חיזוקית פלוס: לעובדים שלכם יש יתרונות - תשתמשו בהם

מחקרים מראים שמנהיגות ארגונית המבוססת על חיזוק חוזקות מייצרת תפוקות מוגברות ורותמת עובדים לארגון. כך תיישמו אותה בארגונכם

רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשים מביעים הסכמה על משימה משותפת
המוטיבציה נותנת את תחושת הוודאות שהפעם זה יצליח

במכרז פנימי של ארגון תעשייתי שבו עבדתי כסמנכ"לית משאבי אנוש, גדי ודן (שמות בדויים), שני מנהלי צוותים, הגיעו לשלב המועמדות הסופי לתפקיד מנהל תפעול. לשניהם היו נקודות פתיחה דומות: ותק של 7 שנות ניסיון בחברה, תואר ראשון בהנדסה ותואר שני במנהל עסקים. והכי חשוב: שניהם נתפשו כשחקני נשמה של הארגון.

ההבדל המהותי ביניהם ניכר בתקשורת הבין-אישית ובתפישות הניהול. דן, מנהל מוכוון משימה, אינטליגנטי ואנליטי, היה טרוד באופן תמידי מהיכולת לעמוד ביעדים. שיחות הצוות שלו עסקו במה לא עבד ומה צריך לשפר. בשיחות המשוב עם עובדיו נהג למנות את חולשותיהם ואת התיקונים שעליהם ליישם. כוונותיו היו טובות. הוא ראה את הצלחת הארגון לנגד עיניו, ובשורה התחתונה הצוות הצליח לעמוד ביעדים. אלא שעובדיו היו מתוסכלים. הם פירשו את ההנחיה החוזרת והנשנית שלו לשיפור ליקויים כאכזבה שלו מהם ושהם נדרשים לעמוד במבחן מתמשך שאין סיכוי שיוכלו אי פעם לעבור. ותק ממוצע של חבר צוות של דן היה שנה וחצי, ובדיקת ההיעדרויות של חברי הצוות הראתה ימי מחלה מרובים.

גדי, לעומתו, היה פחות אנליטי ומוכוון משימה, אך גם פחות טרוד. הוא הגיע לעבודה עם חיוך ובאנרגיה טובה. ישיבות העבודה שלו תמיד כללו ציון של הישג טוב של הצוות ושיחות המשוב שלו התמקדו במינוף מקסימלי של חוזקות אישיות. העובדים העריצו אותו והיו מוכנים לקטוף עבורו את הכוכבים מהשמים. ותק ממוצע של חבריו לצוות היה שנתיים וחצי. הם נטו לחלות פחות והביצועים הצוותים היו מצוינים. התנהלותו של גדי, שהיתה מבוססת על חיזוק חוזקות, הכריעה את הכף והוא קיבל את המינוי המיוחל.

מנוע צמיחה של כישורים ייחודיים

מרקוס בקינגהם וד"ר דולנד א' קליפטון, מחברי רב המכר "עכשיו - גלה את חוזקותיך" מגדירים חוזקות דרך שתי הנחות יסוד. האחת, שחוזקה היא כישרון קבוע וייחודי שפורץ את הגבולות הצרים של מיומנויות עבודה. כלומר, כל דפוס חוזר של חשיבה, תכונה, הרגשה או התנהגות שאפשר למנף לפרודוקטיביות ייחשב כחוזקה. הנחת היסוד השנייה היא שחוזקותיו הגדולות ביותר של כל אדם הן מנוע הצמיחה החזק ביותר. לכן, אם הארגון רוצה לשגשג - חשוב וכדאי לגלות, לטפח ולפתח את החוזקות האישיות של ההון האנושי.

הביצועים, הרווחים והקילומטר הנוסף

חיזוק חוזקות היא הרבה מעבר לסגנון ניהול נעים ומפרגן: הוא גם מייצר כסף. סקר של מכון גאלופ מ-2017 מצא כי חיזוק חוזקות עובדים משפר ביצועים במידה רבה ויעילה יותר בהשוואה לניסיון לשפר את חולשותיהם. עובדים המודעים לחוזקותיהם מגדילים את הפרודוקטיביות שלהם ב-8% נוספים, וצוותים מוכווני חוזקות יגדילו את תפוקותיהם ב-12.5%. עוד נמצא כי עובדים שמביאים את חוזקותיהם לידי ביטוי מעורבים יותר בעבודתם ובעלי שיעורי עזיבה נמוכים.

ממצאים אלה תומכים במחקר נוסף של גאלופ מ-2016, הקובע שארגונים שפועלים בתפישת חיזוק חוזקות מייצרים מכירות ורווחים גדולים יותר, מערכות יחסים קרובות יותר עם לקוחות ועובדים עם זיקה ארגונית גבוה. הסיבה לכך פשוטה: כשעובדים יכולים לעבוד עם נקודות החוזק שלהם, הם מרגישים חיוביים יותר ונלהבים יותר מעבודתם. תחושות אלה מייצרות מעורבות גבוהה וכתוצאה ממנה – הם מוכנים ללכת את הקילומטר הנוסף למען הארגון ולייצר שורות תחתונות מרשימות.

מנהיגות מחזקת חכמה אינה מתעלמת מהצורך לשקף לעובדים נקודות טעונות שיפור, אך היא צפויה להפחית את הטעויות. אם נאפשר לכל עובד לעסוק כל יום בדברים שהוא מצטיין בהם ושמעניינים אותו, ביצועיו צפויים להשתפר והצורך לתקן יפחת משמעותית. בשעת הצורך למקצה שיפורים, העובד שחווה הצלחות ומפיק משמעות מעבודתו יהיה נכון יותר לקבל את המשוב ולפעול לתיקון המצב.

כך תובילו מנהיגות מחזקת בארגון שלכם

הטמיעו את חיזוק החוזקות במדיניות הארגון: מדיניות כתובה וברורה שמנחה ומתדרכת מנהלים כיצד לזהות ולחזק חוזקות אישיות של עובדים, לצד מתן חופש לבצע לאורם שינויים מקצועיים לטובת יעדי הארגון, היא תנאי להתנעת תהליך של יצירת מיינדסט ארגוני חדש.

חיזוק חוזקות בתהליכי גיוס: מילת המפתח היא גמישות. מנהלי משאבי אנוש נדרשים להסתכל מעל ומעבר לגבולות השבלוניים של תהליכי הגיוס המסורתיים. עליהם לזהות צרכים של כישרונות ייחודיים שלאו דווקא מתכתבים עם תיאורי משרה סטנדרטיים ולנהל לאורם תהליכי גיוס אמיצים, יצירתיים, פתוחים ומאפשרים.

חיזוק חוזקות בתהליכי עבודה: היו מספיק אמיצים לפצל ולהרכיב מחדש משימות ומרכיבי התפקיד בהתאמה לחוזקות העובדים. העולם מדבר חדשנות ואג'יליות: יש חשיבות מכרעת לא רק לדבר את הרעיונות האלה, אלא ליישם אותם בתוכניות עבודה ובפיתוח מנהלים.

חיזוק חוזקות לחיזוק הקהילה: מחקרים מראים שהתנדבות היא גורם מרכזי לתחושות אושר ומשמעות של בני אדם. זמנו לעובדים שלכם אפשרויות להציע את חוזקותיהם מחוץ לגבולות הארגון ולמען מטרה טובה. הקהילה מרוויחה, העובדים מתמלאים שמחה מהזכות לתת ערך והארגון מצדיק את שמו הטוב ומרוויח עובדים מאושרים.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker