"כשיש הסכמה בין שני אנשים, אחד מהם מיותר": תיבת התהודה מזיקה לארגון

מנהלים שמקיפים את עצמם בעובדים שיהדהדו את רעיונותיהם פוגעים ביצירתיות, בתפוקות וברווחים. כך תמנעו תיבות תהודה בארגונכם

רוית אורן
רוית אורן
צוות עובדים שמח
צילום: Getty Images IL

"אני חוזר עכשיו מדיון הנהלה על אסטרטגיית החברה לשנה הבאה", סיפר לי סמנכ"ל כספים בחברה גדולה. "חיכיתי לישיבה הזאת. אני מכיר את המספרים ואת הרזולוציות התקציביות כמו את כף ידי, והיה לי חשוב לדעת איך ההמלצות שלי מיושמות הלכה למעשה. כשהמנכ"ל הציג את הדברים, הופתעתי שהוא התעלם מהמלצותיי, ושהוא בחר בדרך שעלולה לגרום לארגון נזק רב.

"בסבב הפידבקים, כל אחד מיושבי השולחן חיזקו את המנכ"ל. מלים כמו 'שאפו', 'אתה תותח' ו-'גבר' לוו בטפיחות שכם וגילויי הסכמה. כשניסיתי להסב את הדיון למקום של נקודות בתקציב שלא טופלו, ביקשו ממני לא להשבית שמחות והמשיכו בהילולה. לא מצאתי את מקומי. המלך היה עירום, חברי לשולחן הנהלה היו עיוורים, וידעתי שהארגון ישלם על הטעויות האלה מחירים כבדים. אבל ידעתי שגם אם אשאג את זה בקולי קולות – אף אחד בחדר לא יהיה מוכן להקשיב".

ברוכים הבאים לתיבת התהודה – אחת הרעות החולות במנהיגות ארגונית. בתחום המוזיקה, תיבת תהודה היא החלק החלול בכלי הנגינה שמייצר הדהוד של הצליל. בתחום התקשורת הפוליטית וברשת החברתית, מייחסים את המושג לקהילות סגורות שבהן אנשים מתקשרים עם אנשים שדומים להם ושדעותיהם משקפות את שלהם. בארגונים, אנחנו פוגשים את זה אצל אותו מנהל בכיר, שדואג להקיף עצמו ביס-מנים שיהדהדו את רעיונותיו ב"אמן" גורף, תוך הימנעות מוחלטת מכל ביטוי גלוי או סמוי שמטיל ספק. להתנהגות זו סכנות ארגוניות רבות.

תיבות תהודה מייצרות בינוניות ארגונית

כשעובדים מבינים שסביבת העבודה שלהם דורשת מהם לומר אמן לכל רעיון של ההנהלה, הם פועלים מכוח האינרציה ומתוך עיוורון. הם מתנהלים כמו רובוטים ועושים רק את מה שאומרים להם, מבלי לחשוב או ליזום מהלכים כדי לקדם את הארגון. התנהלות זו מייצרת ביצועים ארגוניים בינוניים ופוגעת ברווחים.

תיבת תהודה פוגעת ביצירתיות

בסקר של חברת התקשורת העולמית Ketchum בקרב 500 עובדים בתחומי הקריאייטיב, 85% מהמשיבים טענו כי הארגונים שלהם לא עושים מספיק כדי לעודד מגוון רחב יותר של דעות בתהליכי קבלת החלטות. 75% מהמשיבים ציינו כי בארגון שלהם נוטים שלא להקשיב לדעות של עובדים זוטרים, על אף שרעיונותיהם יצירתיים ונועזים. במאה ה-21 ארגון שאינו מעודד חשיבה יצירתית לא יוכל לשרוד את התחרות בשוק.

תיבות תהודה מנכיחות פחד ארגוני

תיבות תהודה לא נוצרות בגלל אהבת העובדים למנהיג שלהם, אלא בגלל שהם פוחדים ממנו וחוששים להטיל ספק ברעיונותיו. גם אם יהיה לעובד או לצוות רעיון טוב, הם יימנעו מלהציע אותו. במקום זה, הם יעדיפו להריע למנהל, כדי לחסוך מעצמם את הצורך בעימות איתו. כתוצאה מכך, הארגון מפסיד כיווני חשיבה שעשויים לייצר תפוקות טובות יותר.

תיבות תהודה מנציחות חוסר אמון במנהיג

ככל שהארגון ממשיך לפעול במתכונת של תיבת תהודה, ועובדים נמנעים מלהביע את עמדותיהם, כך האמון במנהיג הולך ופוחת. עובדים מבינים שהמנהיג לא נמצא שם בשבילם ואף לא בשביל הארגון – אלא כדי להנציח ולקדם את רעיונותיו בכל מחיר. הבנה מסוכנת זו פוגעת בזיקת העובדים לארגון ומבריחה ממנו כישרונות. מנגד, מנהיג ששבוי בתיבת תהודה ישכנע את עצמו שהוא כליל השלמות ושרעיונותיו ללא דופי. העדר ענוה מוביל להעדר הקשבה, שבלעדיה אין למנהיגות שלו זכות קיום.

כך תמנעו תיבות תהודה ארגוניות

1. הנהיגו תרבות ארגונית של גיוון: וולטר ריגלי, מייסד חברת גומי הלעיסה האמריקאית ריגלי, אמר ש"כשיש הסכמה בין שני אנשים, אחד מהם מיותר". כשאתם מרכיבים צוותים שבנויים מהון אנושי מגוון ומכישרונות מנוגדים שמשלימים זה את זה, אתם מונעים מראש את חוסר היעילות שריגלי מדבר עליה. גיוון בהון האנושי ובהשקפות עולם בתהליכי קבלת החלטות ועידוד המשתתפים להביע דעות מנוגדות מעשירים את השיח, מקדמים פתרונות יצירתיים ושומרים על יעילות ארגונית.

2. קיימו מעגלי שיח: דברים שרואים משם, לא רואים מכאן. הקפידו לקיים שיחות קבועות עם עובדים מדרגים שונים ואפשרו להם לתת הצעות ייעול בתום עיסוקם. לא תאמינו כמה תצליחו להבין טוב יותר את האתגרים של רצפת הייצור אם תאפשרו לעובדים בה להשמיע קול ולשקף תובנות מנקודת מבטם.

3. הוקירו עובדים שקוראים תגר על הקיים: כשעובד מטיל ספק בקיים או מציע דרך שונה לעמוד באתגר, הודו לו על כך. הוקרה מסמנת לעובדים שהתנהגות זו נורמטיבית, גורמת להם להבין שדעותיהם יפלו על אוזניים קשובות ומעודדת אותם להעז וליזום.

4. צאו מאזור הנוחות וקבלו ביקורת עניינית בברכה: לא תמיד נעים לשמוע דברי ביקורת. בתוך כך, כשאתם מסכימים לשמוע אותה, אתם פותחים ומרחיבים את ערוצי התקשורת בארגון, מקדמים יצירתיות ומחזקים תרבות ארגונית נקייה מהרעלנים של תיבות תהודה.

רוית אורן

רוית אורן | |מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת חיפה ובמכללה האקדמית עמק יזרעאל, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker