דור הכיף, הסלפי והגמישות: כך תנהלו את המילניאלס בשוק העבודה

המילניאלס רוצים חיזוקים חיוביים, אופק מקצועי ומשרדים יפים, והמשקל שלהם בשוק העבודה גדל והולך - אז כדאי שהוא גם יתאים את עצמו אליהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מילניאלס עובדים על לפטופ
הצעירים נמצאים יותר בחובות מהדורות הקודמיםצילום: © ​Mooshny | Dreamstime.com

בני דור המילניום, המכונים גם בני דור ה-Y, נופלים קרבן למשחק האשמות שכמעט כולם רוצים לקחת בו חלק. מאשימים אותם בהחלפת משרות באופן תדיר לצורך השגת רווח כלכלי או מקצועי; בהתבגרות אטית; בחוסר מוכנות להתחייב או לקחת אחריות, באגוצנטריות ובחוסר שיקול דעת ארוך טווח.

מכנים אותם ילדי שמנת דיגיטליים מרופדי מחמאות יתר מצד הוריהם, שעודדו אותם לעוף על החלומות שלהם והבטיחו להם שהשמים הם הגבול. אינספור כינויים הוצמדו להם, בהם 'הדור האבוד', 'דור הקנגורו' שנישא בכיס הקדמי של אמא גם בבגרותו, 'דור הבומרנג' שחוזר לגור עם ההורים, וגם 'דור העסוק בעצמו על גבול הנרקסיזם'.

אז אומרים.

ניסיוני המקצועי לימד אותי שלדור ה-Y יתרונות רבים. כמי שנולדו בישורת האחרונה של המאה העשרים ובגרו ובמקביל למהפכה הדיגיטלית, הם ניחנים במיומנות טכנולוגית טבעית וגבוהה, למידה מהירה של מכשירים חדשים ושליטה מוחלטת באינטרנט וברשתות החברתיות. הם מתאפיינים ביכולת ונכונות לעבודת צוות, חלוקת קשב גבוהה ומסוגלות לטפל בלפחות שני נושאים במקביל. הם מתירניים, שוויוניים, בעלי חוש הומור ופתיחות לחדשנות. בעולם עבודה כאוטי שמשתנה תדיר – אלה בדיוק העובדים שלהם פיללנו.

ארגונים שמשכילים להשקיע זמן ומשאבים לבניית תהליכי עבודה ותנאים ההולמים את דור המילניום מרוויחים 3 פעמים: הם יוצרים חדשנות ארגונית מתמדת, ממתגים וממצבים את עצמם ככאלה בזירה העסקית המקומית והבינלאומית ומצליחים למשוך אליהם כישרונות צעירים ומבטיחים שרוצים לעשות איתם דרך.

בבניית תשתית ארגונית שתגייס, תפתח ותשמר כישרונות מדור ה-Y, יש לקחת בחשבון את הקווים לדמותם ולפעול לאורם. היטיבו לעשות זאת הפרופסורים תמר ועוז אלמוג בספרם "דור ה-Y כאילו אין מחר", בניסיונם לפצח את הקוד הגנטי של המילניאלז ולפרוט התנהגות רצויה מולם.

כך תמשכו אליכם את כישרונות דור ה-Y

היו גמישים

דור ה-Y ניחנים ביצירתיות טבעית ומייצרים תפוקות אופטימליות בתנאי אוטונומיה. לכן, החתמת כרטיס בכניסה וביציאה מהמשרד לא תיטיב איתם. הציעו להם שעות עבודה גמישות, ימי עבודה מהבית ואפשרו להם לבחור את הזמן והמקום לעבוד בהם.

תרגשו אותם

דור ה-Y גדלו על התפישה שחלומות מתגשמים. שעמום הוא הפחד הגדול ביותר שלהם והם זקוקים לעבור במהירות לדבר החם הבא. הציבו בפניהם אתגרים, התייחסו ברצינות לרעיונות וליוזמות שלהם ואפשרו להם לממש ולהתרגש. מילניאלס מתרגשים במיוחד כשמשקיעים בהגשמתם העצמית. בנו איתם מפת קריירה אישית והשקיעו בהם בהכשרות מקצועיות שיעצימו את תחושת ההגשמה ויעזרו להם להגיע למקפצת הקריירה הבאה.

כסף כסף כסף

נכון, הם אוהבים כסף. בהתחשב ביוקר המחיה, לא הותרנו להם ברירה אחרת. כיום, חברות המתחרות על העובדים הטובים חייבות להציע משכורות התחלתיות אטרקטיביות ביחס למתחרים. זכרו כי לא רק הם עומדים למיון, אלא גם אתם. אגב, אם תהיו ממש טובים בשאר התחומים, הם יסכימו להתפשר על פחות כסף.

