דור ה-Z ישנה את שוק העבודה לחלוטין

ככל שהארגון שלכם יהיה בעל גיוון אנושי, וככל שתפעלו מתוך מחויבות לקהילה והסביבה - לא ברמת הסיסמה אלא ברמת העשייה המעשית - כך ה-iGens ירצו יותר להיות חלק מהארגון שלכם

רוית אורן
רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דור ה-Z ניחן ביכולת לדלג בין אפליקציות במכשירים הניידים שלו
"דור ה-Z הוא הדור הצומח של העובדים והקבוצה החשובה ביותר של צרכנים"
רוית אורן
רוית אורן

עוד לא יבשה העט ממכלול המחקרים, הספרים, המאמרים וטורי הדעה שנכתבו על דור ה-Y והשפעתו המכרעת על שוק העבודה, ואנחנו ניצבים בפני דור חדש שעושה את צעדיו הראשונים בשוק זה, תוך כדי כמעט שנה של נגיף הקורונה. מדובר בדור ה-Z, הידוע בכינוי iGens.

לדור ה-Z, שנולד בין 1995 ל-2012, צפויות להיות השפעות נרחבות על שוק העבודה, שנמצא גם כך בתקופה של חוסר ודאות. פרופסור ג'ין טוונג', חוקרת מאוניברסיטת סן דייגו ומחברת הספר iGen, חקרה את הקווים לדמותו של דור זה ויש חשיבות רבה בלהכיר את מאפייניו.

טכנולוגיה מלידה

דור ה-Z זכה לכינוי iGen בשל חיבורו לאינטרנט מלידה. גישתו למידע ברשת היא חסרת תקדים והוא ניחן ביכולת מולדת לבצע אנליזות, תוך דילוג בין אפליקציות במכשירים הניידים שלו. עובדה זו השפיעה לאין ערוך על האופן שבו הוא מתקשר עם העולם.

דור ה-Z יעדיף ללמוד, לעבוד, לשחק ולנהל את מערכות היחסים שלו דרך מסכים פרטיים. העדפה זו גם גובה מחירים. ה-iGens סובלים יותר מבדידות, דיכאון ובעיות הקשורות להערכה עצמית - קל וחומר בתקופה שבה ישנו סגר.

הדור הסובלני ביותר

ה-iGens ניחנו בסובלנות רבה יותר כלפי אחרים. סובלנות זו באה לידי ביטוי באופן שבו הם מקבלים גזעים ותרבויות שונים, נטיות מיניות או צרכים מיוחדים, ובחשיבות הרבה שהם מייחסים לעבודה משמעותית וערכית, שתהפוך את העולם למקום טוב יותר לכל אזרחיו.

כסף: לא מילה גסה

ל-iGens חשובה היציבות הכלכלית. הם מודעים לכלכלה העכשווית שמושתתת על אי שוויון בהכנסה, מודאגים ממנה ומדרגים את היכולת שלהם להתפרנס בכבוד כגורם מכריע בבחירת מקום עבודה, אף יותר מערך המשמעות וההתפתחות המקצועית, המדורג גבוה אף הוא בקריטריונים לבחירת מקום עבודה. הצורך בביסוס כלכלי לצד עבודה משמעותית צפוי להוביל אותם להחלפת מקומות עבודה רבים כדי להשיג תנאי תגמול טובים יותר: כספיים ואחרים.

מחושבים וזהירים

ה-iGens זהירים ומחושבים. הם לא ממהרים לקחת סיכונים – עובדה שמחזקת אותם ומעכבת אותם בו זמנית. מצד אחד, בהשוואה לדורות קודמים הם צורכים הרבה פחות סמים ואלכוהול ומבצעים פחות פעולות חסרות תכלית כמו הסתובבות בקניונים. מצד שני, הם גדלים לאט יותר, מעכבים מערכות יחסים רציניות ולא ממהרים לעזוב את בית ההורים או לנהל את כספם לבד. כדי לעשות את הצעד הבא לקראת עצמאות הם זקוקים לכלים, מיומנויות ופידבקים מרובים מהסביבה - שיעצימו אותם ואת תחושת המסוגלות שלהם.

לא מפחדים להיכשל

באופן כמעט מנוגד לאופיים הזהיר והשמרני, לא רק שה-iGens לא מפחד מכשלונות - הוא גם מאמץ אותם. בסקר שנערך בקרב 1,400 מדור זה, 80% מהנשאלים השיבו כי הם מאמינים שאימוץ כישלון יכול לעזור להם להיות חדשניים יותר. 17% מהנשאלים הוסיפו כי אימוץ כישלון יגרום להם להרגיש נוח יותר לקחת סיכונים.

רב ממדיים

ה-iGens לא מגדירים את עצמם באמצעות סטריאוטיפ אחד, ובוחרים לעצב את זהותם על ידי התנסות מגוונת ומתמשכת. הם יעדיפו לגבש לעצמם תפישת עולם עצמאית ומחשבה חופשית ולא להאמין להטפות של אנשי דת, פוליטיקה או ממשל. אף על פי כן, בבחירות פוליטיות, אופיים המחושב והזהיר יגרום להם לתמוך בגישה פוליטית שמרנית ולהתרחק ממפלגות בעלות אג'נדה קיצונית.

מילת המפתח - גמישות

אם תנסו בתקופת הסגרים לכפות עליהם להיכנס לזום כל יום ב-08:00, תצפו שהם יינטשו אתכם במהרה. תשקיעו בכלים ובעזרים טכנולוגיים שיאפשרו לדור החדש לעבוד, לרכוש כלים ומיומנויות, ליצור, לתקשר עם הממונים עליו ואף לבנות מערכות יחסים עם הסביבה מכל מקום ובכל נקודת זמן.

אחריות תאגידית

ככל שהארגון שלכם יהיה בעל גיוון אנושי, לא ברמת ההצהרות אלא ברמת האיוש והקידום, וככל שתפעלו מתוך מחויבות לקהילה והסביבה - לא ברמת הססמה אלא ברמת העשייה המעשית - כך ה-iGens ירצו יותר להיות חלק מהארגון שלכם.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא ראש המחקר (COR) בחברת הסטארט-אפ Keepy. היא מומחית למנהיגות ארגונית, עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-23 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל.
לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון ובאוניברסיטת בר אילן, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית