחות לימודיות ומנפו אותן למתודולוגיות מותאמות אישית לסוגי לומדים שונים. בהקשר זה, עקבו אחרי המגמות הטכנולוגיות: זה רק עניין של זמן עד שטכנולוגיות של בינה מלאכותית יסייעו לארגונים לבנות ספריות של שיטות לימוד התפורות למידותיו של כל עובד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker