מנהיגות בעידן של שוק תחרותי וחוסר ודאות: כך תעשו את זה נכון - מנהיגות ארגונית - הבלוג של רוית אורן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנהיגות בעידן של שוק תחרותי וחוסר ודאות: כך תעשו את זה נכון

מנהיגות אג'ילית מיוחסת למנהיגים בעלי יכולת לפעול בכל מצב ותנאי ולקיים חשיבה גמישה ומהירה שתואמת את רוח הזמן

מתוך "המשרד"
AP

עידן הטרנספורמציה הדיגיטלית קורא תיגר על סגנונות המנהיגות הקלאסיים של המאה הקודמת. בעבר, מיומנויות כמו יציבות רגשית, אסרטיביות וזהירות תפסו מקום של כבוד בין מאפייני המנהיגות של העולם הישן. למרות שתכונות אלה עדיין נחוצות, למנהיגות ארגונית בת זמננו נדרשים סגנונות מנהיגות נוספים.

אחד הסגנונות שנתפשים כיום כתנאי ויסוד לעמידה בקצב החדשנות של שוק תחרות חסר ודאות הוא המנהיגות האג'ילית (Agile Leadership, ובעברית – מנהיגות זריזה). מנהיגות אג'ילית מיוחסת למנהיגים בעלי יכולת לפעול בכל מצב ותנאי ולקיים חשיבה גמישה ומהירה שתואמת את רוח הזמן, בעזרת ארבעה מאפיינים עיקריים:

1. ענווה: בזמנים של שינוי תמידי, אי הידיעה חשובה לא פחות מהידיעה והעשייה. מנהיגים אג'ילים מבינים שהם אינם כל-יכולים וכל-יודעים, שקצב השינויים חזק מכל ידע או ניסיון אישי ושארגון חזק מתבטא ביכולתו לחבר בין חוזקות, כישורים וידע של סך חלקי ההון האנושי שלו.

2. הסתגלות: גמישות מחשבתית היא תנאי ויסוד בסביבות עבודה מורכבות, ולכן מנהיגים אג'יליים רואים הסתגלות ככוח, לא כחולשה. הם לא מפחדים לשנות קו מחשבה או כיוון פעולה לאור השפעות חיצוניות משתנות, ככל שיידרש.

3. חזון: היכולת לתקשר חזון ברור תמיד היתה מיומנות מנהיגות חשובה. מנהיגים אג'ילים מבינים שחזון ברור יכול לפצות על שינויים והתאמות בדרך. לכן, להבדיל משינויים תדירים ב"איך" וב"מה", ה"למה" שלהם יהיה מתוכנן עד הפרט האחרון.

4. הנעה לפעולה: מנהיגים אג'ילים מבינים שעליהם לשאול הרבה שאלות ולהתייעץ עם הסביבה. לאור זאת, הם נוהגים לתקשר היטב עם  יותר ויותר בעלי עניין פנימיים וחיצוניים כדי לקבל תמונת עולם רחבה יותר.

ארבעת המאפיינים הללו עוזרים למנהיג האג'ילי לפעול בהצלחה בחוסר ודאות. הם מסוגלים לסרוק את הסביבה הפנימית והחיצונית שלהם ולהתוודע בצורה רחבה יותר לאיומים ולהזדמנויות. הם מנצלים את כל המידע הזמין להם כדי לקבל החלטות מושכלות שמבוססות על עובדות. חמושים במידע, במודעות ובהחלטות נכונות, הם מסוגלים לנוע מהר יותר בתוך סביבת עבודה משתנה תדיר, לזמן לצוותים שלהם בסיס של ידע וכר נרחב לטעויות ולאפשר להם להוביל את הארגון להצלחה

הרצוי, המצוי והאפשרי

מנהיגות אג'ילית איננה אבסולוטית, מולדת או מיידית. למרות נחיצותה, מרבית הארגונים והמנהלים עדיין מתקשים להטמיע את הלך הרוח הנדרש כדי להתנהל ברוח זו. החדשות הטובות הן שמנהיגות אג'ילית יכולה להירכש ולהשתפר בהדרגה. ה-Agile Business Consortium מציע תשעה עקרונות בסיסיים שיאפשרו למנהלים להטמיע אותה בארגונים:

1.  היו השינוי שאתם רוצים לראות

מנהיגות אג'ילית לא רק פועלת כדי לקדם שינוי: היא עצמה השינוי. לכן, לפני שתובילו כל שינוי בארגון ובקרב העובדים שלכם, שנו את עצמכם, תוך חיזוק מיומנויות מעוררות השראה כמו ענווה, אמפתיה, חמלה והתייחסות אישית לפרט.

2. שפרו חשיבה כדי לשפר ביצועים

הקפידו להציג בעיות מזוויות שונות. הימנעו מלהישאר בגבולות החממה המנותקת של מידע אלקטרוני והיעזרו בכלים ובאנשים שיוכלו לעזור לכם להפוך מידע לידע. לפני גיבוש החלטות לפתרון הבעיה, הקדישו זמן לחשיבה, מיקוד וסדרי עדיפויות שמתאימים לזמן נתון.

3. תנו וקבלו משוב משמעותי

ההבנה שאיננו יודעים הכל נמצאת בבסיס תפישת המנהיגות האג'ילית. אפשרו לקולגות ולעובדים להעניק לכם משוב והקפידו להתייחס להצעות הייעול שלהם. כשאתם מעבירים משוב לקולגה או לעובד, חשבו על האופן שבו אתם הייתם רוצים לקבל משוב, ועשו זאת מתוך פתיחות, הגינות וכבוד.

4. צרו סביבה עם משמעות ותכלית 

משמעות ותכלית הם שני הגורמים המניעים המרכזיים של ההון האנושי בארגון. כמנהיגים אג'יליים, עליכם להתוודע למה שנמצא עמוק בליבם ובמוחם של הקולגות והעובדים שלכם, לאחד את הערכים האלה לכדי חזון כלל ארגוני ולהביא אותם לידי ביטוי בפעולות מעוררות השראה.

5. מנפו רגש ליצירתיות ולחדשנות

מנהיגים אג'ילים מבינים שרגשות הם חלק חשוב מהוויה האנושית ומנוף לביטוי אישי ויצירתי, במיוחד בעבודה. עוררו השראה בעובדים שלכם כדי לעודד אותם להתחבר לרגשותיהם ולהיות הגרסה הטובה ביותר של עצמם, על ידי מתן דוגמה אישית של נגישות, פתיחות, יושרה ושקיפות. כשתהיו מנהיגים כאלה, תוכלו לצפות לכל זאת גם מעובדיכם.

6. תעבירו את זה הלאה

מנהיגות אג'ילית טובה עוברת כחוט השני בכל חלקי הארגון ומושרשת עמוק בקרב כל עובדיה. כמנהלים אג'ילים, תפקידכם לזרוע זרעי מנהיגות בקרב עובדיכם, לחנוך את מנהיגי המחר ולתת להם הזדמנויות להוביל. חניכה מתמדת ברוח האג'ילית ויצירת דורך המשך יבטיחו יציבות ארגונית מתמשכת גם בתנאי אי ודאות.

7. העצימו את האנשים שלכם

העצמת ההון האנושי היא מיומנות נדרשת של המנהיג האג'ילי, שדרכה הוא מצליח לאזן את הצרכים המתפתחים של הארגון. ההעצמה אינה בבחינת "הכל או לא כלום", אלא התנהגות מנהיגותית רציפה שמגיבה לצורך בשינוי במגוון הקשרים משתנים.

8. אמצו רעיונות מהשטח

לעתים רצפת הייצור תיטיב לרדת לשורש הבעיה ממנהל שרואה אותה ממעוף הציפור. היו פתוחים לרעיונות של אחרים, ללא קשר למעמדם בארגון. עודדו זרימה מתמשכת של רעיונות ופתרונות לבעיות, הפעילו חשיבה פעילה ועזרו לעובדיכם להבין אילו רעיונות יישומיים יותר מאחרים.

9. צרו קהילות שיתופיות

מנהיגים אג'ילים מבינים את כוחן של קהילות ליצירת תפוקות ורווחים גבוהים יותר, ובונים מגוון קבוצות הפועלות לאור ערכים של אמון, כבוד הדדי ויחסי עבודה משמעותיים. כמנהיגים, באחריותכם לספק לקהילות הללו את כל מה שהן צריכות כדי לפעול ביעילות ולאפשר להן לפעול באופן עצמאי בתוך גבולותיהן. אלה יתקיימו במסגרת סביבת עבודה בריאה שמושתתת על תקשורת חיובית, נדיבות, הכרה והוקרה וגם אפשרות למרחב טעות ומחילה. כך הקהילות השיתופיות שלכם יהיו כר פורה ללמידה ופיתוח, עם קשר חיובי ומתמשך בין תפוקות ביצועים ורווחים.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

שטרות אירו בטוקיו

מי רוכש אג"ח בשווי 17 טריליון דולר בתשואה שלילית?

לא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה אפס, ובטח שלא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה שלילי - שהרי בתאוריה, מחיר שלילי יזמין ביקוש אין סופי למוצר כסף ■ אולם במציאות של הרחבות מוניטריות ושיעור אינפלציה נמוך, סיטואציה בה הכסף נסחר בריבית שלילית - אינה חלום אלא מציאות

סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר

בזמן שהלקוחה שוכבת בבית החולים: התגובה הגרועה של ארומה תל אביב - ולמה אף פעם לא מאוחר לתקן

גלגול האחריות ללקוחה שמאושפזת בבית החולים נותן אולי מענה למותג לטווח הקצר - אבל הוא מעלה שאלות קשות באשר לרצינות המותג ולמחויבות שלו כלפי הלקוחות. מזל שמישהו בארומה ת"א התעורר

כתבות שאולי פיספסתם

*#