משוב: תורה מפוארת שאף ארגון לא מכיר - מנהיגות ארגונית - הבלוג של רוית אורן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משוב: תורה מפוארת שאף ארגון לא מכיר

ארגונים רבים נמנעים מלקיים משוב מסודר, משום שעבור מנהלים ועובדים רבים, הערכה ומשוב הם תהליך לא מהנה שיש בו חוסר אותנטיות רבה. בנוסף, לארגונים רבים אין תהליך הערכה ומשוב מסודר או כלים מובנים לקיומו

הערכת ביצועים
פרסומת

פסיקה של בית הדין הארצי לעבודה מ-2016 קובע כי כל מעסיק מחויב לקיים שיחות משוב והערכות תפקוד תקופתיות עם עובדיו. על פי הפסיקה, "הערכות אלה באות לחזק את הקשר שבין העובד למעסיק, שכן הן מאפשרות למעסיק לומר לעובד במה הוא טוב ובמה עליו להשתפר, וגם לעובד יש הזדמנות לשטוח את טענותיו, אם ישנן כאלה, בפני המעסיק. חובתו זו של המעסיק מקורה בעיקרון תום הלב החולש על יחסי הצדדים, שאם לא כן נשמט הבסיס לתקשורת שבין עובד למעסיק".

פסיקה זו היא תחילתה של סתימת הגולל על פריצותו של תחום המשוב והערכת העובדים. עם זאת ועל אף הפסיקה, כמעט כל מעסיק עדיין נוהג לעשות דין לעצמו. הצהרות כמו "בארגון שלנו העובדים הם המשאב החשוב ביותר" אמנם נשמעות תדיר מפי מנהלי חברות מובילות בארץ ובעולם, אך פעמים רבות מדובר באמירה שחוקה שמטרתה לייצר מצג שווא של ניהול נאור, מתקדם, משתף והגון. מנהלים מנסים למכור את עצמם ואת הארגון שהם מובילים כמקום עבודה נחשק, מעוז של תרבות ארגונית משובחת. בפועל, המציאות לא תמיד תואמת את ההבטחה, בייחוד בהימנעות לקיים תהליך משוב מסודר.

מקורה של הימנעות זו בכמה סיבות. הראשונה, כי עבור מנהלים ועובדים רבים, הערכה ומשוב הם תהליך לא מהנה שיש בו חוסר אותנטיות רבה. השנייה, כי לארגונים רבים אין תהליך הערכה ומשוב מסודר או כלים מובנים לקיומו, ולעתים קרובות מערכות ההערכה הן לא יותר מתרגילים ביורוקרטיים. לכן, ולאור הפסיקה החדשה, עולה צורך להבין כיצד מבצעים הערכה ומשוב באופן אפקטיבי שיתרום לארגון, למנהליו ולעובדיו.

למרות שאין דרך אחת נכונה למשב אנשים, שיטת משוב טובה מעגנת בתוכה כמה מאפיינים דומים, שהיטיב לסכם המנכ"ל המיתולוגי של ג'נרל אלקטריק, ג'ק ווץ':

פשטות: על המשוב להיות ברור, קל להבנה ונקי מקשקשת ביורוקרטית מתישה.

תכליתיות: משוב טוב יכלול מה העובד עשה טוב ואיך לדעת הממונה הוא יכול להשתפר.

עקביות פורמלית ובלתי פורמלית: השיטה תבטיח שמנהלים ימשבו את עובדיהם בתדירות קבועה. משוב פורמלי יבוצע פנים מול פנים אחת לשנה לפחות. בעוד משוב לא פורמלי יבוצעו בשוטף.

פיתוח מקצועי: משוב טוב לעולם יכלול מרכיב של פיתוח מקצועי, בו מתכננים יחד עם העובד את השלבים הבאים בקריירה.

הגינות, הוליסטיות ובקרה תהליכית: שיטה טובה תקפיד על בקרה מתמדת. היא תבטיח מדידה לא רק ביחס לתוצאות הפיננסיות של החברה אלא גם ביחס לערכי הארגון. היא תוודא שאנשיה מבינים מה עליהם לעשות כדי להשתפר ותפעל כדי להבטיח את השיפור בפועל. חשוב מכל, על הארגון לקחת ברצינות את מטרות המשוב וההערכה, תימנע מלבזבז את הזמן של עובדיה ותתייחס אליהם בכבוד.

כך תקיימו משוב אפקטיבי ומכבד

התייחסו לפרטים: על מנת שהמשוב יהיה אפקטיבי ויוביל לשיפור ההישגים, נדרשת תשומת לב גבוהה לפרטים שאותם יש להציף. לדוגמה: "כשדיברת עם הלקוחה, שמתי לב שלא זכרת את שמה".

