פריון העבודה בישראל נמוך ב-24% לעומת ה-OECD: כך ניתן לסגור את הפער

תרבות ארגונית שמעודדת את העובדים להביע בחופשיות חיבה, רוך, אכפתיות וחמלה, הופכת את העובדים למרוצים יותר ומחויבים יותר לארגון - התנהגויות המשפיעות על פריון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובד משועמם בפגישת עבודה. אילוסטרציה. חיבור לארגון יכול לעזור להגדיל את הפריון

איך אפשר להגדיל את פריון העבודה למרות נתוני ה-OECD?

דו"ח של בנק ישראל שפורסם באוגוסט 2020 קבע שפריון העבודה בישראל נמוך ב-24% לעומת הממוצע ב-OECD. ה"אשמים" בפריון הנמוך, על פי הדו"ח: מיומנויות יסוד נמוכות של כוח העבודה בישראל, פיגור ברמת התשתיות וההון העסקי, רגולציה חונקת וביורוקרטיה שמעכבת תהליכים.

אין חדש תחת השמש. מדובר בפער שקיים בעשורים האחרונים – ולא טופל. ללא סגירת הפער מול המדינות המתקדמות, שכר העבודה במשק לא יעלה ורמת החיים בישראל תמשיך לדשדש. ובכל זאת, יש בישראל יחידי סגולה שעל אף האתגרים מצליחים לתרום לפריון.

מנהיגות ומחוברות לארגון מגביר את הפריון

מחקרים מצביעים על הקשר בין מנהיגות לפריון גבוה אצל מנהיגים שמצליחים לעורר בעובדיהם מחוברות ארגונית חזקה וסולידריות. מנהיגות זאת מניעה אותם לפעולה ומגבירה את יעילותם. מנהיג טוב הוא מנהיג שמתקשר עם עובדיו בעזרת העלאת מוטיבציה, חיזוקים חיוביים ויחסים בינאישיים משמעותיים, אולם למרבה הצער, הוכח שכישורים אלה חסרים למרבית המנהיגים.

איך אריה ריכטמן עשה זאת

במקום שבו כל כך הרבה מנהיגים נכשלו, ריצ'י ריכטמן, המנכ"ל לשעבר של קליל, הצליח לייצר בקרב עובדיו מחוברות ארגונית שהביאה את קליל לפריון חסר תקדים. קצרה היריעה מלהכיל את כל הפעולות שביצע, ולכן בחרתי להתמקד במספר דוגמאות.

1. חזון אנושי ונגיש

אחת הטעויות השכיחות של ארגונים בשלב כתיבת החזון שלהם היא ההתעקשות על הצהרת כוונות מוגזמת ויהירה: "המטרה שלנו היא להיות הכי טובים, חזקים ומוצלחים". לחזון מסוג זה יש מספר בעיות: הוא מתנשא, לא ריאלי, והוא מפעיל על העובדים מכבש של לחצים וחשש כי לא יצליחו לעמוד ביעדים השאפתניים של הארגון.

להבדיל, קליל חיברה חזון פשוט: "לגרום לסביבתנו לחייך ולהיות גאים במעשינו". שפת האנחנו, שבאה לידי ביטוי כאן במיוחד במילה סביבתנו, מהלכת קסם על התרבות הארגונית. היא חובקת בתוכה לא רק את סביבת הלקוחות, אלא את סביבת העובדים. כשארגון שם את טובת עובדיו בבסיס החזון, העובדים גומלים לו על ידי מחוברות חזקה וביצוע פעולות שיצדיקו את מקומם בארגון, ויעוררו את החיוך והגאווה שהחזון מכוון אליו.

2. תרגום החזון למעשים

בדומה לפער שבין אסטרטגיה לטקטיקה, מנכ"לים רבים מתקשים להוריד את החזון השאפתני של הארגון לשולחן העבודה. מצב זה מייצר חוסר מחוברות בין העובדים לארגון ותחושה של חוסר אמון ונתק בין השאיפות לשגרת העבודה. בקליל, למשל, הבינו שככל שהעובדים קשורים יותר לחברה וחשים שייכות אליה, כך גם ישתפרו ביצועיה העסקיים.

3. אי-פיטורים ושכר מכבד

חוסר הוודאות הכלכלית של עולם העבודה החדש אילץ ארגונים לחשב מסלול מחדש ולקצץ בתקציבים. במצבים כאלה מרבית החברות בוחרות במוצא המהיר של סגירת מחלקות ופיטורי עובדים. בקליל, לעומת זאת, העדיפו לנקוט במדיניות של אי פיטורים – גם בתקופת משבר הקורונה. במקביל, בחברה ניידו עובדים שחוקים למחלקות אחרות ושמרו על שכר מכבד.

4. אחריות חברתית

מחוברות לארגון וסולידריות איתו נוצרת גם על ידי רתימת העובדים לעשייה חברתית. בקליל, למשל, רתמו את העובדים ליוזמות חינוכיות וחברתיות. החברה הפיקה, למשל, בשיתוף הספרייה המרכזית לעיוורים קמפיין פרסומי לטלוויזיה בטכנולוגיה מיוחדת, שמאפשרת גם לעיוורים לחוות בראשונה פרסומות.

5. אהבה זה כל הסיפור

הפרופסוריות סיגל בר-שדה ואוליביה אוניל מצאו שתרבות ארגונית שמעודדת את העובדים להביע בחופשיות חיבה, רוך, אכפתיות וחמלה, הופכת את העובדים למרוצים יותר ומחויבים יותר לארגון - התנהגויות המשפיעות על פריון. האהבה מדבקת ועושה טוב לארגונים ועסקים מכל סוג. אם אתם רוצים לייצר פריון, כדאי להתחיל משם.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא מומחית למנהיגות ארגונית עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-22 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות. היא שותפה מייסדת ומנכ"לית של WALKSTOCK - מודל מאומת ופלטפורמה טכנולוגית מבוססת בינה מלאכותית, לחישוב הערך האמיתי של ההון האנושי בארגונים.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל, נציגת ציבור מעסיקים ומגשרת עסקית בבית הדין לעבודה.

לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כנרת, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker