למה, בעצם, שמישהו ירצה לעבוד בשבילכם?

כדי שארגון ייהנה ממיתוג גבוה ונחשק, יש לשקף את המותג לעובדים במסרים ברורים ולתת להם במה ראויה להעביר את זה הלאה

רוית אורן
רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוקפת סימני שאלה
צילום: פרסומת

כשהייתי סמנכ"לית משאבי אנוש ופיתוח עסקי צעירה, נפלה בחלקי הזכות לעבוד עם מנכ"ל מעצים. מעבר לגמישות ולאוטונומיה שקיבלתי ממנו בתהליכי עבודה וקבלת החלטות, הוא גם נתן לי במה. "את כרטיס הביקור של הארגון שלנו", הוא נהג לומר לי "צאי לעולם, ועשי עבורנו טוב".

לא רק שהמחווה הזו עוררה בי מוטיבציה להצטיין בעבודה, היא גם דירבנה אותי להעביר הלאה את היתרונות הרבים של הארגון. בכל פגישה, כנס, ראיון בתקשורת או ועידה שלקחתי בהם חלק, ובכל שיחה שלי עם עובדים ומועמדים, מצאתי את עצמי מדברת בשבחו של הארגון בעיניים נוצצות.

היופי בברק בעיניים הוא ביכולת שלו להדביק אחרים: הרגשתי וראיתי איך ההתלהבות שלי מדביקה את הסביבה שלי. וכך, בהדרגה, כולנו העברנו הלאה את הברק, עד שהארגון כולו נהפך לקולקטיב של עיניים נוצצות.

כשכל הארגון מדבר עם ברק בעיניים, קורים דברים נפלאים: בסוף השנה הראשונה לעבודתי, רווחי החברה עלו 58%. מה קרה כאן? פשוט מאוד: הארגון מיתג אותנו, ואנחנו מיתגנו את הארגון.

מיתוג ארגוני תחילה

לפי פרופ' ג׳ים קולינס, רק 14% מארגוני ה-Best Practice מקיימים בהצלחה תהליכי מיתוג עובדים. אחת הסיבות לכך ששאר 86% מהארגונים בעולם לא עושים זאת, היא שגם המיתוג הארגוני שלהם לוקה בחסר. כמו ביצה ותרנגולת, כדי לרתום אלינו עובדים ולהפוך אותם לשגרירים שלנו, חשוב שהמותג יהיה ברור פעמיים: לארגון, ולהם.

ברט מינצ'ינגטון, מחבר רב המכר Employer Branding & The New World@Work, קורא לארגונים לשאול את עצמם חמש שאלות מרכזיות כהכנה לתהליך של מיתוג ארגוני:

1. למה שמישהו ירצה לעבוד בשבילי?

2. כמה מהמנהלים שלי קיבלו הדרכה על איך להנגיש לעובדים את חוויית המותג?

3. איך העובדים והמועמדים שלי תופשים את הארגון?

4. עד כמה הארגון שלי מסוגל לזהות, לטפח ולפתח הון אנושי כישרוני?

5. כמה מהעובדים שלי ימליצו על החברה שלי כמקום נהדר לעבוד בו?

מענה אמיתי ונוכח על השאלות האלה הוא השלב הראשון בבניית מותג הארגון, או במלים אחרות: גיבוש המוניטין של החברה, את הנחשקות שלו, את הערכים שלאורו הוא פועל ואת הערך שהוא מציע לעובדיו.

השלב הבא: מיתוג עובדים

אבל מיתוג המעסיק הוא רק קצה הקרחון. אם הארגון לא ידע להעביר את זה הלאה לעובדים ולא ישכיל לרתום אותם להיות שגרירים טובים – מיתוג המעסיק שלו יהיה שווה כקליפת השום. הדבר משול לכריך נפלא שמגישים לאדם חסר שיניים: גם אם הכריך יהיה מושלם בטעמו, אותו אדם לא ידע מה לעשות אתו. הוא יישאר רעב, ועם חוויית תסכול גדולה.

מערכת יחסי הגומלין שבין מיתוג הארגון למיתוג העובדים יוצר מונח שלם הגדול מסך חלקיו שבו כולם מרוויחים: הוא ממגנט אליו כישרונות חדשים, משמר הון אנושי קיים, מגביר שביעות רצון, מחזק זיקה ארגונית, מגדיל את קהל הלקוחות, מגביר הכנסות ומייצר שורות רווח גבוהות.

כמו לתת כריך לאיש בלי שינייםצילום: מוטי מילרוד

כך תמתגו את העובדים שלכם

תהיו ברורים: יצירת שפת מסרים אחידה וברורה עוזרת לארגון ולעובדים להבין את ערך המותג, להטמיע אותו אל תוך המודעות, לזכור אותו ולהעביר אותו הלאה בקלות.

קבעו מדיניות: מיתוג אינו נחלתו של גיוס עובדים בלבד; הוא הלב הפועם של הארגון. קבעו תוכנית עבודה ברורה כיצד להטמיע את שפת המותג בכל שדרת הארגון ואת האופן שבו העובדים שלכם יבינו אותה וידברו אותה.

העזרו בתקשורת פנים ארגונית: מצאו דרכים יצירתיות לתקשר את שפת המותג לעובדים דרך כלי התקשורת הפנים ארגוניים: ניוזלטרים, מסכים, אירועים, ציוני דרך ועוד.

תעמדו במלה שלכם: העובדים שלכם אינטליגנטיים. הם יריחו מיד כל ניסיון למכור להם סיסמאות ריקות מתוכן. אם הגדרתם את הערכים המוספים של הארגון שלכם, עשו את כל הפעולות הנדרשות כדי שהעובדים ירגישו שהערכים האלה מתקיימים בכל יום מחדש. לדוגמה, אם אחד הערכים שלכם הוא למידה ופיתוח קריירה, גבו את הצהרת הכוונות הזו בתקצוב והוצאה לפועל של תוכניות למידה ופיתוח ארגוני.

תנו לעובדים שלכם במה: זהו את הכישרונות שלכם, אפשרו להם להתפתח, ציינו אותם לשבח בתוך הארגון ומחוצה לו, כתבו עליהם במדיות החברתיות והעסקיות ואפשרו להם לייצג אתכם בכנסים ובוועידות. הם יוקירו את הפירגון, יחוו משמעות ויתמלאו בתחושת שייכות וגאוות יחידה. אלה החומרים שמהם עשויים השגרירים הטובים ביותר שלכם, שיצאו אל העולם עם ברק בעיניים.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker