דע את האויב: איך לרתום פוליטיקה ארגונית לטובתך - מנהיגות ארגונית - הבלוג של רוית אורן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דע את האויב: איך לרתום פוליטיקה ארגונית לטובתך

אפשר לאהוב אותה או לשנוא אותה, אבל הפוליטיקה חיה ונושמת בכל ארגון. הבנת חוקי המשחק מאפשרת למנהלים לקדם אינטרסים בצורה הוגנת ואף לנטרל התנהגות פוליטית לא ראויה

מתוך "המשרד"

"כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו, אך האומללות אומללות כל אחת בדרכה", כתב לב טולסטוי ברומן האלמותי אנה קרנינה. כך גם בפוליטיקה ארגונית: אפשר לאהוב אותה או לשנוא אותה, אבל הפוליטיקה חיה ונושמת בכל ארגון.

היא מתרחשת מעצם העובדה שבני אדם שונים זה מזה בכל מה שהם מביאים איתם למשרד: רגשות, צרכים, שאיפות, פחדים וחולשות. כך, פוליטיקה ארגונית מתרחשת בכל פעם שמאפייניו של עובד אחד באים על חשבון אלה של עובד אחר. אם נוסיף לכך הבדלי מעמדות היררכיים ומשאבים מוגבלים, שמאפיינים כמעט כל מקום עבודה, נמצא שפוליטיקה ארגונית היא בלתי נמנעת.

ארבעה גוונים של פוליטיקה

ארגונים יכולים להכתיב את דרגת הפוליטיקה בארגון. פרופסור קתלין קלי רירדון, חוקרת מבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת דרום קליפורניה, מגדירה ארבע דרגות של פוליטיקה ארגונית:

ארגונים פוליטיים מינימליים - ארגונים מסוג זה מתאפיינים בכללים וקריטריונים שקופים וברורים לגבי קידום ניהולי או קידום בשכר. גם אם מעת לעת ניתנת העדפה לעובד זה או אחר, הרי שאין בארגון מופעים פוליטיים מובהקים ונשמרת תחושת קולגיאליות חזקה. אנשים עם הבנה מועטה בפוליטיקה יכולים לשגשג בארגונים מסוג זה.

ארגונים פוליטיים מתונים - ארגונים הפועלים לרוב לאור כללים מובנים ומפורשים. אם קיימת בה התנהגות פוליטית, רמתה נמוכה או שהיא נשללת. כארגון עם מנטליות של שחקני צוות, קונפליקטים הם יוצאי דופן. סביבה זו מיטיבה עם אנשים שמעדיפים לא לעסוק בפוליטיקה, אך מסוגלים לחיות בסביבתה.

ארגונים פוליטיים מאוד - ארגונים אלה פועלים מתוך תפיסת "קשרים לפני כישורים", ומורכבים מקליקות של עובדים "מקובלים" ו"לא מקובלים". כללים רשמיים מופעלים רק כשהם נוחים לבעלי הכוח. לרוב אין אדם אחד בלבד שאחראי לתרבות פוליטית זו, ודי בקומץ אנשים שמובילים אותה כדי לגרור אחריהם ארגון שלם ולהפוך אותה לנורמה. עובדים שלא מבינים את המשחק הפוליטי, או אינם מוכנים לעסוק בכמה מצורותיו החשאיות יותר, צפויים לסבול בארגון מסוג זה.

ארגונים פוליטיים פתולוגיים - בארגונים אלה האינטרקציה היומיומית רעילה. כמעט כל מטרה מושגת על ידי עקיפת אנשים, סמכויות או הליכים פורמליים. רכילות ו"סכינים בגב" הם חלק מהתרבות הארגונית, ולכן עובדים לא סומכים זה על זה ועוסקים פחות בלעבוד ויותר בלשמור על עצמם כמו מתוך מלחמת הישרדות.

נעים להכיר: פוליטיקה ארגונית

למרות שהאינסטינקטים הטבעיים שלנו קוראים לנו לברוח מפוליטיקה ארגונית, ההתעלמות ממנה עלולה לגרום לנו נזקים למיתוג האישי שלנו, לאופן שבו אנחנו ממוצבים בארגון וביכולת שלנו להתקדם בו. מכאן שאין מנוס מלקבל אותה כעובדה, להשתמש בה בחוכמה ולגרום לה לפעול לטובתנו.

הבנה טובה של המשחק הפוליטי בארגונים מאפשרת למנהלים לקדם את האינטרסים שלהם ושל צוותיהם בצורה הוגנת ומתאימה, להיות ערניים להתנהגות פוליטית לא ראויה ולמנוע מצבים שבהם קבוצה אחת תפעל תוך גרימת סבל לקבוצה אחרת.

כך תשחקו משחק פוליטי הוגן בארגונכם

מפו את בעלי הכוח וההשפעה: מעבר למבנה הארגוני ההיררכי, שאלו את עצמכם שאלות כמו: מי הם בעלי ההשפעה האמיתיים? את מי מעריכים ומכבדים? למי יש את כוח הסמכות אך הוא אינו מפעיל אותו? מי המנטורים הכוכבים, ומי המוח שעומד מאחורי הארגון?

לאחר שזיהיתם את מוקדי הכוח, יש לבחון את האינטרקציות ומערכות היחסים בארגון: מי מסתדר עם מי, מי מתקשה במערכות יחסים, האם יש קליקות של מקובלים ולא מקובלים והאם הן מבוססות על חברות, כבוד או ערך אחר. נסו להבחין כיצד זורמת ההשפעה בתוך הקליקות, והאם קיימות בהן קונפליקטים או צורות של התעללות.

צרו קשרים ושפרו אינטיליגנציה רגשית: בארגונים ובפוליטיקה הכל מתחיל ונגמר במערכות יחסים. לכן, צאו מאזור הנוחות וצרו רשת קשרים משמעותית ואיתנה עם קולגות, מנהלים ובכירים ברחבי הארגון. זכרו שאנשים אוהבים לדבר עם אנשים שמקשיבים להם, והקפידו לתרגל הקשבה פעילה. נסו להתוודע לרגשות שלכם, להבין מה "מפעיל" אתכם ולספור עד עשר לפני כל תגובה. בהתאמה, נסו להיות קשובים לרגשותיהם של עמיתים ולהבין את הגישה המועדפת עליהם.

הפיקו תועלת מרשת הקשרים שלכם: באמצעות מערכות היחסים, באפשרותכם לחזק את המותג האישי שלכם ולהעלות את קרנו של הצוות שלכם בעיני אחרים. הקפידו לתקשר את הישגיכם ברשת הקשרים שלכם. הדבר עשוי לפתוח בפניכם אפשרויות מעניינות ומגוונות בתוך רשת הקשרים ומחוצה לה.

עשו זאת במתינות וחוכמה, הימנעו מלדבר סרה על אחרים ושימרו את היעדים הארגוניים בראש סדרי העדיפויות. חשוב שתהיו מסוגלים לתת דין וחשבון על עבודתכם ולשקף יושר ויושרה. הקפידו לבקש משוב מאנשים עם גישה שונה משלכם, כדי ללמוד מה חשוב לאנשים ברשת שלכם ולזכות בהערכתם.

דעו את האויב:  סון-דזה, מחבר הספר "אמנות המלחמה", מייעץ לנו "לשמור את חברינו קרובים – ואת אויבינו קרובים עוד יותר". לכן, גם אם הדבר מנוגד לאינסטינקטים שלנו, כדאי להתוודע בזהירות לרכילאים ולמניפולטורים בארגון. היו אדיבים אך זהירים, כדי שלא ישתמשו לרעה בפליטת פה שלכם. נסו להבין את המוטיבציות שלהם, כדי שתוכלו להימנע מלהיפגע מהמניפולציות הפוליטיות שלהם. זיכרו: גם אם התנהגותם נובעת מחוסר ביטחון, מדובר באנשים מתוחכמים ומסוכנים.

נטרלו פוליטיקה שלילית: הימנעו מרכילות, משום שאינכם יודעים את טיבו של המידע שהגיע לידיכם. צאו מתוך הנחה שדיסקרטיות לא קיימת, לכן ביחרו היטב את הנושאים שתבחרו לשתף עם אחרים. הישארו מקצועניים בכל עת והימנעו מלהישאב לתוך ויכוחים  והאשמות נגדיות.

אם נקלעתם לקונפליקט, נסו למצוא פיתרון שמקובל על שני הצדדים. בבואכם להציף בעיות או להביע ביקורת, דברו בביטחון אך לא באגרסיביות. חשוב מכל, הקפידו לפעול מתוך ראיית טובת הארגון והיו נאמנים לערכי הבסיס שמגדירים אתכם כבני אדם - בתוך המשרד ומחוצה לו.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

שטרות אירו בטוקיו

מי רוכש אג"ח בשווי 17 טריליון דולר בתשואה שלילית?

לא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה אפס, ובטח שלא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה שלילי - שהרי בתאוריה, מחיר שלילי יזמין ביקוש אין סופי למוצר כסף ■ אולם במציאות של הרחבות מוניטריות ושיעור אינפלציה נמוך, סיטואציה בה הכסף נסחר בריבית שלילית - אינה חלום אלא מציאות

סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר

בזמן שהלקוחה שוכבת בבית החולים: התגובה הגרועה של ארומה תל אביב - ולמה אף פעם לא מאוחר לתקן

גלגול האחריות ללקוחה שמאושפזת בבית החולים נותן אולי מענה למותג לטווח הקצר - אבל הוא מעלה שאלות קשות באשר לרצינות המותג ולמחויבות שלו כלפי הלקוחות. מזל שמישהו בארומה ת"א התעורר

כתבות שאולי פיספסתם

*#