צרו אופק מוחשי

בני דור המילניום נוטים לחיות בכאן ובעכשיו וברצון תמידי לטפס מעלה. מאפייניהם האישיים והתחרותיות הטבעית שלהם לא מאפשרים להם לסבול היום בתמורה לעתיד מקצועי לוט בערפל מחר. גבשו מדיניות קידום שמבוססת על מדרגות נעות עם מקפצות קריירה נראות לעין, איתם יוכלו להסתכל בתקווה על עתידם מקצועי בארגון ולרצות להישאר בו.

אם הם עוזבים אחרי שנה, זה לא אישי

אם עשיתם את האמור בסעיף הקודם ובכל זאת המילניאל שלכם עזב אתכם אחרי שנה, אל תקחו את זה אישית. דור ה-Y רואים במעבר בין ארגונים ותפקידים סממן שאפתני שמאפשר להם התנסות מקצועית רחבה. בשונה מדור ה-X שביקש לצמוח עם הארגון ולהשאיר בו חותם, בני דור ה-Y מעדיפים פרויקטים קצרים וממוקדים עם טווח סיום נראה לעין שמאפשר להם לעבור לדבר הבא.

תכירו ותוקירו

מילניאלס זקוקים לחיזוקים חיוביים ולאשרור על תרומתם המקצועית לארגון. הם מעריכים ומקבלים את הסמכות של מעסיקים מפרגנים שמפגינים כלפיהם פתיחות, גמישות והוגנות. עבור המילניאלס, ההכרה וההוקרה מהותיים. הם ישמחו לקבל בונוס כספי על הישג או הצלחה, אבל יתרגשו עוד יותר אם הבוסית תשקף לו בעל פה את ההישג המוצלח, ולא לשכוח סלפי בסוף, שיעלה לאתר הפנימי מיד.

אורן חזן וחברי הקואליציה מצטלמים לאחר העברת חוק הלאום במליאת הכנסת צילום: אוליבייה פיטוסי

תלמדו מהם

הצורך שלהם להיות מעודכנים, ראשונים ומובילים בעולם משתנה, גורם להם ללמוד מהר ובקצב חידושים שעוד לא ידעתם שקיימים. אם תשכילו לאפשר להם ללמד אתכם בצורה בלתי פורמלית תוכלו לרתום את הידע חדש לעשייה הארגונית ולהיתפס כארגון חדשני וקשוב למציאות המשתנה.

תהיו חברתיים

מחקרים מראים שדור ה-Y מדרגים את סביבת העבודה החברתית במקום הראשון, מעל ומעבר לפרמטרים של קידום ושכר. חשוב להם להרגיש טוב במקום שבו הם מבזבזים את מרבית שעותיהם היפות. החל ממועדי Happy Hour, דרך אירועי חברה וכלה בפרויקטים קהילתיים - הם נמשכים לארגונים שמשקיעים בפעילות חברתית שגורמת להם להגיע לעבודה מתוך תחושת שייכות.

דור ה-Y מדרגים את סביבת העבודה החברתית במקום הראשוןצילום: ללא קרדיט

הימנעו מלהעיר להם על הסמארטפון הצמוד

הם נולדו עם סמארטפון ביד וניחנו ביכולת לבצע משימות כמו תכנות, הליכון או הפקת לקחים יחד איתו ותוך כדי תנועה. לכן הימנעו מלהעיר להם על כך או לנסות לשנותם. זכרו שעבורם מולטיטסקינג הוא נקודת מוצא והרגל, כמו צחצוח שיניים, ובלעדיו הם עלולים להשתעמם ולנטוש אתכם.

תדאגו לקנקן

דור ה-Y עסוקים בחיזוק המותג המקצועי-אישי שלהם בנכסים הדיגיטליים שבבעלותם. ככאלה, הם יסכימו להסתכל אל תוך הקנקן הארגוני שלכם רק אם המאפיינים החיצוניים יהיו לרוחם. חשוב להם איך נראים משרדי החברה, איך מוגדר התפקיד שלהם ושהרמת הכוסית במשרד תצטלם טוב לרשת. ארגונים שמבינים את הנושא הזה נהנים מהירתמות של עובדיהם, שגומלים להם בפרסום רשתי חינמי ומיצוב הארגון כרלוונטי ומושך.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker