מתחזים ורודפי תהילה: מנהלים חסרי אותנטיות פוגעים בעצמם ובארגון

מנהיגים מתמודדים לעתים קרובות עם מאבק פנימי בין 'אני האדם' לבין 'התפקיד הצפוי של המנהיג'. מנהיגות אותנטית היא פעולת שתי וערב בין שתי תפישות אלה - שלעתים סותרות זו את זו – לכדי מארג הוליסטי של 'אני המנהיג'

רוית אורן
רוית אורן
מסכות
רוית אורן
רוית אורן

מנהיגות אותנטית מבוססת על האיזון העדין שבין שמירה על שייכות ארגונית ובקרת תהליכים, לבין חשיבה יצירתית ומקורית ואמת פנימית שממנפת רעיונות גדולים.

סרטון קצר של חברת האנימציה פיקסאר, שכבש בסערה את הרשת, מגולל את סיפורה של פרל (Purl) - כדור צמר ורודה, שמתחילה את יומה הראשון בעבודה בחברת השקעות גברית ולבנה. עד מהרה היא מבינה שכדי להשתלב היטב בסביבת העבודה המקצועית והחברתית, עליה לסגל לעצמה תכונות גבריות משל היתה אחד מהחבר'ה.

היא עוטה על עצמה חליפה ועניבה, מרימה את קולה בישיבות ושותה לשוכרה עם עמיתיה בפאב הסמוך. עם בואה של אישה נוספת לארגון, היא מבינה עד כמה הוויתור על סממניה הנשיים פוגעים ביכולתה להביא את האותנטיות שלה לידי ביטוי.

אם נתרחק מעט מהזיהוי המיידי של הסרטון עם הקשיים האובייקטיביים של אישה בעולם של גברים, ניתן לומר שהוא מבטא תופעה רחבה יותר, שמאפיינת מנהלות ומנהלים רבים: חוסר אותנטיות בניהול.

לא אותנטי הוא לא כלכלי

ביל ג'ורג', חוקר מנהיגות מאוניברסיטת הרוורד ומחבר הספר Authentic Leadership, מזהה חמש קטגוריות של מנהלים לא אותנטיים:

המתחזים: מנהלים חסרי מודעות עצמית והערכה עצמית;

הרציונליסטים: מנהלים המתרחקים מערכיהם, ומספרים לעצמם "שקרים רציונליים" כדי להצדיק את התנהגותם;

רודפי התהילה: מנהלים המונעים מתוך הכרה עצמית בלבד;

המתבודדים: מנהלים שאינם יודעים לבנות מערכות יחסים, שהן בבחינת אבן הפינה של מנהיגות אותנטית;

הכוכבים הנופלים: מנהלים חסרי חיים מאוזנים נוספים מחוץ לעבודה.

ניהול לא אותנטי גובה מחירים נפשיים וכלכליים. ברמה הרגשית מדובר מלא פחות מאבן שואבת. הצורך לחבוש מסכה בעבודה גורמת למתח קוגניטיבי, תשישות פיזית ונפשית ואבדן החיוניות והמוטיבציה. לטווח הרחוק, השפעות אלה פוגעות בתפוקות וברווחיות הארגון.

ממדעי המוח לחדר הישיבות

מחקרים בתחום מדעי המוח מראים שלא תמיד קל להיות אותנטי. המוח האנושי בנוי בצורת מערכת חיווט כפולה. החיווט הראשון מעודד אנשים להתנהג כפי שמצופה מהם ולומר את המלים שהמאזינים רוצים לשמוע. הוא דוחק אותנו לקונפורמיות ולשייכות, שהם מרכיבים טבעיים ונורמטיביים באינסטינקט האנושי הרגיל. החיווט השני עונה על הצורך באינדיווידואליות ומאפשר לנו לחשוב בצורה מקורית ושונה. האותנטיות מבוססת על איזון עדין בין השניים.

כך גם בניהול. מנהיגים מתמודדים לעתים קרובות עם מאבק פנימי בין 'אני האדם' לבין 'התפקיד הצפוי של המנהיג'. מנהיגות אותנטית היא פעולת שתי וערב בין שתי תפישות אלה - שלעתים סותרות זו את זו – לכדי מארג הוליסטי של 'אני המנהיג'. כך, מרבית המנהיגות והמנהיגים רוצים להשאיר אחריהם מורשת שמשקפת את האותנטיות שהביאו לתפקידם, אולם כדי לעשות זאת עליהם להתאים את ההתנהגויות שלהם לתהליכים, תפוקות ולשורות תחתונות שתפקידם מחייב.

אותנטיות כמנוף לרווחים

מנהלות ומנהלים הפועלים מתוך אותנטיות מאוזנת מחוברים לערכיהם האישיים מתוך אמת פנימית. הם פועלים מתוך תשוקה לתפישת עולמם המקצועית המגובשת, רותמים אליהם את הסביבה ומעוררים חיוביות והשראה בעובדיהם.

הם מפתחים מערכות יחסים וסביבות עבודה נעימות המבוססות על אמון, ביטחון ואופטימיות. עובדים וצוותים מגיבים אליהם היטב, ויהיו מוכנים לעשות בזכותם מעל ומעבר לדרישות התפקיד. כל אלה הופכים מנהלים טובים למנהיגים מצוינים, שמניבים תפוקות מוגברות, שורות רווח גבוהות יותר ומגדלים דורות חדשים של מנהיגים אותנטיים.

השילוב בין גישה מקצועית לבין ביטוי אישיותנו הייחודית הוא הבסיס למנהיגות אותנטית מתפתחת, שעם הזמן הופכת אותנו למרכיב משמעותי גם להמשך התפתחות הארגון.

כך תהיו מנהיגים אותנטיים

היו מכוונים למטרת העל: המנהיגות עצמה: כמנהיגים, מטרתכם האמיתית היא להנחות את האנשים שלכם באופן מקצועי, תוך שמירה על תקשורת כנה, תומכת וממוקדת בתוצאות. מצאו בעדינות את הנתיבים הנכונים ליצירת מערכות יחסים בונות אמון עם הצוותים שלכם תוך שאתם מכוונים אותם לעמוד ביעדים הארגוניים.

חזקו את ערכי היסוד: למרות שמנהיגים שונים מחזיקים בערכים שונים, על כל המנהיגים האותנטיים לפעול לאור מספר ערכי יסוד משותפים: לדבר אמת, לפעול מתוך אתיקה, להיות מוכוונים לתוצאות ולהצלחה, ולהוביל עובדים להתפתחות אישית ומקצועית. גם כשאתם חותרים לתוצאה הטובה ביותר, חשוב ששאיפה זו לא תבוא על חשבון תחושת הביטחון והמסוגלות האישית של הצוותים שלכם.

שמרו על משמעת עצמית: מנהיגים אותנטיים תמיד פועלים מתוך משמעת עצמית חזקה. בכל משימה, הם יתמקדו בדברים החשובים באמת תוך רגישות לצרכים של אחרים, אך לא יוותרו על מיקוד ומקצוענות. כדי לעורר השראה באחרים, תנו דוגמה אישית ותפעלו מתוך משמעת ברזל. זהו תנאי ויסוד למנהיגות טובה.

הנהיגו עם הלב: מנהיגים אמיתיים אינם זקוקים לכוח הסמכות או למסכות כדי להניע תהליכי עבודה. הם בטוחים בעצמם ובדרכם ומתנהלים מול הארגון בלב פתוח ובגישה חיובית ורותמת. מנהיגות של הלב לא הופכת אותנו לחלשים. נהפוך הוא: היא עוזרת לנו לעורר בעובדים השראה, ביטחון, עוצמה ומוטיבציה לעמוד ביעדים.

רוית אורן

רוית אורן | |מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת חיפה ובמכללה האקדמית עמק יזרעאל, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