שמרו על אינפורמציה מידתית: משוב בונה לוקח בחשבון את מידת יכולתו של העובד לקלוט אינפורמציה. מידע ונתונים רבים ומורכבים מידי עלולים לגרום לחוסר הבנה מצד העובד או אף להתעלמות.

הביעו תחושת אמון: הנחת יסוד חשובה היא שהעובדים שלך לא רוצים להיכשל במה שהם עושים. טעויות קורות. לעתים עובדים אף עלולים לחוות חוויה קשה בחייהם האישיים שלא הובאה לידיעתך. חשוב לשדר תמיכה, אמונה ביכולת ולעודד אותם להצליח.

כבדו את העובד: אם נגרם למקבל המשוב חוסר נוחות, המשוב עלול להפוך ללא אפקטיבי. יש לבחור עיתוי נכון למשוב, לתאם אותו מראש עם העובד, לקיים אותו במקום שקט הרחק מהפרעות שעלולות לשבש את השיחה ולהקפיד על אווירה טובה ותכליתית. חשוב להקפיד על הגנת פרטיותו וכבודו של העובד ולשמור על דיסקרטיות מירבית של תוכן השיחה.

תהיו חיוביים: חשוב לתת חיזוקים חיוביים ולשבח התנהגויות טובות לפחות באותה מידה שבה מועברים דברי ביקורת. יש להתמקד בפעולות ובחוזקות העובד ביחס לביצועים חיובים. לדוגמה: "הטיעונים שלך היו מצוינים, הם היו ברורים ומשכנעים". בעוד חיזוקים חיובים ושבחים ממנפים מוטיבציה להצלחה, משוב שלילי עלול להוביל לתגובת התגוננות. לכן, גם אם המשוב יכלול דברי ביקורת וצורך בשיפור, מומלץ לפתוח ולסיים אותו בנימה חיובית.

תהיו אפקטיביים: משוב אפקטיבי אינו "סגור" אלא מזמין שיתוף ("איזו תמיכה את מציעה לתת לצוות על מנת לעמוד במשימה וללכת כולנו הביתה בזמן?"). עליכם לחשוב על תוכנית פעולה ברורה ביחד עם העובד, ועל תוכנית זו לכלול צעדים מדודים. נדרשת גם הקפדה על התייחסות לנקודות שניתן לשפרן.

היו ממוקדים וספציפיים: אנשים מגיבים טוב יותר לשיח ברור, לכן יש להימנע מעמימות ולהציף ציפיות ברורות. במקום לומר "אתה צריך לדבר יותר בפגישות" כדאי לומר "אני נהנה מהחשיבה המקורית שלך, ואשמח לשמוע דעתך בכל ישיבת צוות".

היו מידיים: מחקרים מראים שהמוח המבוגר אפקטיבי יותר בזמן אמת. אם נמתין שלושה חודשים כדי לשקף לעובד שהביצועים שלו ממוצעים, הוא לא יוכל להבין מה עליו לעשות כדי לשנות כיוון ולשפרם. לכן הקפידו על משוב תכוף והציפו אתגרים כשהם מתרחשים.

אפשרו משוב עצמי: משוב לא יהיה אפקטיבי אם יוכוון לגרום לאדם להרגיש רע. אם עובד עושה מהלך שגוי, מומלץ להתעניין בנקודת מבטו. משוב עצמי מייצר פרספקטיבה רחבה יותר של הסיטואציה ומזמן לעובד מקום לקחת אחריות על מעשיו ולפעול לתיקונם.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

שטרות אירו בטוקיו

מי רוכש אג"ח בשווי 17 טריליון דולר בתשואה שלילית?

לא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה אפס, ובטח שלא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה שלילי - שהרי בתאוריה, מחיר שלילי יזמין ביקוש אין סופי למוצר כסף ■ אולם במציאות של הרחבות מוניטריות ושיעור אינפלציה נמוך, סיטואציה בה הכסף נסחר בריבית שלילית - אינה חלום אלא מציאות

סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר

בזמן שהלקוחה שוכבת בבית החולים: התגובה הגרועה של ארומה - ולמה אף פעם לא מאוחר לתקן

גלגול האחריות ללקוחה שמאושפזת בבית החולים נותן אולי מענה למותג לטווח הקצר - אבל הוא מעלה שאלות קשות באשר לרצינות המותג ולמחויבות שלו כלפי הלקוחות. מזל שמישהו בארומה ת"א התעורר

מפגין בצרפת

מתי עברנו משלטון העם לשלטון ההון - ואיך להציל את הדמוקרטיה

העולם המערבי עובר אט אט מדמוקרטיה לפלוטוקרטיה - שלטון בעלי ההון. קל להאשים את הקפיטליזם, אבל הבעיה העיקרית אינה טמונה בו אלא באופן היישום שלו. לא הכל אבוד: יש דרך ליצור משקל נגד לעוצמה הפוליטית של המיליארדרים

כתבות שאולי פיספסתם

*#