"הייתי עצבנית ועייפה וזה השפיע על היחסים בעבודה ובבית"

נוכח גל ההתפטרות הגדול האחרון, יש לתת את הדעת לנזקים הכבדים שנובעים מהתעלמות מתחושות האובדן של עובד. מנהלים, תתנו לעובדים שלכם להתאבל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדת עיפה ומתוסכלת. אילוסטרציה. לאי התמודדות עם אובדן יש גם משמעות כלכלית
רוית אורן

ישבתי לקפה עם חברה אחרי שלא נפגשנו מאז הסגר הראשון. הכרנו לפני חמש שנים בהשתלמות מקצועית, היה בינינו קליק מיידי ומאז נהגנו להיפגש אחת לתקופה לקפה, התייעצויות מקצועיות וגם קצת מעבר. כמוני באותה תקופה, גם היא היתה סמנכ"לית משאבי אנוש בארגון, אהבה את עבודתה וזכתה בו להערכה. כשנפגשנו בשבוע שעבר היא סיפרה לי שהתפטרה לפני ארבעה חודשים. מאז היא יושבת בבית, ולדבריה "מנסה לעבד את כל מה שאיבדתי בשנה וחצי האחרונות".

"הצורך לפטר מאה עובדים מהיום למחר ולהוציא קרוב למאה אחרים לחל"ת היה אחד הדברים הקשים ביותר שהייתי צריכה לעשות, וזה היה רק קצה הקרחון", שיתפה בכנות. "המעבר לעבודה מהבית, עם כל המורכבות הנלווית וחציית הגבולות בין האישי למקצועי היו קשים לא פחות - גם עבור העובדים שלי וגם עבורי.

"חיפשתי אוזן קשבת אצל המנכ"ל, אבל הוא לא היה מוכן לשמוע. במקום זה, הוא רצה לשדר עסקים כרגיל וציפה שאנהג כמוהו. הוא טען שהקורונה היא הזדמנות עבורנו להמציא את עצמנו מחדש, להפוך לימון ללימונדה, לחשוב מחוץ לקופסה ועוד כל מיני סיסמאות יפות על נייר - אבל פחות מוצלחות בפועל. כשהעזתי להציף קושי, הוא כעס עלי ואמר שאני צריכה להחליט אם אני שייכת למנצחים או למפסידים".

היא סיפרה שבמשך שנה היא הסתובבה עם מסכה של מנהלת בטוחה וחזקה שיודעת מה היא עושה, בזמן שהיא הרגישה הפוך מכך . "ירדתי במשקל, הייתי עצבנית ועייפה וזה השפיע על היחסים בעבודה ובבית", היא סיפרה לי, "אף על פי שניסיתי, לא הרגשתי ווינרית בשום צורה. אם כבר הרגשתי שאיבדתי המון – כולל את עצמי, ושתחושת האובדן שלי לא לגיטימית".

אבלות כתהליך טבעי

"כל שינוי הוא אובדן שיש להתאבל עליו", אמר הארי לוינסון, פסיכואנליטיקאי וחלוץ בישום תיאוריות מעולמות הפסיכולוגיה על מנהיגות וניהול בארגונים. לוינסון פרץ דרך כבר בשנות ה-50 כשמצא קשר ישיר בין חוסר יכולתם של מנהלים להכיל את חששות עובדיהם לדיכאון וביצועים נמוכים. היום, יותר מתמיד, כשהקורונה שינתה לאין ערוך את עולם העבודה והאיצה את גל ההתפטרות היזומה הגדול ביותר בתולדות האנושות, חשוב שניתן את הדעת לתפישה של לוינסון - ולמסקנה העצובה והמתבקשת: העובדים שלנו איבדו כל כך הרבה, ואנחנו לא אפשרנו להם להתאבל.

מה לא איבדנו בקורונה? רבים איבדו מקום עבודה ומקור פרנסה, אחרים איבדו את בריאותם, והיו כאלה שאיבדו קרובי משפחה שנפטרו. כולנו ללא יוצא מהכלל איבדנו הרגלים, קטנים כגדולים, שהשפיעו לאין ערוך על חיינו המקצועיים והאישיים.

הפסיכולוג ג'ורג' בונאנו, מרצה בביה"ס לעובדי הוראה באוניברסיטת קולומביה ומחבר הספר  The Other Side Of Sadness: What the New Science of Bereavement Tells Us About Life After Loss, מגדיר אבלות כתגובה טבעית שמותאמת לסיטואציה. היא הכרחית להסתגלות מנטלית ולהכלה של אובדן חדש. במילים אחרות, אבלות מאפשרת לנו לעבד ולקבל את הרגשות שלנו ולהתמודד עם מה שאיבדנו, כתנאי בסיסי להחלמה.

אובדן ושורות תחתונות

מעט מדי נחקר ונכתב על השפעות אובדן על מקום העבודה, וייתכן שזאת אחת הסיבות שבגללן חסרים לארגונים מודעות וכלים פרקטיים להתמודד עם התופעה. אולם נוכח גל ההתפטרות הגדול האחרון, יש לתת את הדעת לנזקים הכבדים שנובעים מהתעלמות מתחושות האובדן. לצד ממצאים על נזקים בפן הבריאותי והשפעתם על ביצועים וגובה הביטוחים הרפואיים, מחקר שבוצע ב-Grief Recovery Institute בארה"ב מצא שארגונים מפסידים על הנייר 75 מיליארד דולר בשנה כתוצאה מהתמודדות לא נכונה עם אובדן של עובדים.

כך תעזרו לעובדים שלכם להתמודד עם אובדן

בין אם מגפת הקורונה מאחורינו ובין אם תכה שנית, המשבר הארגוני הבא נמצא מעבר לפינה וכל שינוי טומן בחובו תחושות אובדן. אף על פי שההתמודדות עם אובדן היא אישית ודורשת מאיתנו להתמודד איתה בדרך שלנו, לארגונים ולמנהלים יש תפקיד חשוב בסיוע לעובדים שחוו אותו, כחלק בלתי נפרד משמירה על ה-well being שלהם. כיווני הפעולה הבאים יסייעו לעובדים שלכם להתמודד עם תחושת האובדן ולצאת ממנה מחוזקים.

1. הימנעו מהכחשה

אמנם הכחשה הוא שלב ראשון וטבעי באובדן, אבל חשוב שדווקא מנהלים יימנעו ממנו ככל האפשר. אם תשדרו "עסקים כרגיל" או "מוכרחים להיות שמח", אתם מסמנים לעובדים שלכם שתחושות האובדן שלהם אינן לגיטימיות - ומעודדים אותם להתכחש אליהן. לא תמיד מוכרחים להיות שמח, ומותר וכדאי לשדר פגיעות. כשאתם מגלים פגיעות, תאפשרו לעובדים שלכם להיות פגיעים ולהתמודד עם האובדן שחוו, וכך הם יחושו אמון כלפיכם.

2. אפשרו להם להתגעגע

הדרך הגרועה ביותר להשאיר את העובד שלכם עם אובדן לא פתור היא לבטל את תחושת הגעגוע למה שאיבדו. געגוע הוא שלב חשוב בהתמודדות עם אובדן ותנאי לתהליך הריפוי. למנהלים רבים יש נטייה טבעית לחפש פתרונות, אבל פתרונות מהירים ימנעו מהעובדים שלכם את הזכות להתגעגע. במקום זה, השקיעו בשיחות פתוחות ובאמפתיה.

3. כן לחמלה, לא להזדהות

יש קו עדין שמפריד בין אמפתיה להזדהות. מנהל שאינו מבחין בין השניים מותיר את עובדיו בעין הסערה ללא רב-חובל שינווט את הספינה. בעוד מנהלת שמתרגלת אמפתיה וחמלה מסוגלת להקל על תחושת האובדן של עובדיה, מנהל מזדהה ייפול אל תוך הבור החשוך שבו נמצאים עובדיו - ויאבד את הכוח לסייע להם לצאת ממנו. תזכרו: לא תוכלו לפתור להם את תחושת האובדן וגם לא להעביר אותה אליכם, אבל תוכלו להושיט יד, כתף וחמלה שיעזרו להם להתמודד איתו.

4. היו קשובים, לסביבה ולעצמכם

שימו לב לסימנים של מתח, לחץ, דכדוך, ריחוק, ירידה או עליה במשקל וביטויים אחרים של חוסר איזון. תקיימו עם העובדים שיחות אישיות ותעודדו אותם לשתף ברגשות האובדן. היו קשובים גם לעצמכם: האם ועד כמה אתם פועלים מתוך מודעות, פגיעות, אמפתיה וחמלה – הן כלפי תחושות האובדן של עובדים שלכם והן כלפי האובדן האישי שלכם.  זיהוי, הכלה וטיפול באובדן האישי שלכם – תספק לכם פרספקטיבה וחוסן שנדרשים לנהוג כך גם כלפי העובדים שלכם במקרה הצורך.

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא ראש המחקר (COR) בחברת הסטארט-אפ Keepy. היא מומחית למנהיגות ארגונית, עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-23 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל.
לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון ובאוניברסיטת בר אילן, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker