התבלין הסודי שיעלה את הרווחים שלכם ב-30%

היא מגבירה מכירות, מייצרת תפוקות, מפחיתה שיעורי עזיבה ואף מעלה את ערך המניה. שמחה היא התוספת שעושה טוב לכל ארגון, בכל היבט אפשרי

רוית אורן
רוית אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות עובדים שמח
צילום: Getty Images IL
רוית אורן
רוית אורן

השבוע הוזמנתי לפגישה בארגון תעשייתי גדול. התלבטתי אם להגיע: היכרותי בעבר עם הארגון הותירה בי רושם של מקום עבודה עם תרבות ארגונית קשה, שבה העובדים מסתובבים בתחושת דיכוי. שום דבר לא הכין אותי למה שראיתי כשהחניתי את רכבי בחניית האורחים וצעדתי אל עבר הבניין הראשי: כל האנשים שנקרו בדרכי, חייכו.

כששיתפתי את סמנכ"ל משאבי האנוש החדש בחוויות שלי אז לעומת היום, גם הוא חייך וסיפר: "כשנכנסתי לתפקיד לפני חצי שנה, החלטתי לבצע בחלק מהמחלקות תוכנית התערבות שכללה הקניה של מיומנויות ניהול וכישורים רכים. ההשפעה לטובה על העובדים היתה דרמטית: לא רק שאנשים שמחים יותר, גם האפקטיביות במחלקות האלה עלתה ב-15%". יצאתי מהפגישה מלאת תקווה מהטרנספורמציה האדירה שמתחוללת בארגון, שכבר עכשיו ניכרת בפניהם המחויכות של העובדים.

השמחה טובה לבריאות, ולבריות

"עיקר יישוב הדעת הוא על ידי שמחה, כי על ידי השמחה יוכל להנהיג את המוח כרצונו וליישב דעתו ולחשו". את דברי הטעם האלה כתב בשעתו הרבי נחמן מברסלב ונראה כי לא נס ליחם. שמחה מעולם ומתמיד היתה המנוע החיובי של נפש האדם.

בפן הפיזיולוגי, היא מפרישה מוליכים עצביים כמו סרוטונין, דופמין ואנדורפינים, שגורמים לתחושות של עוררות, חיוניות והנאה. מחקרים בתחום הנוירו פסיכולוגיה מצאו שרגש השמחה תורם לבריאות האדם ומשפר את תפקודי הגוף והמוח, בהם את יכולת הריכוז והביטחון העצמי. נמצא שלאנשים שמחים קל יותר להיות גמישים לשינויים, להגשים יעדים ולקחת אחריות על מהלכים ותוצאות. במלים אחרות, שמחה אמורה להיות הדלק של ארגונים בעולם העבודה החדש, ויש לכך סיבות טובות.

מגבירה מכירות ותפוקות

על פי חוקר השמחה Shawn Achor, מחבר הספר The Happiness Advantage, ככל שמנהלים ישמרו על השמחה של צוותי המכירות שלהם, כך מכירותיהם יגדלו בעוד 37%.

מחקרים נוספים מצאו שאנשי מכירות שמחים נוטים למכור יותר בכלל, לגרום ללקוחות לרכוש יותר בכל קנייה ולהגביר את שביעות רצונם. עוד נמצא, שעובדים מאושרים הם פרודוקטיביים יותר בממוצע של 12%, לאור העובדה שהם משתמשים בזמן שיש להם בצורה יעילה יותר, ומגדילים את קצב העבודה מבלי לפגוע באיכותה.

מונעת עזיבה ומעלה מניות

מחקר מ-2013 מצא קשר שלילי בין שמחת העובדים ורווחתם לבין שיעורי עזיבתם את הארגון. ככל שהעובדים חשו מאושרים יותר במקום עבודתם, כך שיעורי העזיבה היו נמוכים יותר.

וזה עוד לא הכל: לשמחה ארגונית יש השפעה מכרעת גם על ערך המניה הארגונית. מחקר שנערך על ידי חברת הסקרים Jackson Organization, מצא כי חברות שמעריכות את שווי עובדיהם ומשקיעות בשמחתם, נהנות מתשואה על ההון והנכסים הגבוהה ב30% בהשוואה לחברות אחרות.

בדיקת הרשימות של מגזין Fortune בקרב 100 החברות הטובות ביותר לעבוד בהן בין השנים 1998 ל-2005, מצאה ששווי המניות של חברות אלה עלה בממוצע של14% לשנה בהשוואה לשווי המניות של שאר החברות בשוק, שעלו ב-6% בלבד.

כך תשקיעו בשמחה הארגונית שלכם

שמחה מתחילה מהראש

ג'ק וולש, המנכ"ל האגדי של ג'נרל אלקטריק, נהג להשתמש במשפט "הדג מסריח מהראש" לתיאור ההשלכות של יחס גרוע של הנהלות לעובדים, וגם ההפך הוא נכון. כמנהלות ומנהלים, יש חשיבות מכרעת לדוגמה האישית שתתנו לעובדיכם, גם בהקשר להלך הרוח שלכם. אין הדבר אומר להמתיק גלולה במקרה של אתגרים וקשיים, אלא בפעולה הפשוטה של דרישה לשלומם, הקשבה כנה ומתן תחושה שכולכם שותפים לדרך.

שמחה מתחילה בבוקר

רגע לפני שתמטירו עליהם את כל המשימות, הקדישו לעובדיכם את 10 הדקות הראשונות של תחילת יום העבודה לפעילות להעלאת מצב רוח חיובי: סיפור מצחיק, הרצאת טד מעוררת השראה, תרגיל מדליק שלמדתם בסדנת מנהלים אתמול, התעמלות בוקר, כיד הדמיון הטובה עליכם. לא רק שזה נעים – יש לכך השלכות על ביצועי היום. הפרופסוריות סטפני ווילק וננסי רוטברד מאוניברסיטת פנסילבניה מצאו שככל שמתחילים את יום העבודה במצב רוח חיובי, כך נוצר מעגל חיובי רגשי מתמשך.

תשאירו פרוסת יצירתיות

אם תדמו את שגרות העבודה שלכם לעוגה, מומלץ שתשאירו פרוסה בת 20% לחשיבה יצירתית המצאתית. החוקרת תרזה אמביל מאוניברסיטת הארוורד, מחברת שותפה לספר The Progress Principle, מצאה שקיים קשר מעגלי וירטואוזי בין יצירתיות לבין שמחה: כשאנשים שמחים ומתלהבים מעבודתם, האסוציאציה הקוגניטיבית שחוו "דוגרת" בלילה ומופיעה למחרת בצורה של רעיון יצירתי. במילים אחרות, שמחה ביום אחד עשויה לנבא יצירתיות ביום שלמחרת.

צרו יוזמות קהילתיות

מחקרים מראים שנתינה ותרומה לקהילה יוצרים צמיחה ספילרית הן של שמחה והן של נתינה: אנשים שמחים נותנים יותר, ונתינה גורמת לאנשים להיות מאושרים יותר. כך האושר והנתינה פועלים כלולאת משוב חיובית ומתמשכת: אנשים שמחים יותר, תורמים יותר, נהפכים לשמחים יותר וכתוצאה מכך תורמים אף יותר. אם תשקיעו ביוזמות של תרומה למען הקהילה, העובדים שלכם יתמלאו שמחה מההזדמנות להיות משמעותיים לא רק בעבודה, אלא מחוצה לו. ויוקירו לכם בשמחה כפולה ומכופלת.

זכרו: יש להם חיים

עבודה היא רק מרכיב אחד מתוך כלל מרכיבי החיים. אפשרו לעובדים שלכם לחיות את חייהם במלואם והימנעו ככל האפשר מלהטריד אותם אחרי שעות העבודה. גלו גמישות ואפשרו להם לבצע את עבודתם גם מחוץ למשרד ושדרו להם שאתם סומכים עליהם שיעמדו במשימות. ככל שתעשו את זה, כך תורידו את מפלסי הסטרס של עובדיכם ותגבירו את שמחתם.

תחגגו ניצחונות

אין ולא יהיה תחליף טוב יותר מהכרה והוקרה לתחושת השמחה וההנאה. סיימתם פרויקט? עמדתם ביעדים? תפתחו בקבוק יין, תמחאו כפיים, תגידו תודה ותחייכו. זה מדבק.

רוית אורן

רוית אורן | מנהיגות ארגונית

ד"ר רוית אורן היא ראש המחקר (COR) בחברת הסטארט-אפ Keepy. היא מומחית למנהיגות ארגונית, עם התמחות ייחודית בניהול טאלנטים, מערכות תגמולים, הערכת ביצועים ויצירת שורות רווח ארגוניות גבוהות. ב-23 השנים האחרונות היא מילאה שורה של תפקידי מפתח בכירים בתחום ההון האנושי בחברות תעשייתיות גדולות.

רוית היא יועצת אסטרטגית לחברות ולמנהלים בזירה המקומית והבינלאומית. היא מכהנת כדירקטורית ויו"ר ועדת מאזן וביקורת בקבוצת פלסטו קרגל.
לרוית תואר Ph.D מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקשר שבין מנהיגות ארגונית לניהול ביצועים. היא מרצה אקדמית מבוקשת בתוכניות לתארים מתקדמים בטכניון ובאוניברסיטת בר אילן, ומרצה בכנסים מקצועיים ובארגונים בישראל ובעולם. מאמריה רואים אור בעיתונות הכלכלית ובכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל. לאתר של רוית לחצו כאן

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?