שקיפות: זה בחינם, זה משפר תפוקות בארגון וזה יכול להציל חיים

סקר של חברת TINYpulse מ-2013, שבו ניתחו עמדות של 40 אלף עובדים, העלה ששקיפות ניהולית היא הגורם המשפיע ביותר על אושר העובדים. כך תעשו את זה

רוית אורן
רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איש מסתכל על קופת חזיר עם זכוכית מגדלת
שקיפות היא כלי ניהולי שמניב לארגונים יתרונות יקרים מפז

בעבר,  כשהלכנו לקנות משהו, רוב הכוח היה בידי המוכר. הוא החליט כמה מידע לשחרר לגבי המוצר, בית העסק והמתחרים. כיום, עוד לפני שאנחנו נכנסים לחנות הפיזית או הווירטואלית, אנחנו כבר יודעים מי המתחרים, מה המחיר ומה דירוג בית העסק והמוצר בהשוואה לאחרים. הכוח עבר ללקוח. לכוח הזה קוראים שקיפות.

כך גם בעולם העבודה. שקיפות נהפכת להיות מטרה עבור יותר ויותר ארגונים על מנת לזכות באמון הציבור, בעלי המניות ועובדי החברה. אבל לא רק: יש חשיבות מכרעת גם לשקיפות פנים-ארגונית, כלומר האופן שבו ארגון מתקשר עם עובדים ומוסר להם מידע על פעילות החברה והחלטות ניהוליות שהתקבלו. מחקרים מצביעים על קשר ישיר בין מידת השקיפות הפנים ארגונית לבין מורל העובדים, רמת החיבור שלהם לארגון ותפוקותיהם.

חוק המספרים השקופים

סקר של חברת TINYpulse מ-2013, שבו ניתחו עמדות של 40 אלף עובדים, העלה ששקיפות ניהולית היא הגורם המשפיע ביותר על אושר העובדים. עוד נמצא  שכשמנהלים יודעים להגדיר בצורה מדויקת את תפקידי עובדיהם ותחומי אחריותם, כך גם תיאום הציפיות מדויק יותר. האחרון הוא שבמרבית הארגונים השקיפות עדיין לוקה בחסר, כשרק 42% מהעובדים ידעו להשיב מהו החזון הארגוני, הצהרת כוונות הארגון וערכיו.

למרות זאת, קיימים בעולם ארגונים שמבינים את חשיבות התקשורת השקופה. כך למשל חברת יישום התוכנה Buffer, שחרטה על דגלה את ערך השקיפות. מדי שנה, היא מפרסמת לכלל הציבור את טבלת כלל משכורות עובדיה מהמנכ"ל ועד אחרון העובדים, כשלצד הטבלה היא חושפת את הנוסחה שלה לבניית מודל השכר. פעולה זו יוצרת שתי תוצאות חשובות: היא מייצרת אצל כל עובד בהירות לגבי איך מורכב שכרו ומה עליו לעשות כדי להתקדם בו; והיא מנחילה בציבור ובעובדים תחושת צדק והוגנות במבנה השכר.

שקיפות ארגונית מייצרת תפוקות טובות יותר גם בנושאים הרי גורל. ד"ר מרטין מקרי, מנתח בבית החולים ג'ונס הופקינס בבולטימור, מדבר על ההחלטה של מדינת ניו יורק לחייב בתי חולים לפרסם שיעורי תמותה בניתוחי מעקפים כעל אירוע מכונן. ארבע השנים לאחר החלת החוק, שיעורי התמותה צנחו ב-41%. די היה בהחלת חובת השקיפות כדי לשנות במידה דרמטית את התוצאות בקרב המטופלים.

חינמי ויקר ערך

שקיפות היא כלי ניהולי, שלמרות עלותו האפסית מניב לארגונים יתרונות יקרים מפז. כשהאסטרטגיה, היעדים והמטרות הארגוניות מועברים בצורה ברורה, העובדים מבינים את התמונה הכוללת של פעילות הארגון, החטיבה והצוות. בדרך זו הם מבינים טוב יותר את משמעות תפקידם, והם מתמלאים במוטיבציה כדי לבצע אותו על הצד הטוב ביותר.

כשתהליך קבלת החלטות כולל בתוכו שקיפות במידע, נחסכות מראש מהעובדים תחושות שליליות של הסתרה או חוסר הוגנות. ארגון שמגדיל לעשות ומקיים תרבות של שקיפות רב כיוונית – שבו המסרים עוברים מההנהלה כלפי מטה וגם מרצפת הייצור כלפי מעלה, מייצרת אצל העובדים זיקה ארגונית, מעורבות ומחויבות רבה יותר להצלחת הארגון.

כך תייצרו שקיפות פנים ארגונית

1. הקימו צוות היגוי של עובדים ומנהלים שיקבע כיצד מתקשרים החלטות ניהוליות. הגדירו את כל סוג המידע שהעובדים זקוקים לו כדי לבצע את עבודתם טוב יותר: החל מחזון ויעדים, דרך בעלי תפקידים, מבנה שכר התנהלות בזמן משבר ועוד.

2. הגדירו את הפלטפורמות לזרימת המידע, כגון ניוזלטר, לוח מודעות אלקטרוני, וואטסאפ, מייל, ישיבה כללית, ישיבת צוות, שיחה אישית ועוד.

3. גבשו מתכונת להעברת המידע. התייחסו לא רק למה עובר אלא גם ובעיקר לאיך הוא עובר. תנו את הדעת לטקסט ולסאב-טקסט של המסרים. מומלץ להיעזר איש מקצוע מיומן מתחום התקשורת והתוכן.

4. הבחינו בין מה נכון להעביר בכתב ומה נכון בעל פה, והימנעו ממסרים שעלולים לקבל פרשנות שגויה.

5. במקרה של שיח בעל-פה, יש לכתוב תסריט שיחה, להדריך את המנהלים ולקיים סימולציות לפי צורך.

6. הרכיבו צוותי חשיבה יחד עם עובדים בכל הרמות שיציעו פתרונות לאתגרי הארגון. שיקוף האתגרים, שילוב רעיונות עובדים בתהליכי קבלת ההחלטות בנושאים אסטרטגיים ותקשורם בפלטפורמות הנכונות - יעצימו את תחושת השייכות והזיקה הארגונית.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker