בדרך להצלחה יש מילה אחת שמנכ"לים צריכים ללמוד

בעולם עבודה גלובלי ותזזיתי, תקשורת טובה היא תנאי לכל פעילות ארגונית תקינה. כך תנהלו תקשורת יעילה בארגונכם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פגישת עבודה. אילוסטרציה. כדי שעובדים יבינו את המסר הארגוני עליהם להבין את ההשפעה שלו

מחקר מ-2014 של ד"ר אסאנו פסטוס פמי מאוניברסיטת לנדמרק שבניגריה, שנערך בקרב עובדים ומנהלים בארגונים בלאגוס, מצא קשר בין תקשורת יעילה לבין הבנה הדדית ויצירת קשר אותנטי בין העובדים להנהלה, לצד קשר בין תקשרת לקויה לירידה בביצועים של הארגון. מחקר נוסף של טאוורס ווטסון מצא שהסיכוי שחברות עם תקשורת ארגונית יעילה יספקו החזר על השקעה לבעלי מניות גבוה ב-47% מארגונים בעלי תקשורת לקויה. אין הדבר מפתיע: בעולם עבודה גלובלי ותזזיתי, תקשורת טובה היא תנאי ויסוד לכל פעילות ארגונית תקינה.

צוואר הבקבוק התקשורתי

אם ידוע שתקשורת פנים ארגונים היא דבר חשוב, מדוע ארגונים רבים עדיין סובלים מתקשורת לקויה? פעמים רבות מנכ"לים של חברות הם המקור לבעיה, בגלל ארבע סיבות מרכזיות.

היעדר אסטרטגיית תקשורתית

רעיון או מיזם שאין מאחוריהם חשיבה אסטרטגית ותוכנית עבודה שמפרטת כיצד עובדים יפעלו ביחד על מנת להוציאה לפועל, מועדים לכישלון. כשהמנכ"ל לא מקיים תהליך מסודר להעברת המסר, העובדים יקבלו מידע עמום וחצאי אמיתות שיפתחו פתח לפרשנויות שגויות וטעויות יקרות.

תיאום ציפיות לקוי

המנכ"ל יכול לסמוך על המנהלים שעובדים תחתיו שיעבירו הלאה את המסרים הארגוניים, אך הדבר יהיה שווה כקליפת השום אם הוא לא טרח להבהיר להם שהוא מצפה מהם לעשות זאת. מאחר שמרבית המנהלים אינם אנשי תקשורת, הם לא יעשו זאת מיוזמתם.

היעדר מידע והבנה

אם המנכ"ל העביר מסר למנהלים, אך לא צייד אותם במלוא המידע הרלוונטי לעבודתם ולא טרח לוודא שהם אכן הבינו את הנושא כראוי - ייווצר קצר בתקשורת. ללא ידע והבנה מלאים של המצופה מהם, מנהלים יתקשו להעביר את המסר הלאה לעובדים, לפרש אותו ולהשיב על שאלותיהם.

היעדר מדידה

גם אם המנכ"ל העביר את המסר בצורה ברורה לכל מנהליו - אין הדבר מבטיח שהם ייקחו אחריות מלאה להעברתו. חשוב לקיים מדידה והערכה של אפקטיביות ההעברה של החומר הנדרש לעובדים.

כך תנהלו תקשורת ארגונית בריאה

תהפכו את התקשורת הארגונית לקבועה, תדירה ומדידה

העובדים שלכם רוצים וזקוקים למידע בזמן אמת כדי לבצע טוב יותר את עבודתם. אל תמתינו לסיכום סוף שנה כדי להפציץ אותם במידע שאבד עליו הכלח. תקשורת בריאה אמורה להיות חלק מהשגרה היומית או השבועית שלכם. תקפידו להעביר מידע ומסרים באינטרוולים קבועים, ותמדדו באופן קבוע את האפקטיביות של העברתם.

תקשרו את האסטרטגיה שלכם

ארגונים רבים לא מצליחים ליישם אסטרטגיה יעילה כי הם לא מתקשרים אותה לעובדים. כדי להפוך את עבודת העובדים לקלה ומשמעותית יותר, על העובדים לקבל תמונה מלאה ושקופה של היעדים הארגוניים. תקפידו לפרסם את האסטרטגיה ברמת ההנהלה, הצוות והעובד, והפכו אותה לגלויה וברורה לכל.

שמרו על מסרים אחידים

אם קבעתם יעד או קיבלתם החלטה דרמטית שיש להעביר לכלל הארגון, יש להקפיד הקפדה יתרה על העברת מסרים אחידים. כדי לעשות זאת, על הנהלת הארגון לנסח את עיקרי המסרים המילוליים בצורה שקל יהיה להבין ולזכור אותם. שמירה על מסר קבוע ואחיד תבטיח שהוא יעבור בצורה נכונה לשאר יחידות הארגון.

תתקשרו משמעות וערכים

כדי שמנהלים ועובדים יבינו את המסר הארגוני ויפעלו לאורו, עליהם להבין את משמעותו ואת השפעתם עליו. הימנעו מסיסמאות או הנחתות ותתקשרו את המסר כך שכל עובד ימצא בו את עצמו ויבין מה עליו לעשות כדי לתרום לחיזוקו.

תעודדו תקשורת משתפת

תקשורת פנים ארגונית טובה אינה חד-כיוונית. לצד העברת מסרים ומשובים, חשוב שיהיו מפגשים אישיים והפרדה בין מסרים שנכון להעביר בקבוצה למסרים שנכון לומר בפרטיות ובדלתיים סגורות. ככל שתקפידו על הכלים והתנאים הסביבתיים - כך יגדלו הסיכויים שהמסר יעבור טוב יותר.

תוודאו שהמסר שלכם עובר

אל תניחו שאם אתם הבנתם, גם אחרים הבינו. האחריות להעברת המסר היא שלכם בלבד. תקפידו להעביר מסרים ברורים, תשתמשו בעזרים תומכים כמו מצגות וכלים טכנולוגיים ותפעילו כמה חושים בתהליך ההעברה. לאחר שהעברתם את המסר, תבקשו ממקבלי המסר לחזור עליו במילותיהם על מנת לוודא שהוא עבר כהלכה.

תחדדו את המסרים שלכם

מחקר של האגודה האמריקאית לניהול משאבי אנוש מצא שאנשים מצליחים לזכור בין שלוש לחמש נקודות בלבד מכל מסר. בין אם בעל פה ובין אם בכתב, תקפידו להעביר מסר חד וברור והימנעו ממונולוגים ארוכים מדי.

Walk the Talk 

מסר שעובר היטב הוא מסר שהנהלת הארגון חתומה עליו הלכה למעשה. אם תקפידו לתת דוגמה אישית ולהיות בנוכחות מלאה בתהליך, המסר יתפרש כאותנטי ויתקבל בצורה טובה יותר בכל שדרות הארגון.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker